Մեծ հավանականություն կա, որ Ադրբեջանի տնտեսությունը կարող է մեծ հարված ստանալ Եվրոպական խաղերից հետո, ինչպես ժամանակին խաթարվեց տնտեսական իրավիճակը Հունաստանում Օլիմպիական խաղերի ավարտին, գրում է Panorama.am-ը:
Ապագայում Ադրբեջանում գնալով ավելի շատ կզգացվեն չարդարացված ծախսերը: Ըստ կանխատեսումների, Եվրոպական խաղերից սպասվող շահույթը չի գերազանցի 100 մլն դոլարը, ինչը ծախսածից շատ ավելի քիչ է, հայտարարել է տնտեսագետ, ադրբեջանական «Հանրապետական այլընտրանք» քաղաքացիական շարժման գործադիր քարտուղար Նատիգ Ջաֆարլին «Մինվալ.ազին»-ին տված հարցազրույցում:
Ինչպես ասվում է նյութում, փորձագետն անդրադարձել է ադրբեջանական մանաթի կտրուկ անկմանը: Ըստ նրա, ազգային արժույթի այդքան կտրուկ անկման պատճառը նաև այն էր, որ Կենտրոնական բանկը վերջապես հասկացավ, որ մանաթի արհեստական փոխարժեքի պահպանումը թույլ չի տա մինչև տարեվերջ պահպանել երկրի արժութային պաշարները: ԿԲ երկրորդ քայլը իր մասնակցությունը երկրի արժույթի շուկայում նվազագույնի հասցնելն էր, այսինքն ԿԲ-ն մտադիր չէ առնվազն մինչև տարեվերջ զբաղվել բանկային արժութային գործարքների վերահսկողությամբ, որոնք նախկինում համաձայնեցվում էին այդ կառույցի հետ: Հիմա բանկերը ստիպված կլինեն միայնակ լուծել իրենց խնդիրները:
Ըստ փորձագետի, այժմ ադրբեջանական բանկերը պարտքեր են կուտակել արտարժույթով, նախկինում Ադրբեջանի ԿԲ-ն վերահսկում էր, օգնում էր բանկերին, իսկ հիմա չի ցանկանում այլևս մասնակցել դրան: Նա կարծում է, որ այդ քայլը կհանգեցնի նրան, որ ադրբեջանական բանկերն արտարժույթի սուր կարիք կունենան արտերկրում վարկերի մարման համար: Եթե բանկերն ակտիվորեն սկսեն արտարժույթ գնել շուկայում, դա կհանգեցնի ադրբեջանական մանաթի հետագա արժեզրկման: Եթե մինչև տարեվերջ որոշում չկայացվի, ապա չվերադարձված վարկերի քանակն Ադրբեջանում կկազմի մոտ 2 մլրդ մանաթ: Բանկային հատվածը երկրում ուղղակի չի դիմանա:
«Կենտրոնական բանկի գործողություններն անհնար է կանխագուշակել, տրամաբանությունն այստես բացակայում է: Հաշվի առնելով, որ մեր բանկերը հարևան երկրների բանկային համակարգերի համեմատ այնքան էլ ուժեղ չեն, Ադրբեջանում կարող է բանկային կոլապս տեղի ունենալ»,-վստահեցրել է տնտեսագետը՝ հավելելով, որ տնտեսության ադրբեջանական մոդելը շատ պարզունակ է, քանի որ երկրի կառավարությունը վերջին տարիներին նավթային բումի պայմաններում չկարողացավ դիվերսիֆիկացնել տնտեսությունը, ստեղծել երկրի արտահանման զարգացման կայուն մոդել:
Ինչպես ասվում է նյութում, ըստ Ջաֆարլիի, հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանից արտահանման 95 տոկոսը կազմում են նավթը, նավթամթերքն ու գազը, երկրի տնտեսությունը ունակ չէ պայքարելու աշխարհում ստեղծված իրավիճակի մարտահրավերներին:
«Մեր հանդեպ ոչ ոք պատժամիջոցներ չի կիրառել, հարևան երկրների հետ առևտուր անելու հնարավորություն կա, սակայն, ցավոք, մենք նավթից բացի ուրիշ բան չունենք վաճառելու: Այս պրիմիտիվ տնտեսական մոդելի հետևանքով Ադրբեջանն ավելի խոցելի է դառնում ազգային արժույթի արժեզրկման պայմաններում»,-պնդում է տնտեսագետը: Ըստ Ջաֆարլիի, մեծ հավանականություն կա, որ նավթի գինը կնվազի մեկ բարելի դիմաց 50 դոլարից, սակայն ադրբեջանական տնտեսությանը կարող է օգնել միայն 100 դոլարը գերազանցող գինը մեկ բարելի համար, իսկ առաջիկա տարիներն դա չի լինի:
Ինչպես ասվում է հոդվածում, փորձագետին երբեմն թվում է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները չունեն տարրական հակաճգնաժամային, մտածված ծրագիր, որը կարող էին առաջարկել հանրությանն ու գործարարներին: Ըստ նրա, հիմա Ադրբեջանում նկատելի է գործարար կառույցների վարչական պատիժը, որոնք ուղղակի ստիպված են բարձրացնել ապրանքների գները մանաթի արժեզրկման պայմաններում: Ըստ տնտեսագետի, Ադրբեջանը կզիջի իր դիրքեը ռուսական շուկայում:
«Դա կապված է ինչպես Ռուսաստանի անբարենպաստ իրավիճակի հետ, այնպես էլ ներքին՝ մաքսատան, գյուղատնտեսության վարկավորման, մթերքի պահպանման խնդիրների հետ»,-ասել է տնտեսագետը՝ հավելելով, որ Ռուսաստան Լատինական Ամերիկայից ներկրված ապրանքներն ավելի էժան են, քան Ադրբեջանից ստացվողները: Ադրբեջանցիները նույնիսկ գնի հարցում չեն կարող մրցակցել այն ապրանքների հետ, որոնք Ռուսաստան են ներկրվում արտերկրից:

Существует большая вероятность того, что экономика Азербайджана может сильно пошатнуться после Европейских игр, так же, как в свое время пошатнулась экономичекая ситуация в Греции после Олимпийских игр, пишет информационный портал Panorama.am.
В будущем в Азербайджане все больше ощутят неоправданные расходы, потраченные на эти игры. Согласно прогнозам, прибыль от этих игр не превысит 100 млн. долларов, а это намного меньше потраченных денег. Об этом заявил экономист, исполнительный секретарь азербайджанского гражданского движения «Республиканская альтернатива» (ReAl) Натиг Джафарлы в интервью информационному порталу «Минвал.аз».
Как сказано в материале, эксперт обратился также к теме обвала азербайджанского маната. По его словам, столь резкая девальвация национальной валюты вызвана также тем, что Центробанк, наконец, понял, что искусственно поддерживая манат, не сохранит свои валютные запасы до конца года. Вторым шагом Центробанка стала минимизация своего участия на валютном рынке страны, то есть Центробанк не намерен как минимум до конца года заниматься контролем банковых валютных операций, которые раньше согласовывались с ним. Теперь банкам придется решать свои проблемы на валютном рынке в одиночку.
По словам эксперта, сейчас у азербайджанских банков накопились долги в иностранной валюте, раньше Центробанк Азербайджана контролировал, помогал банкам, а сейчас не хочет больше участвовать в этом. Он считает, что такой шаг приведет к тому, что азербайджанские банки будут остро нуждаться в валютных средствах для погашения кредитов за границей. Если банки сами активно начнут скупать иностранную валюту на рынке, то это приведет к дальнейшему обесцениванию азербайджанского маната. Если до конца года не будет принято решение, то число невозвратных кредитов в Азербайджане составит 2 млрд. манат. Банковский сектор в стране просто не выдержит.
«Действия Центробанка предсказать невозможно, в них отсутствует логика. Учитывая же, что наши банки по сравнению с банковскими системами соседних стран не очень сильные, то в Азербайджане может произойти банковский коллапс», – уверил экономист, добавив, что азербайджанская модель экономики очень примитивна, так как правительство страны за последние годы во время нефтяного бума не смогло диверсифицировать экономику, создать устойчивую модель развития экспорта страны.
Как говорится в материале, по словам Джафарлы, учитывая то, что 95% экспорта Азербайджана составляет нефть, нефтепродукты и газ, экономика страны не способна бороться с вызовами, вызванными ситуацией в мире.
«На нас никто не накладывал санкции, есть возможность торговать с соседними странами, но, к сожалению, нам кроме нефти нечего продавать. Эта примитивная экономическая модель приводит к тому, что Азербайджан становится наиболее уязвимой страной в связи с девальвацией национальной валюты», – утверждает эксперт.
По мнению Джафарлы, существует большая вероятность того, что цена на нефть упадет вновь ниже 50 долларов за баррель, однако азербайджанской экономике поможет только лишь та цена, которая будет выше 100 долларов за баррель, а в ближайшие годы такого не будет.
Как отмечено в материале, у эксперта иногда складывается впечатление, что у властей Азербайджана нет элементарной антикризисной, продуманной программы, которую можно было бы предложить обществу, бизнесу.
По его словам, сейчас в Азербайджане наблюдают административное наказание бизнес-структур, которые просто вынуждены поднимать цены на продукцию после удешевления маната. По мнению экономиста, Азербайджан сдает свои позиции на российском рынке.
«Это связано как с неблагоприятной ситуацией в самой России, так и с внутренними проблемами – на таможне, с кредитованием сельского хозяйства, проблемой хранения продуктов»,- сказал экономист, при этом добавив, что продукты, завезенные в Россию из стран Латинской Америки, стоят дешевле по сравнению с продукцией, поставляемой из Азербайджана: азербайджанцы даже не могут конкурировать в цене с теми товарами, которые привозят в Россию из дальнего зарубежья.