Ռուս-հունգարական գործարքը Պակշ քաղաքի մոտ ատոմային էլեկտրակայանի երկու էներգաբլոկի կառուցման վերաբերյալ արգելափակվել է Եվրամիության կողմից, հայտնում է The Financial Times-ը իր աղբյուրների վրա հղումով: Հունգարիան պետք է կամ վառելիքի մատակարարման նոր պայմանագիր կնքի, կամ բողոքարկի Եվրահանձնաժողովի որոշումը:
Ավելի վաղ Եվրոպական ատոմային էներգիայի ընկերակցությունը հրաժարվեց համաձայնեցնել միջուկային վառելիքի ներկրումը Հունգարիա Ռուսաստանից: Հունգարիայի իշխանությունները բողոքարկեցին որոշումը, սակայն ԵՄ անդամ երկրների 28 հանձնակատարներն անցած շաբաթ տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ սատարեցին Եվրոատոմի դիրքորոշմանը: Բանակցությունների մանրամասները գաղտնի էին պահվում, նշում է ՌԲԿ-ն:
Ինչպես ավելի վաղ գրել էր պարբերականը, ԵՄ-ն կարող է վետո դնել գործարքի վրա՝ երկու հանձնաժողովները պարզում էին, թե որքանով է ռուս-հունգարական գործակցությունը համապատասխանում միասնական Եվրոպայի սկզբունքներին: Ինչպես այն ժամանակ հայտնեցին պարբերականի աղբյուրները Բրյուսելում, կասկածի տակ է դրվում պայմանագրի ինչպես տեխնիկական, այնպես էլ ֆինանսական կողմը:
Եվրոպացի պաշտոնյաներին դուր չեկավ այն փաստը, որ Ռոսատոմը ստացավ պայմանագիրն առանց մրցույթի: Բացի այդ, Հունգարիան չէր ստացել ատոմային էներգիայով զբաղվող եվրոպական գործակալության հավանությունը պայմանագիրը ստորագրելու համար: ՌԴ հետ գործարքը վեճերի առարկա դարձավ նաև բուն Հունգարիայում, որտեղ ընդդիմությունը հայտարարեց, որ պայմանագիրը ոչ միայն չափազանց թանկ է, այլ նաև ուժեղացնում է Բուդապեշտի կախվածությունը Մոսկվայից, ասվում է նյութում:
Սակայն Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը կոշտ դիրքորոշում որդեգրեց՝ նա ժխտեց մեղադրանքները: Ըստ վարչապետի, ԱՄՆ-ն ցանկանում էր մասնակցել հունգարական նոր ատոմակայանի կառուցմանը և «ցավագին» ընդունեց այն փաստը, որ գործարքից զրկվում է:
«Նրանք ուզում են ներքաշել մեզ մի հակամարտության մեջ, որը ոչ մի լավ բան չի տա մեզ: ԱՄՆ ու ՌԴ հարաբերությունները սառը պատերազմի տեսք են ստանում, իսկ մենք չենք ուզում մասնակցել դրան»,-հայտարարեց այն ժամանակ Օրբանը:
2015-ի մարտի 3-ին հունգարական խորհրդարանը հավանություն տվեց օրենքին, որով 30 տարով գաղտնի կպահվեն Ռոսատոմի հետ պայմանագրի հիմնական դրույթները:
Դեկտեմբերի սկզբին «Ռոսատոմը» երկու նոր բլոկ կառուցելու վերաբերյալ պայմանագիր կնքեց Հունգարիայի հետ: Մոսկվան 10 մլրդ եվրո վարկ պետք է տրամադրի Հունգարիային, որը Բուդապեշտը կսկսի մարել ատոմակայանի բլոկի գործարկումից հետո: Հունգարիա Պուտինի այցի ժամանակ կողմերը պայմանավորվեցին, որ Բուդապեշտը չի վճարի չօգտագործված ռուսական գազի դիմաց:

13 Март 2015 - 08:15 AMT
Российско-венгерская сделка по строительству двух энергоблоков атомной электростанции в городе Пакш заблокирована Евросоюзом, сообщает газета The Financial Times со ссылкой на свои источники.
После этого Венгрия должна или заключить новый договор на поставку топлива, или обжаловать принятое Еврокомиссией решение.
Ранее Европейское сообщество по атомной энергии отказалось согласовать импорт Венгрией ядерного топлива из России. Власти Венгрии обжаловали решение, однако, 28 комиссаров стран – членов ЕС в ходе встречи, состоявшейся на прошлой неделе, поддержали позицию Евроатома. Подробности переговоров были засекречены, обращается в свою очередь к теме РБК.
Как ранее писало русское издание, ЕС может наложить вето на эту сделку – две комиссии выясняли, насколько российско-венгерское сообщение соответствует принципам единой Европы.
Как сообщали тогда источники издания в Брюсселе, под сомнение поставлена как техническая, так и финансовая сторона контракта.
Европейских чиновников смутил тот факт, что Росатом получил контракт без конкурса. Кроме того, Венгрия не получила одобрение на подписание договора от европейского агентства, занимающегося вопросами атомной энергии. При этом соглашение с Россией вызвало споры и в самой Венгрии, где оппозиция заявила о том, что контракт не только слишком дорог, но и усиливает зависимость Будапешта от Москвы, указывается в материале.
Однако венгерский премьер Виктор Орбан занял жесткую позицию – он отверг все обвинения. По словам премьер-министра, США хотели принять участие в строительстве новой венгерской АЭС и «болезненно» восприняли, что сделка досталась не им.
«Они хотят втянуть нас в конфликт, который нам не принесет ничего хорошего. Отношения между США и Россией принимают форму холодной войны, и мы не хотим принимать в этом участие», – заявил тогда Орбан.
3 марта 2015 года венгерский парламент одобрил закон, по которому на 30 лет будут засекречены ключевые положения контракта с Росатомом на достройку единственной в стране АЭС.
Контракт на постройку двух новых блоков атомной электростанции «Пакш» в Венгрии были подписан Росатомом в начале декабря. Это единственная действующая АЭС в Венгрии, которая дает более 42% электроэнергии, вырабатываемой в стране. Для оплаты контракта Москва договорилась предоставить Венгрии кредит в размере до €10 млрд, который Будапешт начнет погашать после ввода блоков в эксплуатацию.