Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Վերաքննիչ դատարանն անփոփոխ է թողել 2014-ի հուլիսին Շահումյանի շրջանով ԼՂՀ պետական սահմանն ապօրինաբար հատած ադրբեջանական հետախուզական-դիվերսիոն խմբի երկու անդամների՝ Դիլհամ Ասքերովի և Շահբազ Գուլիևի դատավճիռը: Դատարանի որոշումը հրապարակվել է մարտի 10-ին:
Փետրվարի 26-ին Ստեփանակերտում, ԼՂՀ Վերաքննիչ դատարանում տեղի է ունեցել 2014-ի հուլիսին Շահումյանի շրջանով ԼՂՀ պետական սահմանն ապօրինաբար հատած ադրբեջանական հետախուզական-դիվերսիոն խմբի երկու անդամների՝ Դիլհամ Ասքերովի և Շահբազ Գուլիևի գործով վերաքննիչ դատական նիստը:
Դատավոր նախ ընթերցել են հոդվածները, որոնցով դիվերսանտները մեղադրվում են, ապա ամբաստանյալների փաստաբաններ՝ Էրիկ Բեգլարյանը և Արկադի Իսրայելյանը ներկայացրել են բողոքարկման հետ կապված այն հիմնավորումը, ըստ որի, ԼՂՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի կայացրած որոշումը չի բավարարում իրենց պաշտպանյալներին։ Բեգլարյանը նշել է, որ առաջին ատյանի դատարանի վճիռն իր պաշտպանյալ Ասկերովի մասով ենթակա է մասնակի բեկանման, իսկ Իսրայելյանը պնդել, թե իր պաշտպանյալի մասով վճիռը պետք է ամբողջությամբ բեկանվի։
Իր հերթին պետական մեղադրող Կարեն Գաբրիելյանը ներկայացրել է դատավարությանը վերաբերող փաստարկները և փորձաքննությունների արդյունքները, այդ թվում՝ լրտեսության, սպանության, կատարած նկարահանումների, երեխայի առևանգման և զենք – զինամթերքի մասով։ Իսկ սպանված Սմբատ Ցականյանի իրավահաջորդ Մեխակ Ցականյանը իր ելույթում նշեց, որ համաձայն չէ ամբաստանյալների բողոքարկմանը, քանի որ, իր կարծիքով, առաջին ատյանի դատարանը արդարացի որոշում է կայացրել։
Նիստի ընթացքում ամբաստանյալներ Ասկերովը և Գուլիևը, ներկայացնելով իրենց բողոքները, մասնավորապես նշել են, որ համաձայն չեն ԼՂՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի կայացրած որոշման հետ, քանի որ նրանք ղարաբաղաադրբեջանական սահմանը հատելիս չեն գիտակցել, որ այն անում են ապօրինաբար, լրտեսություն չեն կատարել և սպանության մեջ իրենց մեղավոր չեն ճանաչում։
«Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների հետ ես կապ չեմ ունեցել և չգիտեմ Հասան Հասանովը (հանցախմբի մյուս սպանված անդամը) արդյո՞ք եղել է Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների աշխատակից, թե ոչ»,- դատական նիստի ժամանակ ասել է Ասկերովը՝ հավելելով, որ ինքը չի սպանել երեխային, այլ սպանել է Հասանովը: Իսկ իր կատարած տեսանկարահանումների՝ համացանցում հայտնվելու վերաբերյալ Ասկերովը դժվարացավ պատասխանել, թե ով կարող է արած լինել դա:
Իր հերթին ամբաստանյալ Գուլիևը շարունակել է պնդել, որ իրեն ոչ մի հոդվածով մեղավոր չի ճանաչում։
Ավելի վաղ Երևանում Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ փոխպետքարտուղար Վիկտորյա Նուլանդն, անդրադառնալով Բաքվում իր հայտարարությանը, թե Լեռնային Ղարաբաղում գտնվող ադրբեջանցի դիվերսանտները պետք է հանձնվեն Ադրբեջանին, հայտարարել էր, որ «նրանց գործածը, անշուշտ, սոսկալի հանցագործություն է, բայց կոչ ենք անում պատկան մարմիներին կատարել մարդասիրական ժեստ»:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը «տարօրինակ» բառով է որակել ԱՄՆ Պետքարտուղարության կոչը՝ ադրբեջանցի դիվերսանտներին վերադարձնելու մասին:Բաբայանն ասել է, որ ադրբեջանցի դիվերսանտներին վերադարձնելը հնարավոր չէ: «Չեմ կարծում, դա հնարավոր չէ, մենք արդեն մեր դիրքորոշումը հայտնել ենք»,-ասել է նա:
«Նույն Ադրբեջանը, որ հերոսացնում է Սաֆարովին, բայց չգիտես ինչու որևէ նման կոչ չի եղել, իսկ հիմա ադրբեջանական լոբբին անընդհատ ինչ-որ փորձեր է անում: Կարծում եմ՝ հարցը փակված է: Վաղուց փակված է: Մեր կողմից եղել է մարդասիրական մեծ դրսևորում և տեղի է ունեցել ժողովրդավարական երկրին վայել, բաց, թափանցիկ դատավարություն»,-ասել է Դավիթ Բաբայանը:

Апелляционный суд Нагорно-Карабахской Республики оставил без изменений решение суда первой инстанции по делу двоих членов азербайджанской диверсионно-разведывательной группы Дильхама Аскерова и Шахбаза Гулиева. Решение было обнародовано на заседании 10 марта.
26 февраля в Апелляционном суде Нагорно-Карабахской Республики состоялось заседание в рамках уголовного дела в отношении членов азербайджанской диверсионно-разведывательной группировки, незаконно пересекшей государственную границу НКР, Дильгама Аскерова и Шахбаза Гулиева, которое вели судьи Грайр Абрамян и Карен Сагиян под председательством Норайра Григоряна.
Судья Н. Григорян зачитал те статьи, по которым обвиняются Д. Аскеров и Ш.Гулиев, а затем адвокаты подсудимых – Эрик Бегларян и Аркадий Исраелян – представили связанное с обжалованием обоснование, согласно которому принятое судом первой инстанции общей юрисдикции решение не удовлетворяет их подзащитных.
Эрик Бегларян отметил, что решение суда первой инстанции в отношении его подзащитного Аскерова подлежит частичному обжалованию, а Аркадий Исраелян заверил, что решение в отношении его подзащитного будет обжаловано полностью.
В свою очередь государственный обвинитель Карен Габриелян представил аргументы касательно судебного процесса и результаты экспертиз, в том числе и по части шпионажа, убийства, съемок, похищения человека и оружия. А правопреемник убитого Смбата Цаканяна – Мехак Цаканян – в своей речи отметил, что не согласен с обжалованием приговора подсудимым, поскольку, на его взгляд, суд первой инстанции принял справедливое решение.
В ходе заседания подсудимые Дильгам Аскеров и Шахбаз Гулиев, представив свои жалобы, в частности отметили, что не согласны с принятым судом первой инстанции общей юрисдикции НКР решением, так как при пересечении границы между НКР и Азербайджаном не осознавали, что это незаконно. Подсудимые заверили, что не совершали шпионажа и не признают себя виновными в убийстве.
«Я не имел отношения к спецслужбам Азербайджана и не знаю, был ли Гасан Гасанов (другой, убитый член преступной группировки) сотрудником спецслужб Азербайджана или нет», – отметил на заседании Дильгам Аскеров, добавив, что Смбата Цаканяна убил не он, а Гасан Гасанов.
Что касается сделанных им видеосъемок и их размещения в Сети, то Аскеров затруднился ответить на вопрос о том, кто мог сделать это.
В свою очередь подсудимый Гулиев продолжил утверждать, что не признает себя виновным ни по одной из статей обвинения.
Позже адвокаты диверсантов Эрик Бегларян и Аркадий Исраелян сообщили, что члены азербайджанской диверсионной группы Шахбаз Гулиев и Дильхам Аскеров намерены обжаловать решение суда в Апелляционном суде НКР.
В ходе визита в регион в середине февраля помощник Госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Виктория Нуланд призвала передать диверсантов азербайджанской стороне. По ее словам, арестованные в Нагорном Карабахе диверсанты, конечно, совершили страшное преступление, но «мы призываем должностные органы сделать гуманитарный жест и передать их Азербайджану».
В свою очередь, пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян заявил, что возвращение азербайджанских диверсантов невозможно. Он назвал «странным» призыв Госдепартамента США о возвращении азербайджанских диверсантов, отметив, что позиция НКР уже представлена.
«Тот же Азербайджан героизирует Сафарова, однако, неизвестно почему, подобных призывов не было, а сейчас азербайджанское лобби постоянно предпринимает какие-то попытки. Полагаю, вопрос закрыт. С нашей стороны был сделан гуманный жест – мы провели открытое, прозрачное судебное разбирательство, достойное демократической страны», – сказал Давид Бабаян.