10 Մարտ 2015 - 07:12 AMT
Ոսկու արժեքը մարտի 10-ին նվազում է՝ թարմացնելով եռամսյա նվազագույն ցուցանիշը, ԱՄՆ Դաշնային ռեզերվային համակարգի տոկոսադրույքի մոտալուտ բարձրացման սպասելիքների ֆոնին, հայտնում է «Փրայմը»:
Ըստ հաղորդագրության, Երևանի ժամանակով 08:58-ին ոսկու ապրիլյան ֆյուչերսները Նյու Յորքի Comex բորսայում էժանացել են 5,7 դոլարով կամ 0,49 տոկոսով՝ հասնելով 1160,8 դոլարի մեկ տրոյական ունցիայի համար՝ նորացնելով եռամսյա մինիմումը՝ 1163,45 դոլար տրոյական ունցիայի համար: Արծաթի մայիսյան ֆյուչերսները Comex-ում նվազել են 0,42 տոկոսով՝ 15,71 դոլար տրոյական ունցիայի համար:
Ներդրողները կարծում են, որ ԱՄՆ Դաշնային ռեզերվային համակարգը կարող է բարձրացնել տոկոսադրույքն արդեն այս տարի առաջին անգամ 2008-ի դեկտեմբերին արձանագրված պատմական մինիմումից՝ 0-0,25 տոկոս: Ըստ վերլուծաբանների, տոկոսադրույքի բարձրացումը կարող է բացասաբար ազդել ոսկու ակտիվների պահանջարկի վրա և հանգեցնել ամերիկյան արժույթի փոխարժեքի աճի:
Տոկոսադրույքի մոտալուտ բարձրացման մտավախություններն ավելացան, երբ երկրի աշխատանքի նախարարությունը հրապարակեց գործազրկության վերաբերյալ տվյալները փետրվարի համար: Ցուցանիշը նվազել է մինչև 5,5 տոկոս՝ հունվարի 5,7 տոկոսի դիմաց:
Աշխատատեղերի քանակը տնտեսության ոչ գյուղատնտեսական ոլորտներում աճել է 295 հազարով: Վերլուծաբանները կանխատեսում են գործազրկության մակարդակի նվազում մինչև 5,6 տոկոս, աշխատատեղերի քանակի աճ 235 հազարով:
«Ոսկու արժեքը կախված կլինի միջնաժամկետ հեռանկարի համար գործազրկության վերաբերյալ տվյալներից»,-ասել է «Ռոյթերս» գործակալությանը ANZ Bank-ի վերլուծաբան Վիկտոր Տիանպիրիան:

Стоимость золота снижается, обновив трехмесячный минимум, во вторник, 10 марта на опасениях скорого повышения процентной ставки Федеральной резервной системой (ФРС) США, свидетельствуют данные торгов. Об этом сообщает Прайм.
Согласно сообщению, по состоянию на 08.58 по ереванскому времени, апрельский фьючерс на золото на нью-йоркской бирже Comex дешевел на 5,7 доллара, или на 0,49%, — до 1160,8 доллара за тройскую унцию, обновив трехмесячный минимум в 1163,45 доллара за тройскую унцию. Стоимость майского фьючерса на серебро на Comex снижалась на 0,42% – до 15,71 доллара за тройскую унцию.
Инвесторы полагают, что ФРС США может повысить процентную ставку уже в этом году впервые с декабря 2008 года с исторического минимума в 0-0,25%. По мнению аналитиков, повышение ставки может негативно повлиять на спрос на такие активы, как золото, и привести к росту курса американской валюты.
Опасения скорого повышения ставки в США укрепились после публикации министерством труда страны сильных статистических данных по уровню безработицы за февраль. Показатель снизился до 5,5% с 5,7% в январе.
Число рабочих мест в несельскохозяйственных отраслях экономики выросло на 295 тысяч. При этом аналитики предсказывали снижение уровня безработицы до 5,6% и роста числа рабочих мест на 235 тысяч.
«Стоимость золота будет находиться под давлением от данных по безработице, опубликованных в пятницу, в среднесрочной перспективе», – отметил агентству Рейтер аналитик ANZ Bank Виктор Тианпирия.