Ղազախստանի խորհրդարանի Սենատն ընդունել է Ղազախստանի Հանրապետության օրենքը «ԱՊՀ անդամ երկրների ինտեգրված արժութային շուկայի կազմակերպման ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագրի վավերացման մասին»:
«Համաձայնագրի կնքումն ու նրա հետագա իրագործումը թույլ կտա ԱՊՀ անդամ երկրների ռեզիդենտ բանկերին, որոնք ըստ պետական օրենսդրության իրավունք ունեն գործարքներ կնքել արժույթով, մուտք ապահովել ազգային արժութային շուկա միջբանկային կոնվերսիոն գործողությունների իրականացման համար»,-ասել է Ազգային բանկի ղեկավարի տեղակալ Օլեգ Սմոլյակովը:
ԱՊՀ անդամ երկրների ինտեգրված արժութային շուկայի կազմակերպման ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագիրը նպատակ ունի պայմաններ ստեղծել ռեզիդենտ բանկերի իրավահավասար ու փոխշահավետ մասնակցության համար արտարժույթով ԱՄՆ անդամ երկրների ինտեգրված շուկայում միջբանկային կոնվերսիոն գործողություններ կատարելու համար:
«Միասնական արժութային տարածքի ստեղծումը կընդլայնի ԱՊՀ անդամ երկրների անդրսահմանային հաշվարկների հնարավորությունները, կնպաստի ազգային արժույթների շուկայական փոխարժեքների ձևավորմանը, ինչը դրական ազդեցություն կունենա ազգային արժույթի կայունացման վրա միջ և անդրսահմանային հաշվարկներում»,-հավելել է նա, հայտնում է OilNews.kz-ն:
Համաձայնագրի նպատակն է պայմաններ ստեղծել իրավահավասար և փոխշահավետ գործակցության համար: Կաղմերից յուրաքանչյուրն ապահովում է այլ երկրների ռեզիդենտ բանկերի մուտքը իր ազգային արժույթի շուկա միջբանկային կոնվերսիոն գործողություններ կատարելու համար նույն պայմաններով, որ գործում են այդ երկրի ռեզիդենտ բանկերը:

19 Март 2015 - 06:51 AMT
Сенат парламента РК принял Закон Республики Казахстан «О ратификации Соглашения о сотрудничестве в области организации интегрированного валютного рынка государств-участников СНГ.
Соглашение о сотрудничестве в области организации интегрированного валютного рынка стран СНГ было совершено в целях создания условий для равноправного и взаимовыгодного участия банков-резидентов в совершении межбанковских конверсионных операций с иностранными валютами на интегрированном рынке государств-участников СНГ. Документ подписан в Ашхабаде 5 декабря 2012 года между главами Казахстана, Армении, Беларуси, Кыргызстана, России и Таджикистана.
«Заключение соглашения и его последующая реализация позволит банкам-резидентам государств-участников СНГ, обладающих в соответствии с законодательством государства в своем учреждении правом на осуществление валютных операций, обеспечить допуск на национальный валютный рынок для проведения межбанковских конверсионных операций», — отметил заместитель главы Нацбанка Олег Смоляков.
«Создание единого валютного пространства расширит возможности трансграничных расчетов валют стран СНГ, будет способствовать формированию рыночных курсов национальных валют, что должно положительным образом сказаться на усиление национальных валют в меж- и трансграничных расчетах государств-участников стран СНГ», — добавил он, сообщает OilNews.kz.
Целью соглашения является создание условий для равноправного и взаимовыгодного участия банков-резидентов сторон в совершении конверсионных операций с иностранными валютами на интегрированном валютном рынке стран СНГ.
Каждая сторона обеспечивает банкам-резидентам других сторон допуск на свой национальный валютный рынок для проведения межбанковских конверсионных операций на условиях, не менее благоприятных, чем те, которые предоставлены банкам-резидентам этой стороны.