Եվրամիության Արևելյան հարևանության ինտեգրացիոն ծրագիրն ուղղված չէ Ռուսաստանի դեմ, գործընկերության երկրներին ԵՄ կամ ՆԱՏՕ-ի կազմում ընդգրկելու նպատակ չի դրվում, հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը:
Մարտի 19-ին ԵՄ գագաթնաժողովին ընդառաջ ելույթ ունենալով բունդեսթագում կառավարության հայտարարությամբ ՝ Մերկելը հիշեցրել է, որ մայիսին Ռիգայում կայանալու է Արևելյան գործընկերության հերթական գագաթնաժողովը, իսկ ԵՄ հետ ասոցացման մասին համաձայնագրերն արդեն ստորագրել են Ուկրաինան, Վրաստանն ու Մոլդովան:
«Այդ համաձայնագրերի նպատակն է եվրոպական աջակցությունն իրավական պետության և հաջողակ տնտեսության կայացմանը՝ ապահովելու համար այդ երկրներում ապրող մարդկանց համար ավելի լավ ապագա: Անդամակցություն ԵՄ-ին կամ ՆԱՏՕ-ին չի նախատեսվում: Արևելյան գործընկերությունը, և դա անփոփոխ է, ուղղված չէ որևէ մեկի դեմ»,-հայտարարել է կանցլերը: Ըստ նրա, նա ափսոսում է ՌԴ նախագահ Պուտինի դիրքորոշման համար, որը «հանգեցնում է առանձին երկրների որոշումները ԵՄ հետ ասոցացման վերաբերյալ «Ռուսաստանի հետ կամ առանց նրա» հարցին», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
«Խոսքը «կամ-կամ» հարցի մասին չէ: Խոսքը և մեկի, և մյուսի մասին է, մի որոշման, որը կարող է բոլորի համար շահավետ լինել»,-ասել է Մերկելը:
Ավելի վաղ Եվրամիությունը հրապարակեց Արևելյան գործընկերության ծրագրին մասնակցող երկրների եվրաինտեգրման վարկանիշը 2014-ի համար: Հայաստանի դիրքերը նույնն են մնացել՝ 6 երկրների թվում նա զբաղեցնում է չորրոդ տեղն առաջ անցնելով միայն Ադրբեջանից ու Բելառուսից, որոնք ամենավատ ցուցանիշներն ունեն:
Արևելյան գործընկերությունը մեկնարկել է 2009թ. մայիսի 7-ին Պրահայում կայացած ԵՄ և Արեւելյան գործընկեր պետությունների ղեկավարների գագաթնաժողովով, որի ընթացքում ընդունվել է համատեղ հռչակագիր: Մասնակցում է հետխորհրդային 6 երկիր՝ Հայաստանը, Վրաստանը, Ադրբեջանը, Բելառուսը, Մոլդովան ու Ուկրաինան: Նրանք հանձնառություն են ստանձնել հետևել ԵՄ չափանիշներին ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության և այլ ոլորտներում:
Զեկույցի հեղինակներն այս երկրները բաժանել են 2 խմբի: Առաջին խմբում են Մոլդովան, Վրաստանն ու Ուկրաինան, որոնք ստորագրել են ԵՄ հետ ասոցացման համաձայնագիրը և չեն թաքցնում Եվրոպային որքան հնարավոր է շատ մերձենալու ձգտումը: Երկրորդ խմբում են Հայաստանը, Ադրբեջանն ու Բելառուսը, որոնք բոլոր ուղղություններով երկխոսության մեջ են ու գործակցում են ԵՄ հետ, սակայն չունեն հստակ եվրոպական մղումներ և չեն ցանկանում խորացնել հարաբերությունները ԵՄ հետ:
Մոլդովան գերազանցում է բոլոր երկրներին մարդու իրավունքների պաշտպանության, դատաիրավական համակարգի կայացման, ժողովրդավարացման ոլորտներում:
«ԵՄ հետ հարաբերությունները խորացնելուց հրաժարվելու վերաբերյալ Հայաստանի որոշումը կայացվել է Մոսկվայի ճնշման ազդեցությամբ, իսկ Ռուսաստանի նախաձեռնած Եվրասիական տնտեսական միությունը թույլ չի տալիս անդամ երկրներին ազատ առևտրի մասին համաձայնագիրր կնքել ԵՄ անդամ երկրների հետ»,-ասվում է զեկույցում: Այնուամենայնիվ զեկույցի հեղինակները որոշակի առաջընթաց են գրանցել Հայաստանի մի շարք ոլորտներում: Աննշան հաջողություններ են գրանցվել ԵՄ չափանիշներին օրենսդրական և պետական համակարգերը համապատասխանեցնելու գործում, սակայն, ասվում է նաև, որ նախկինի պես խնդրահարույց է մնում մամուլի ու հավաքների ազատության հարցը Հայաստանում:
Ըստ զեկույցի, հետընթացը հիմնականում պայմանավորված է ԵՏՄ-ին միանալու որոշմամբ: Միևնույն ժամանակ, ասվում է, որ Հայաստանը Արևելյան գործընկերության վեց անդամ երկրներից ամենաակտիվն է ԵՄ առաջարկած ծրագրերում, բացառությամբ էներգետիկայի ու տրանսպորտի ոլորտների, որոնց Հայաստանը գոծնականում չի մասնակցում, հայտնում է Armenia Today-ը:
ԵՄ-ն կշարունակի «ավելին՝ ավելինի դիմաց» մոտեցումը, ավելի մեծ քաղաքական ու ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերելով այն երկրներին, որոնք առավել ակտիվ կշարունակեն բարեփոխումները, ասվում է զեկույցում:

Интеграционный проект Евросоюза «Восточное партнерство» не направлен против России, его целью не является включение стран партнерства в ЕС или НАТО, заявила канцлер Германии Ангела Меркель.
Выступая 19 марта с правительственным заявлением в бундестаге перед саммитом ЕС, она напомнила, что в мае в Риге состоится очередной саммит «Восточного партнерства», а соглашения об ассоциации с ЕС подписали Украина, Грузия и Молдавия.
«Цель этих соглашений — европейская поддержка формирования функционирующего правового государства и успешной экономики, чтобы обеспечить людям в этих странах лучшее будущее. Вступление в ЕС или НАТО целью не является. «Восточное партнерство» — и это неизменно — не направлено против кого-либо», — заявила канцлер. По ее словам, она сожалеет о позиции президента России Владимира Путина, который приводит «решения отдельных стран по отношению к соглашению об ассоциации к вопросу «или с Россией, или без», сообщает РИА Новости.
«Речь не идет о постановке вопроса «или-или». Речь идет и о том, и о другом, о решении, от которого выгоду получили бы все», — отметила Меркель.
Ранее Евросоюз опубликовал индекс евроинтеграции стран-участниц программы Восточное партнерство за 2014 год. Позиция Армении не изменилась: среди шести стран она занимает четвертое место, обойдя лишь зафиксировавшие наихудшие результаты Азербайджан и Беларусь.
С момента инициирования Евросоюзом в 2009 году программы Восточное партнерство правительства шести постсоветских стран Восточной Европы – Армении, Грузии, Азербайджана, Беларуси, Молдовы и Украины – заявили о своем намерении следовать стандартам ЕС в сферах демократии, прав человека, верховенства закона и других сферах.
Авторы доклада разделили эти шесть стран на две группы. В первую группу входят Молдова, Грузия и Украина, которые подписали Соглашение об ассоциации с ЕС и не скрывают своего стремления быть по возможности ближе к Европе. Во вторую группу входят Армения, Азербайджан и Беларусь, которые во всех направлениях, как бы, находятся в диалоге и сотрудничают с Евросоюзом, однако не имеют четких европейских устремлений и не хотят углублять свои отношения с ЕС.
«Решение Армении отказаться от углубления отношений с ЕС было принято в результате давления со стороны Москвы, а инициированный Россией Евразийский экономический союз не позволяет его странам-членам заключить соглашение о свободной торговле со странами-членами ЕС», – также отмечается в докладе.
Тем не менее, авторы доклада заметили в ряде сфер в Армении некоторый прогресс. Незначительные успехи касаются приведения законодательства и государственной системы в соответствие со стандартами ЕС, однако также отмечается, что вопрос свободы прессы и свободы собраний в Армении по-прежнему остается проблемой.
Регресс, согласно докладу, в основном связан с решением присоединиться к Евразийскому экономическому союзу. В то же время, подчеркивается, что Армения среди шести стран-участниц Восточного партнерства является самой активной в плане участия в предлагаемых Евросоюзом программах, за исключением сфер энергетики и транспорта, в которых Армения практически не участвовала, передает Armenia Today.
ЕС продолжит проявлять подход «больше за большее», оказывая большее политическое и финансовое содействие тем странам, которые более активно будут продолжать реформы, отмечается в докладе.