20 Մարտ 2015 - 09:07 AMT
Եվրասիական տնտեսական միությունը մեծ փորձությունների է ենթարկվում նավթի ցածր գների պատճառով, հայտարարել է մարտի 20-ին Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը:
«Ցավոք, մեր միթույունը մեծ փորձությունների է ենթարկվում, քանի որ նվազել են նավթի արտահանման գներն ինչպես Ռուսաստանում, այնպես էլ Ղազախստանում: Մենք գիտեինք, որ նման ռիսկեր կան, և գնային անհավասարակշռություն կար, տատանումներ կային»,-ասել է Նազարբաևը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանն Աստանայում:
Մարտի 20-ին Աստանայում տեղի է ունենում ԵՏՄ հիմնադիր երեք պետությունների ղեկավարների՝ Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հանդիպումը: Կողմերը մտադիր են քննարկել երեք երկրների առևտրատնտեսական համագործակցության, եվրասիական ինետգրման գործընթացների ներկա վիճակն ու հեռանկարները, հաշվի առնելով ժամանակակից միտումները համաշխարհային տնտեսության մեջ: Ենթադրվում է նաև կարծիքների փոխանակում միջազգային հարցերի շուրջ, առաջին հերթին Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակի:
Նազարբաևը նշել է նաև, որ զբաղվել է Ուկրաինայի խնդիրներով: «Ըստ հնարավորության ես էլ եմ միջամտել դրան»,-հավելել է նա:
«Կարծում եմ, մենք այսպիսի ոչ պաշտոնական ձևաչափով կքննարկենք ընթացիկ իրադարձությունները տարածաշրջանում, աշխարհում, գլոբալ ազդեցությունը և այն, թե ինչպես ԵՏՄ-ն պետք է դուրս գա ճգնաժամից: Կքննարկենք նաև այլ հարցեր, որոնք մեզ են առնչվում»,-ասել է Նազարբաևը Աստանայում հանդիպման մասին:

20 Март 2015 - 08:36 AMT
Евразийский экономический союз проходит через большие испытания в связи с ситуацией с низкими ценами на нефть, заявил 20 марта президент Казахстана Нурсултан Назарбаев.
«К сожалению, на наш союз сейчас выпали большие испытания, потому что снизились экспортные цены и в России и в Казахстане на нефть, мы знали, что такие риски были, и ценовая диспропорция была, волнения были», — сказал Назарбаев на встрече с президентом РФ Владимиром Путиным в Астане.
20 марта в Астане проходит трехсторонняя встреча глав государств-основателей Евразийского экономического союза – президентов Казахстана Нурсултана Назарбаева, России Владимира Путина и Белоруссии Александра Лукашенко. Стороны намерены обсудить состояние и перспективы развития торгово-экономического сотрудничества трех стран, евразийских интеграционных процессов с учетом влияния современных тенденций в мировой экономике. Предполагается также обмен мнениями по актуальным международным вопросам, прежде всего ситуации на Украине.
Назарбаев также отметил, что приходилось заниматься и украинской проблематикой. «По мере возможностей я тоже в это вмешивался», — добавил он.
«Я думаю, мы в таком неформальном формате обсудим текущие события, которые происходят в регионе, в мире, глобальное влияние и как нам из кризиса выйти по Евразийскому экономическому союзу. Обсудим и другие вопросы, которые касаются всех нас», — сказал Назарбаев, комментируя проходящую в Астане встречу.