Bloomberg-ի վերլուծաբանները փորձել են բավականին անաչառ ցույց տալ ռուսական տնտեսության իրողությունները, առանց պաթոսի ու «քաղաքական կոռեկտության»: Հետազոտության հեղինակները փորձում են դասակարգել հյուսիսային հսկայի գրավչության, իսկ հետևաբար, նաև տնտեսության ներուժի բոլոր դրական և բացասական կողմերը: Մենք մեր հերթին պետք է շահագրգռված լինենք մի երկրի տնտեսական վիճակի քիչ թե շատ անաչառ գնահատականն իմանալու հարցում, որի հետ անդամակցում ենք ԵՏՄ-ում:
Ո՞ւր են մեզ հասցրել աշխարհաքաղաքական քամիները, ի՞նչ է սպասում Հայաստանին ԵՏՄ անհերքելի առաջատար՝ Ռուսաստանի հետ սերտ տնտեսական միությունում: Այս հարցերի պատասխանները կօգնի գտնել Bloomberg-ի վերլուծաբանների անաչառ հոդվածը:
Կանգ առնելով Հայաստանի շարքային բնակչի տեսակետից վերլուծության ամենակարևոր կետերի վրա, մեք փորձել ենք զուգահեռներ անցկացնել ու գտնել երկու գործընկերների տարբերություններն ու նմանությունները տնտեսական ոլորտում: Սկսենք լավ նորություններից, որոնք անկասկած, Ռուսաստանի օգտին են խոսում:
Ըստ Bloomberg-ի վերլուծաբանների, ռուսական տնտեսության «ցլային գործոնը» դրսևորվում է ռուսական անվանական պարտատոմսերի տոկոսադրույքի գրավչության մեջ, որոնք առաջարկում են ամենաբարձր՝ տարեկան 13,7 տոկոս շահույթ 45 երկրում: Կայունության նշաններ ցույց տվող ռուբլու հետ մեկտեղ դա պատուհան է բացում ներդրողների համար, որոնք կարող են միջոցներ ներդնել Ռուսաստանում ու «գրպանել» եկամուտներն ամենաբարձր տոկոսադրույքով:
Այսօր ՀՀ գանձապետական պարտատոմսերը գրեթե նույն տոկոսադրույքն ունեն՝ միջինը 13,67 տոկոս տարեկան, որը նաև ամրապնդվում է հայկական դրամի կայունացման պայմաններում, ինչը դեկտեմբերին արձանագրված կայունության կտրուկ տատանումներից հետո կարող է և պետք է հետաքրքրի արտերկրի ներդրողին: Այնպես որ, այս դեպքում մենք հավասար ենք ընթանում այսօրվա դրությամբ մեր գլխավոր գործընկերոջ հետ:
Սակայն Ռուսաստանը մի մեծ առավելություն ունի, որից մենք զուրկ ենք: Խոսքը սահմանափակ պարտքի, որը չի գերազանցում նրա ՀՆԱ 16 տոկոսը, և մեծ ռեզերվների մասին է, որոնք կարող են փակել կառավարության առաջիկա բոլոր վճարումները, հաջորդ երկու տարվա կորպորատիվ և բանկային փոխառություները, ըստ Ռուսաստանի Բանկի: Իսկ պարտքի հարաբերակցությունը ՀՆԱ հետ մոտ 50 տոկոս է: Ըստ Բոբ Մեյսի, որը վերահսկում է KBC Asset Management SA 4,9 մլրդ դոլարի ազգային արժեթղթերը, «ՌԴ տնտեսության հիմքերն ամուր են, հաշվի առնելով նրա հաշվեկշռում առկա արտաքին ռեզերվներն ու ՀՆԱ հանդեպ պարտավորվածության ցածր մակարդակը»:
Ինչ վերաբերում է վտանգներին, որոնք անմիջապես կամ անուղղակի ձևով սպառնում են Ռուսաստանին և, բնականաբար, նրա գործընկերներին, ապա առաջին հերթին դա հակամարտությունն է Ուկրաինայում, նավթի գնանկումը, միջազգային պատժամիջոցները, որոնք անկում առաջացրեցին Ռուսաստանում և լուրջ ցնցումներ Հայաստանի տնտեսությունում 2014-ի ավարտին: Այդ գործընթացների հետևանքով գրանցվեց հայկական դրամի աննախադեպ արժեզրկում:
Ըստ Bloomberg-ի հարցմանը մասնակցած 44 վերլուծաբանների ու տնտեսագետների, Ռուսաստանի ներքին համախառն արդյունքն այս տարի կնվազի մոտ 4 տոկոսով:
Աճի նվազումը դրդեց Standard & Poor’s и Moody’s Investor Service-ին նվազեցնել վարկունակության գնահատականը վերջին տասնամյակում ներդրումայինից ցածր մակարդակի: Եվ եթե Ռուսաստանին նման անհաջողություններ են կանխագուշակում, ապա ինչ ակնկալիքներ պետք է ունենա Հայաստանը, որի տնտեսությունը «հիվանդանոց է պարկում, երբ Ռուսաստանի տնտեսությունը միայն մրցածության նշաններ է դրսևորում»:
Մեր շղթայի հաջորդ թույլ օղակը ինչպե ռուսական, այնպես էլ հայկական արժույթի բարձր տատանողականությունն է, ինչպես արդեն նշվեց: Թեև ռուբլին որոշ չափով արդեն վերականգնել է կորուստները, սակայն շարունակում է մնալ աշխարհի ամենատատանողական արժույթներից մեկը՝ դժվարացնելով ներդրումները տեղական ակտիվներում: Ենթադրվող եռամսյա տատանողականությունը, որն արտահայտել է արժույթի ակնկալվող տատանումները, 12-ից հասավ 30 տոկոսի, ըստ Bloomberg-ի: Նույն պնդումները ճշմարիտ են նաև հայկական դրամի համար:
Եվ, վերջապես, հնարավոր չէ շրջանցել աշխարհաքաղաքական ռիսկերը: Բռնության մակարդակն Ուկրաինայում զգալիորեն նվազեց հրադադարից հետո, որը հաստատեց նախորդ ամիս, դադար արձանագրելով արդեն 6000 մարդու կյանք խլած հակամարտությոնում: Սակայն, նույնիսկ այս պայմաններում ԱՄՆ-ն ևս մեկ տարով երկարացրեց պատժամիջոցները ՌԴ դեմ, որոնք սահմանվել էին 2014-ի մարտին, երբ Ղրիմը միացավ Ռուսաստանին: Կապիտալն արդեն դեֆիցիտային է, քանի որ լոկալ ընկերություններն ու տնային տնտեսությունները միջոցները արտասահման են տեղափոխում, ելնելով անորոշությունից: Կապիտալի զուտ արտահոսքը ռեկորդային է՝ 152 մլրդ դոլար 2014-ին: Moody's-ը կանխատեսում է, որ երկու տարուց արտահոսքը կհասնի 400 մլրդ դոլարի:
Բնականաբար, ցանկացած սրացում տարածաշրջանում չի կարող չանդրադառնալ Ռուսաստանի հարավային հարևանի վրա: Իսկ եթե հաշվի առնենք, որ 1991 թ. Հայաստանը գործնականում պատերազմի մեջ է Ադրբեջանի հետ, գտնվելով նաև տնտեսական շրջափակման մեջ, ոչ միայն Ադրբեջանի, այլ, նաև նրա «ավագ եղբոր.՝ Թուրքիայի կողմից, ապա փակ սահմանները, չդադարող պատերազմը սահմաններին քիչ գրավիչ են դարձնում ներդրումները մեր երկրում:
Ամփոփելով կարելի է ասել, որ Հայաստանն, ընտրություն անելով հօգուտ հյուսիսի, ոչ թե արևմուտքի, 2013-ի սեպտեմբերի 3-ին իր զարգացման վեկտորն ուղղեց զարգացման հսկայական ներուժ ունեցողի կողմը, որը սակայն բավականին բարդ խնդիրներ ունի ժամանակակից աշխարհաքաղաքական եռացող կաթսայում:
Պետք է գիտակցել, որ մենք Ռուսաստանի հետ միասին պետք է բավականին շատ մարտահրավերների դիմակայենք: Իսկ կլինենք մենք արդյոոք այնքան իմաստուն, որ օգուտներ քաղենք ու խուսափենք ուժգին ցնցումներից, ինչպես տնտեսական այնպես էլ քաղաքական, կախված է միայն մեզանից: :

Аналитики Bloomberg попытались показать реалии российской экономики довольно обьективно, без пафоса и «политкорректности», навязанной западными правительствами. Авторы исследования пытаются разложить по полочкам все con & pro (за и против) привлекательности, а, следовательно, и потенциала экономики северного гиганта.
Мы же со своей стороны, должны быть заинтересованы в более или менее обьективной оценке хозяйственного состояния страны, с которой мы вошли в Евразийское Экономическое Сообщество (ЕврАзЭс) с января текущего года.
Куда же нас на самом деле занесли геополитические ветры, и что ждет Армению в столь тесном экономическом союзе с Россией – бесспорным фаворитом Союза? Разобраться в этом мы попробуем на основе беспристрастной статьи от аналитиков Bloomberg.
Почерпнув из анализа наиболее значимые с точки зрения армянского обывателя пункты, мы попытались провести параллели и найти различия и сходства в экономике двух партнеров. Начнем с хороших новостей, несомненно, свидетельствующих в пользу России.
«Бычий фактор» российской экономики, согласно аналитикам Bloomberg, отражается в притягательности процентной ставки российских именных облигаций, которые предлагают самый высокий – 13.7% годовых прибыли в 45 странах. В купе с рублем, показывающему знаки стабильности, это создает окно для инвесторов, чтобы вложить свои средства в Россию и «прикарманить» доходы по самой высокой процентной ставке.
Сегодня армянские государственные казначейские облигации предлагают примерно ту же самую процентную ставку – в среднем 13.67% годовых, которая еще и подкрепляется стабилизацией курса армянского драма, что после декабрьских скачков волатильности в прошлом году может и должна вызывать интерес зарубежных инвесторов. Так что в этом случае мы идем в ногу с нашим главным, на сегодняшний день, партнером.
Однако у России есть одно преимущество, которым мы не обладаем. Речь идет об ограниченном долге, составляющем 16% от размера ее ВВП, и больших резервов, которые в состоянии покрыть все предстоящие платежи правительства, корпоративные и банковские займы на следующие два года, согласно Банку России. Соотношение же долга к размеру ВВП составляет около 50%. По словам Боба Мейса, осуществляющего контроль над национальными ценными бумагами в размере 4,9 миллиардов долларов в KBC Asset Management SA, «основы российской экономики крепки, учитывая внешние резервы на ее балансе и низкий уровень задолженности по отношению к внутреннему валовому продукту (ВВП)».
Что касается опасностей, прямо или косвенно угрожающих России и, соответственно, ее партнерам, следует отметить в первую очередь конфликт на Украине, коллапсирующий цены на нефть, и международные санкции, которые подтолкнули Россию на край рецессии и вызвали нешуточную турбулентность в экономике Армении в конце 2014-ого года. Эти процессы были отмечены небывалым обесцениванием армянской валюты за последние годы.
Согласно оценкам 44 аналитиков и экономистов, опрошенных Bloomberg, внутренний валовый продукт в России должен снизиться в этом году в среднем на 4%.
Снижающийся рост побудил Standard & Poor’s и Moody’s Investor Service ранее в этом году снизить оценку кредитоспособности ниже инвестиционного уровня за последнее десятилетие. И если России пророчат такие неудачи, то чего ожидать нашей стране, экономика которой «ложится в больницу, когда экономика России лишь чихает от простуды»?
Следующее слабое звено в нашей цепочке – высокая волатильность, как российской, так и армянской валюты, как уже было отмечено. В то время, как рубль в некоторой степени восстановил свои потери, он все еще является одним из самых волатильных валют в мире, затрудняя инвестиции в местные активы. Подразумевающаяся трехмесячная волатильность, которая выражала ожидаемые колебания валюты, подпрыгнула до 30%-ов от 12-и годом ранее, согласно данным составленным Bloomberg. Те же самые утверждения могут быть совершенно справедливо применены к нашему драму.
И, наконец, невозможно умолчать о геополитических рисках. Уровень насилия в Украине значительно уменьшился после того, как было установлено перемирие с прошлого месяца, давая передышку конфликту, который уже убил 6000 человек, согласно рапорту из ООН. Но даже при этих условиях, Соединенные Штаты продлили еще на один год санкции, наложенные ими с марта 2014-ого, с того момента, как Россия аннексировала Крым.
Капитал уже дефицитный, так как локальные компании и домашние хозяйства переправляют деньги за границу в условиях неопределенности. Чистая утечка капитала достигла рекордных 152 миллиардов долларов в прошлом году. Moody's прогнозирует, что отметка возрастет до 400 миллиардов долларов через два года.
Естественно, что любое обострение в регионе не может не отразиться на южном соседе России. А если учесть и то, что с 1991 года Армения, практически находящаяся в состоянии войны с Азербайджаном, находится при этом в экономической блокаде, не только со стороны Азербайджана, но и ее «старшего брата» Турции, то закрытые границы, не прекращающаяся война на границах делают иностранные инвестиции в нашей стране малопривлекательными.
Подытоживая результаты, можно сказать, что Армения, сделав свой выбор в сторону севера, а не запада, 3 сентября 2013-ого года, направила вектор своего развития в сторону с огромным потенциалом развития, в то же время имеющую в наличии багаж нешуточных проблем в бурлящем котле современной геополитики.
Следует осознавать, что нам вместе с Россией придется одолеть немало вызовов. Будем ли мы настолько мудры, что бы извлечь выгоды и избежать сильнейших, как экономических, так и политических потрясений, зависит только от нас самих.