9 Մարտ 2015 - 12:53 AMT
Ռուսաստանի նախագահ Վլադմիր Պուտինը Ղազախստանի իր պաշտոնակից Նուրսուլթան Նազարբաևի հրավերով մարտի 12-13-ին կայցելի Աստանա, մասնակցելու համար ՌԴ, Բելառուսի և Ղազախստանի նախագահների հանդիպմանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
ՌԴ, Բելառուսի և Ղազախստանի ղեկավարներն Աստանայի հանդիպմանը կարծիքներ կփոխանակեն միջազգային արդիական հարցերի շուրջ՝ առաջնահերթ քննարկելով Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակը:
Փետրվարի 12-ին կայացած «նորմադական քառյակի» բանակցություններն անցան Դոնբասում իրավիճակի կտրուկ սրման պայմաններում՝ ուկրաինացի ուժայինների հրահրմամբ, որոնք ուժեր կուտակելով, գրոհեցին աշխարհազորայինների դիրքերը:
16-ժամ տևած բանակցություններից հետո ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը դուրս եկավ լրագրողների մոտ և պարզաբանեց, թե ինչու է իր տեսակետից համաձայնեցումը երկար տևել: «Կարծում եմ, որ պատճառն այն է, որ ցավոք, մինչ օրս Կիևը հրաժարվում է ուղիղ շփումներից Դոնեցկի և Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունների ներկայացուցիչների հետ»,-ասել է նա: «Եվ եթե նրանք ցանկանում են երկարաժամկետ պայմանավորվածության հասնել, հարկ կլինի ուղիղ շփումների գնալ»,-վստահ է Պուտինը: Իսկ առայժմ նա գերադասում է «աշխատել այն պայմաններում, որոնք կան»:
«Նորմանդական քառյակի» ձևաչափով Մինսկում կայացած բանակցություններում հաջողվեց պայմանավորվել հրադադարի մասին Դոնբասի հակամարտության գոտում փետրվարի 15-ի կեսգիշերից, ծանր սպառազինությունը հետ քաշելու, ինչպես նաև իրավիճակի երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորմանն ուղղված միջոցների մասին: Բանակցություններին մասնակցել են Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն, ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելը և Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը:
Փետրվարի 16-ին հայտնի դարձավ, որ «նորմանդական քառյակի» երկրների ղեկավարները հեռախոսազրույցներում համակարծիք են եղել այն հարցում, որ հրադադարն Ուկրաինայի արևելքում հիմնականում պահպանվում է: Ըստ նախնական պայմանավորվածության, չորս պետւթյունների ղեկավարները շարունակում են քննարկել Խաղաղ կարգավորմանն ուղղված համալիր միջոցների իրականացմանն առնչվող հարցեր: «Հատուկ շեշտադրվել է հակամարտ ուժերի կողմից հրադադարի անխախտ պահպանումն ու ծանր սպառազինությունը հետ քաշելու պայմանավորվածությունը»:

9 Март 2015 - 12:02 AMT
Президент России Владимир Путин по приглашению казахстанского коллеги Нурсултана Назарбаева посетит 12-13 марта Астану для участия во встрече глав России, Белоруссии и Казахстана, сообщает РИА Новости.
Как передает агентство главы России, Белоруссии и Казахстана на встрече в Астане 12-13 марта обменяются мнениями по актуальным международным вопросам, прежде всего ситуации на Украине.
Предполагается обмен мнениями по актуальным международным вопросам, прежде всего ситуации на Украине, говорится в сообщениях обеих пресс-служб.
Переговоры «нормандской четверки», состоявшиеся 12 февраля, прошли на фоне резкого обострения ситуации в Донбассе, спровоцированного украинскими силовиками, которые, нарастив силы, стали штурмовать позиции ополченцев.
После почти 16-часовых переговоров президент РФ Владимир Путин вышел к журналистам и объяснил, почему, с его точки зрения, согласования шли так долго. «Я думаю, что это связано с тем, что, к сожалению, киевские власти до сих пор отказывается от прямых контактов с представителями Донецкой и Луганской народных республик», – сказал он. «Даже несмотря на то, что они непризнанные, надо исходить из реалий жизни», – отметил президент. «И если все хотят договориться на долгосрочной основе выстроить отношения, то нужно пойти на прямые контакты», – заявил Путин. Пока же он предпочел «работать в тех условиях, которые есть».
По итогам встречи лидеров России, Украины, Франции и Германии был принят комплекс мер, предполагающий, в частности, прекращение огня в Донбассе с 15 февраля, отвод тяжелых вооружений и создание зоны безопасности.
Встречами в «нормандском формате» принято называть переговоры лидеров России, Украины, Германии и Франции, а также представителей МИД этих стран, в ходе которых обсуждаются вопросы урегулирования украинского кризиса. Подобные встречи проводились на высшем уровне дважды, на уровне глав МИД – четыре раза.
Название «нормандский» закрепилось за этим международным форматом после первой личной встречи президентов России и Украины Владимира Путина и Петра Порошенко, которая состоялась 6 июня 2014 г. в Уистреаме (Ouistreham; Франция) в ходе мероприятий в честь 70-летия высадки союзников в Нормандии.