11 Մարտ 2015 - 12:40 AMT
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) երկրների արտահանման գործակալությունները կարող են արտահանման ապահովագրական համատեղ պրոդուկտ ստեղծել, ասել է ԵՏՀ առևտրի նախարար Անդրեյ Սլեպնյովը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Պատրաստ է համատեղ ապահովագրության և վերաապահովագրման սկզբունքներով արտահանման ապահովագրական գործակալությունների միջև հուշագրի նախագիծը: Նախատեսվում է, որ նրանք համատեղ կսատարեն ԵՏՄ տարածքում արտադրված օպերացիոն արտադրանքին»,-ասել է Սլեպնյովը «Ինվեստ-Ռոս» խորհրդաժողովում:
Ռուսաստանում արտահանմանն աջակցում է Արտահանման վարկերի ու ներդրումների ապահովագրության ռուսական գործակալությունը:
2013-ի հոկտեմբերին ստեղծվեց «Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալություն» ապահովագրական փակ բաժնետիրական ընկերությունը: «Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալության» (ՀԱԱԳ) հիմնական գործառույթը ապրանքներ և/կամ ծառայություններ արտահանողների ֆինանսական վնասի ապահովագրությունն է, մասնավորապես այն դեպքում, երբ օտարերկրյա գնորդը սահմանված ժամկետում չի կատարում տվյալ ապրանքի և/կամ ծառայության դիմաց վճարման իր պարտավորությունները: Գործակալությունը հնարավորություն է տալիս արտահանողներին ապահովագրական պայմանագրի ներքո ստանալ արտոնյալ պայմաններով ֆինանսավորում` պետական կամ այլ ծրագրերի շրջանակներում, մասնավորապես՝ տարաժամկետ վճարման պայմանների տրամադրում գնորդին, շրջանառու միջոցների համալրման համար կարճաժամկետ վարկավորման բանկային ծառայությունների մատուցում և այլն:
ՀԱԱԳ-ն հիմնադրվել է ՀՀ Կառավարության որոշմամբ (Արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական քաղաքականության շրջանակներում)' որպես ՀՀ-ում արտահանման խթանման արդյունավետ գործիք:

11 Март 2015 - 11:44 AMT
Экспортные агентства стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС) смогут создавать совместные продукты по страховой поддержке экспорта, сообщил министр по торговле Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Андрей Слепнев, пишет РИА Новости.
«Готов проект меморандума между агентствами по страховой поддержке экспорта на принципах сострахования и перестрахования, и будут поддерживать совместным образом операционные продукты, произведенные на территории Евразийского экономического союза», — сказал Слепнев в среду на конференции «ИнвестРос».
В России страховую поддержку экспорта обеспечивает созданная в 2011 году «дочка» Внешэкономбанка — Российское агентство по страхованию экспортных кредитов и инвестиций (ЭКСАР).
В конце октября 2013 года в Армении учреждено страховое ЗАО «Агентство страхования экспорта Армении», которое с марта 2015 года начало предоставлять услуги по страхованию. Основной функцией Агентства, учрежденного в качестве эффективного инструмента стимулирования экспорта, является страхование экспортеров (малые и средние предприятия), являющихся резидентами Армении, от финансовых рисков (потерь) в тех случаях, когда зарубежный покупатель не выполняет свои обязательства в рамках экспортного договора по срокам оплаты товаров, поставленных в рассрочку.
Агентство страхования экспорта является лицензированной Центральным банком Армении страховой компанией с капиталом в более чем 2 млрд. драмов. Компания осуществляет рефинансирование взятых на себя рисков посредством авторитетной международной рефинансирующей компании Swiss Reinsurance Company Ltd. ($1 – 480,38 драма).