Իսլանդիայի իշխանությունները պաշտոնապես հետ են կանչել Եվրամիությանն անդամակցելու վերաբերյալ 2006 թ. ներկայացված հայտը, հայտնում է Լենտա.ռու-ն Իսլանդիայի ԱԳՆ կայքի վրա հղումով:
Հայտը հետ կանչելու մասին Իսլանդիայի ԱԳ նախարար Գունար Բրագի Սվենսոնը տեղեկացրել է ԵՄ Խորհրդում նախագահող Լատվիայի ԱԳՆ ղեկավար Էդգար Ռինկևիչին: Նա Ռինկևիչին է փոխանցել ԵՄ ղեկավարությանը հասցեագրված նամակը Եվրամիությանն անդամակցելուց հրաժարվելու վերաբերյալ:
«Այսպիսով կառավարությունը կարծում է, որ Իսլանդիան այլևս ԵՄ անդամակցության թեկնածու երկիր չէ և խնդրում է ԵՄ-ին հետագայում ղեկավարվել այս որոշմամբ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Սվենսոնը հանդիպման ժամանակ նշել է, որ Իսլանդիայի որոշումը չեղյալ է դարձնում ԵՄ առջև նախկին կառավարության ստանձնած պարտավորությունները»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ՝ հավելելով, սակայն, որ Ռեյկյավիկը ցանկանում է առաջիկայում ևս խորացնել գործակցությունը Բրյուսելի հետ:
Եվրամիութանն անդամակցելու հայտ Իսլանդիան ներկայացրել էր 2009 թ. երբ հայտնվեց ծանր տնտեսական վիճակում: Այն ժամանակ ասվում էր, որ անդամակցությունը ԵՄ-ին ավելի կայուն կդարձնի երկրի տնտեսությունն ու կկանխի ճգնաժամերը:
Անդամակցության շուրջ բանակցությունները սկսվեցին 2010 թվականին: Սակայն արդեն 2013-ին Իսլանդիայի նոր կառավարությունը, որը ձևավորվեց աջակողմյան կենտրոնամետ կոալիցիայի կողմից, որին անդամակցում են Անկախության կուսակցությունն ու Առաջադեմ կուսակցությունը, որոշեց կասեցնել բանակցությունները Բրյուսելի հետ և ԵՄ-ին անդամակցելու հարցը դնել հանրաքվեի: Լարվածությունը Եվրամիության և Իսլանդիայի միջև առաջացավ ձկնորսության ոլորտում ԵՄ քաղաքականության պատճառով, այն է որսի քվոտաների հարցում, որը ձեռնատու չէր Իսլանդիայի իշխանություններին:
ԵՄ-ից դուրս գալու տրամադրություններ են նկատվում նաև կազմակերպությանն արդեն անդամակցող որոշ երկրներում:
2014-ի դեկտեմբերին հարցմանը մասնակցած Մեծ Բրիտանիայի բնակիչների կեսից ավելին՝ 51 տոկոսը, կողմ արտահայտվեց Եվրամիության կազմից դուրս գալուն: Միացյալ Թագավորությունն Արևմտյան Եվրոպայի միակ երկիրն է, որի բնակչության մեծ մասին չի գոհացնում իրենց պետության անդամակցությունը դաշինքին: Եվրահանձնաժողովի նախկին նախագահ Ժոզե Մանուել Բարոզուն այդ առիթով հայտարարել է, որ Մեծ Բրիտանիայի նման քայլը կարող է պատմական սխալ հանդիսանալ ու մեծապես ազդել ոչ միայն Մեծ Բրիտանիայի, այլ նաև ամբողջ Եվրոպայի ապագայի վրա:
«Բրիտանիան պատմական սխալ կգործի, եթե որոշի դուրս գալ ԵՄ-ից: Արդյունքում երկիրը կարող է չպահպանել զարգացման նույնիսկ առկա մակարդակը: Ես վստահ եմ, որ մեր ապագան Եվրոպայի բնակիչների հետագա մերձեցումն է: Իմ փորձից ելնելով, այն երկրները, որոնք օգտագործում են եվրոպական մակարդակը ազգային շահերի պաշտպանության համար, ավելի մեծ կշիռ ունեն աշխարհում»,-ասել է Բարոզուն:
Եվրամիությանն անդամակցելու համար թեկնածու երկիրը պետք է համապատասխանի 1993 թվականին ընդունված Կոպենհագենի չափանիշներին, որոնք նախատեսում են ժողովրդավարական սկզբունքների պահպանում, մարդու իրավունքների ու ազատությունների պահպանում, ինչպես նաև իրավական պետության սկզբունքը: Թեկնածուի կարգավիճակ ուներ 6 երկիր՝ Ալբանիան, Իսլանդիան, Մակեդոնիան, Սերբիան, Թուրքիան ու Չերնոգորիան:

Власти Исландии официально отозвали заявку на вступление страны в Европейский Союз, поданную в 2009 году. Об отзыве заявки Эдгара Ринкевича, главу МИД Латвии, председательствующей в Совете ЕС, уведомил в ходе встречи министр иностранных дел Исландии Гуннар Браги Свенссон. Он передал Ринкевичу письмо в адрес руководства ЕС об отказе Рейкьявика от возобновления переговоров о вступлении в Евросоюз.
«Таким образом, правительство считает, что Исландия уже не является страной-кандидатом (на вступление в Евросоюз), и просит ЕС в дальнейшем действовать в соответствии с этим решением», — говорится в сообщении.
Свенссон подчеркнул в ходе встречи, что решение Исландии отменяет обязательства, принятые перед Евросоюзом прежним правительством. Вместе с тем он выразил желание укреплять сотрудничество между Рейкьявиком и Брюсселем.
В свою очередь, Ринкевич подчеркнул, что уважает решение исландского правительства, и поддержал курс на «позитивное и тесное» сотрудничество между ЕС и Исландией, передает Lenta.ru.
Исландия подала заявку на вступление в Евросоюз в июле 2009 года после того, как оказалась в тяжелейшем экономическом положении. В то время высказывались идеи, что присоединение может обеспечить большую стабильность экономике страны и предотвратить кризисы, подобные кризису 2008 года.
Переговоры о вступлении начались в 2010 году. Однако уже в 2013-м новое правительство Исландии, сформированное правоцентристской коалицией, в которую входят Партия независимости и Прогрессивная партия, приняло решение приостановить переговоры с Брюсселем о вступлении в Евросоюз и вынести этот вопрос на референдум. Напряженность между Евросоюзом и Исландией была вызвана политикой ЕС в отношении рыбной ловли, а именно квотой на вылов рыбы, которая не устраивала исландские власти.
В феврале 2014 года парламент Исландии поддержал инициативу министра иностранных дел страны Гуннара Браги Свенссона об окончательном отказе от присоединения к Евросоюзу. Тогда же было решено отказаться от проведения референдума по вопросу о евроинтеграции. После этого в Рейкьявике прошла акция протеста против отказа от евроинтеграции, в которой приняли участие около 3500 человек.
В январе 2015 года премьер-министр Исландии Сигмундур Давид Гуннлаугссон заявил, что уже в ближайшее время будет объявлено об отказе от вступления в ЕС.
Ранее Великобритания заявила о возможности выходы из состава ЕС.
Согласно проведенному в декабре Американским институтом общественного мнения опросу, больше 51% британцев выступают за выход Великобритании из состава Евросоюза.
В конце октября германский еженедельник Spiegel сообщил со ссылкой на источники в ведомстве федерального канцлера и в министерстве иностранных дел ФРГ, что Ангела Меркель перестанет настаивать на сохранении Великобританией членства в Евросоюзе, если премьер Британии Дэвид Кэмерон продолжит курс на сокращение иммиграции из стран ЕС.
До того Дэвид Кэмерон заявлял о намерении провести в 2017 году референдум о сохранении членства страны в ЕС. Вопрос выхода Британии из ЕС широко обсуждается в ходе избирательной кампании перед намеченными на май 2015 парламентскими выборами, на которых консерваторы, пытаясь сохранить популярность, выступают с критикой Евросоюза.