16 Մարտ 2015 - 13:10 AMT
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն քննադատել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիին Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հետ բանակցություններ սկսելու պատրաստակամության համար:
Ավելի վաղ ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն ի վերջո ստիպված է լինելու բանակցել Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հետ: «Ի վերջո մենք ստիպված են լինելու բանակցել Ասադի հետ: Մենք միշտ ենք դա ցանկացել «Ժնև-1» միջսիրիական բանակցությունների համատեքստում»,-ասել է ԱՄՆ դիվանագիտության ղեկավարը: Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն մտադիր է ստիպել Սիրիայի նախագահին գնալ դրան: Ըստ Քերիի, Արևմուտքը ցույց կտա, որ «բոլորը քաղաքական որոշում են փնտրում»: Այդ գործընթացը հիմա էլ է գնում, ես վստահ եմ, որ մեր դաշնակիիցների և այլ երկների ճնշումն Ասադի հանդեպ կաճի»:
Ըստ Թուրքիայի ԱԳ նախարարի, որին մեջբերում է «Ֆրանս պրեսը», Սիրիայի բոլոր խնդիրները, որոնք գոյություն ունեն այս պահին, Ասադի ռեժիմի քաղաքականության հետևանքն են, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ի՞նչ կարելի է քննարկել Ասադի հետ»: Դուք պատրաստվո՞ւմ եք բանակցել մի ռեժիմի հետ, որը շուրջ 200 հազար մարդու կյանք է խլել ու քիմիական զենք է կիրառել»,-ասել է թուրք նախարարը:
«Ի՞նչ արդյունքի է հաջողվել հասնել մինչ օրս բանակցելով»,-հավելել է նա:
Ըստ Չավուշօղլուի, Սիրիայում խաղաղության հասնելու համար անհրաժեշտ է երկու պայման կատարել՝ ոչնչացնել «Իսլամական պետությունը» և «մյուս ահաբեկչական խմբավորումները» և քաղաքական վերափոխումներ իրականացնել Սիրիայում, որոնք ենթադրում են ռեժիմի փոփոխություն:
Մինչդեռ այս բանավեճին անդրադարձել է նաև ինքը Ասադը: Իրանի հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում նա ասել է. «Արտերկրում արված հայտարարությունները մեզ չեն վերաբերում: Մենք պետք է սպասենք կոնկրետ գործողությունների և հետո որոշում կայացնենք», գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Արդեն 4 տարի Սիրիայում ընթացող քաղաքացիական պատերազմում զոհերի թիվն անցել է 215 հազարը, հայտարարել է Լոնդոնում տեղակայված Մարդու իրավունքների դիտարկման սիրիական կենտրոնի ղեկավար Ռամի Աբդել Ռահմանը: Ըստ նրա, շուրջ 66 հազարը՝ խաղաղ բնակիչներ են: Միայն ընթացիկ տարվա փետրվարից բռնի գործողությունների հետևանքով Սիրիայում մոտ 5000 մարդ է զոհվել:
2011 թ. մարտին սկսված հակամարտության ընթացքում Սիրիայում մոտ 4,2 միլիոն մարդ փախստական են դարձել սիրիական տարածքում, երկու միլիոն մարդ փախել է հարևան երկրներ: Փախստականների ընդունման հիմնական բեռն ընկել է Հորդանանի, Իրաքի, Լիբանանի ու Թուրքիայի վրա: Սիրիայի բնակչության ընդհանուր քանակը մինչ պատերազմը կազմում էր 20 միլիոն:
ԱՄՆ-ն և մի շարք երկրներ շատ մոտ էին Սիրիան ռմբակոծելու որոշմանը 2013-ի աշնանը. պատրվակ հանդիսացավ քիմիական զենքի կիրառման վտանգը կառավարական ուժերի կողմից: Սակայն, համզոիչ ապացույցներ չներկայացվեցին: Ռուսաստանի միջնորդությամբ հաջողվեց խուսափել ռմբակոծություններից քիմիական զենքից հրաժարվելու Սիրիայի համաձայնության դիմաց: Դուրս բերվեց և ոչնչացվեց շուրջ 800 տոննա քիմիական նյութ, իսկ ՄԱԿ և ՔԶԱԿ համատեղ առաքելությունը ոչնչացնում է քիմզենքի արտադրության օբյեկտները երկրում: .

16 Март 2015 - 13:06 AMT
Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу подверг критике госсекретаря США Джона Керри за его готовность начать переговоры с президентом Сирии Башаром Асадом по урегулированию внутрисирийского конфликта.
Глава внешнеполитического ведомства США заявил ранее, что американские власти должны вести переговоры с Асадом в целях прекращения продолжающейся уже 4 года гражданской войны в Сирии. Керри отметил, что Вашингтон прилагает усилия, чтобы "возобновить" попытки нахождения политических путей по завершению конфликта в этой стране.
По словам министра иностранных дел Турции, все проблемы Сирии, существующие на данный момент, являются следствием политики режима Асада, сообщает РИА Новости.
"Что можно обсуждать с Асадом? Вы собираетесь вести переговоры с режимом, который уничтожил более 200 тысяч человек и использовал химическое оружие?" — сказал глава турецкого МИД.
"Какого результата удалось достигнуть путем переговоров к настоящему моменту?" — добавил он.
По мнению Чавушоглу, для достижения мира в Сирии необходимо выполнить два условия — уничтожить "Исламское государство" и "другие террористические группировки", и осуществить политическую трансформацию в Сирии, предполагающую смену режима.
Ранее госсекретарь США Джон Керри в кулуарах завершающейся в воскресенье в Шарм-эш-Шейхе международной экономической конференции по помощи Египту заявил, что Соединенным Штатам в конечном итоге придется вести переговоры с президентом Сирии Башаром Асадом.
«В итоге нам придется вести переговоры. Мы всегда хотели делать это в контексте (межсирийских переговоров) «Женева-1», – сказал он. Более того, по словам Керри, США намерены заставить лидера САР «сделать это». «Это может потребовать усиления давления на него при помощи различных средств», – добавил шеф американской дипломатии.
Таким образом, продолжил он, Запад продемонстрирует, что «все ищут политическое решение». «Это тот (процесс), который идет прямо сейчас. И я убежден, что при помощи наших союзников и других (стран) давление на Асада возрастет», – заключил госсекретарь.
В Сирии за четыре года гражданской войны убиты более 215 тысяч человек, сообщил в воскресенье, 15 марта, агентству AFP руководитель расположенного в Лондоне Сирийского центра мониторинга за соблюдением прав человека Рами Абдель Рахман. По его словам, свыше 66 тысяч погибших – мирные жители. Только с начала февраля в результате насильственных действий в Сирии погибли более 5000 человек.