Ղազախստանի, Ռուսաստանի և Բելառուսի նախագահներ Նուրսուլթան Նազարբաևը, Վլադիմիր Պուտինը և Ալեքսանդր Լուկաշենկոն կհանդիպեն մարտի 20-ին՝ Աստանայում, հայտնել է Ղազախստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դաուրեն Աբաևը:
Կրեմլի մամուլի ծառայությունում տեղեկությունը հաստատել են, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Ըստ Աբաևի, ակնկալվում է, որ նախագահները կքննարկեն փոխադարձ առևտրի խորացմանն ու տնտեսական գործակցությանն առնչվող հարցեր:
Բացի այդ, կքննարկվեն համաշխարհային տնտեսության միտումները, ինչպես նաև իրավիճակն Ուկրաինայում, ասել է Աբաևը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ մարտի 13-ին Աստանայում կայանալու է Բելառուսի, Ղազախստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների եռակողմ հանդիպումը: Ինչպես ասվում է Ղազախստանի նախագահի պաշտոնական կայքում, նախագահները կքննարկեն փոխադարձ առևտրի ու տնտեսական գործակցությանն առնչվող հարցեր: Նախագահները կքննարկեն նաև միտումները համաշխարհային տնտեսության մեջ, ինչպես նաև իրավիճակն Ուկրաինայում:
Հայաստանը հանդիպմանը մասնակցելու հրավեր չի ստացել:
Հայաստանի փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը հայտարարեց, որ հայկական կողմը չի մասնակցի Եվրասիական տնտեսական միության երեք հիմնադիր անդամների՝ Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ղազախստանի նախագահների՝ մարտի 12-ին և 13-ին Աստանայում կայանալիք հանդիպմանը, քանի որ որևէ տարաձայնություն չունի այդ երկրների հետ։
«Այդ երեք պետությունը փոխադարձ խնդիրներ ունեն, որոնք չեն թաքցնում, և իրենք փորձում են այդ՝ իրենց միջև եղած տարաձայնությունները հարթել: Մենք տարաձայնություն չունենք, մենք նոր ենք (ԵՏՄ) անդամ, մենք խնդիրներ չունենք այդ պետություններից որևէ մեկի հետ կապված Եվրասիական տնտեսական միության հետ կամ այլ», – պարզաբանել է փոխարտգործնախարարը, գրում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:

16 Март 2015 - 07:53 AMT
Трехсторонняя встреча президентов Казахстана Нурсултана Назарбаева, России Владимира Путина и Белоруссии Александра Лукашенко состоится 20 марта, сообщил в понедельник пресс-секретарь главы Казахстана Даурен Абаев.
В пресс-службе Кремля подтвердили эту информацию, сообщает Интерфакс.
По данным пресс-секретаря президента Казахстана, ожидается, что главы государств рассмотрят вопросы углубления взаимной торговли и экономического взаимодействия трех стран.
Кроме того, президенты обсудят развитие тенденций в мировой экономике, а также ситуацию на Украине, отметил Абаев.
Изначально встреча президентов Казахстана, России и Белоруссии была намечена на 12-13 марта. Позже встреча была перенесена. О причинах переноса не сообщалось.
Ранее в пресс-службе Кремля сообщили, что стороны намерены обсудить состояние и перспективы развития торгово-экономического сотрудничества трех стран, евразийских интеграционных процессов с учетом влияния современных тенденций в мировой экономике. Предполагается также обмен мнениями по актуальным международным вопросам, прежде всего ситуации на Украине.
Стоит отметить, что армянскую сторону не пригласили принять участие во встрече в Астане.
По словам заместителя министра иностранных дел Армении Шаварша Кочаряна, армянская сторона не примет участия в предстоящей Астане встрече президентов трех стран-учредителей Евразийского экономического союза (ЕАЭС) – России, Беларуси и Казахстана, поскольку у нее нет никаких разногласий с этими странами.
«Эти три государства имеют взаимные проблемы, которых они не скрывают, и они пытаются преодолеть существующие между ними разногласия. У нас нет разногласий, мы только что стали членами (EАЭC), у нас нет проблем с каким-либо из этих государств или с ЕАЭС», – пояснил замглавы МИД Армении.