ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն ու Իրանը եզակի հնարավորություն ունեն զգալիորեն բարելավելու երկու երկրների հարաբերությունները և լուծելու Իրանի միջուկային ծրագրի հարցը խաղաղ ճանապարհով: Ինչպես հայտնում է Reuters-ը Լենտա.ռու-ի փոխանցմամբ, Օբաման կոչ է արել Թեհրանին օգտվել վերջին տասնամյակների այս լավագույն շանսից:
«Մեկ այլ հնարավորություն կարող է մոտ ապագայում չլինել: Ես կարծում եմ, որ մեր ազգերը պատմական շանս ես ստացել լուծելու Իրանի միջուկային ծրագրի հարցը խաղաղ ճանապարհով: Մենք չենք կարող բաց թողնել այն»,-հայտարարել է ԱՄՆ նախագահը՝ դիմելով Իրանի քաղաքացիներին Նովրուզի՝ իրանական նոր տարվա շեմին: Նա նշել է, որ «առաջիկա օրերն ու շաբաթները վճռական նշանակություն կունենան»:
«Միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններում որոշակի առաջընթաց է գրանցվել, սակայն դեռևս նաև մի շարք տարաձայնություններ կան: Որոշ մարդիկ, ինչպես Իրանում, այնպես էլ ԱՄՆ-ում, նախկինի պես դեմ են հարցի դիվանագիտական լուծմանը»,-ասել է ԱՄՆ նախագահը: Ըստ նրա, Թեհրանը երկու ճանապարհ ունի. Իրանի մեկուսացում ու պատժամիջոցների պահպանում կամ առևտրի զարգացում և օտարերկրյա ներդրումներ: «Սա է այսօր օրակարգում»,-ասել է նա:
Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունները «վեցյակի» (ՌԴ, Չինաստան, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Մեծ Բրիտանիա, ԱՄՆ) և Իրանի միջև վերսկսվեցին 2013-ին, երբ նախագահ դարձավ Հասան Ռոուհանին: Նա խոստացավ, որ քայլեր կձեռնարկի դուրս բերելու համար երկիրը միջազգային մեկուսացումից: Ակնկալվում է, որ մարտի վերջին շրջանակային համաձայնագիր կստորագրվի Թեհրանի հետ, իսկ մինչև հուլիսի 30-ը՝ վերջնական:
2013-ին Իրանն ու միջնորդների վեցյակը պայմանավորվեցին Թեհրանի դեմ սահմանված մի շարք պատժամիջոցներ չեղյալ հայտարարելու մասին: Փոխարենն Իրանի իշխանությունները համաձայնվեցին ավելի բաց քաղաքականություն վարել միջուկային ծրագրի հարցում: ԱՄՆ և մյուս երկրների պատժամիջոցները զգալի վնաս հասցրեցին երկրի տնտեսությանը: Պատժամիջոցները հանելուց հետո Թեհրանը զգալիորեն ավելացրեց նավթի արտահանումը: Մեկ տարի անց համաձայնագիր դեռ մշակված չէր, գոյություն ունի միայն «գործողությունների միջանկյալ պլան»: Կողմերը երկարացրել են բանակցությունները մինչև 2015-ի հունիսի վերջ:
ԱՄՆ-ն մեղադրում է Իրանին ատոմային զենքի ստեղծման ուղղությամբ գաղտնի աշխատանք տանելու մեջ: Դեռ 2002թ. ԱՄՆ նախագահ Ջորջ Բուշը դասեց Իրանը «չարիքի առանցքի» երկրների շարքին, որոնք ֆինանսավորում են ահաբեկիչներին ու ձգտում միջուկային զենք ստանալ: Թեհրանը հայտարարում է, որ բացառապես խաղաղ նպատակներ է հետապնդում:

20 Март 2015 - 09:35 AMT
Американский лидер Барак Обама заявил, что США и Ирану выпала уникальная возможность значительно улучшить отношения между странами и решить вопрос по иранской ядерной программе мирным путем. Он призвал Тегеран воспользоваться лучшим за десятилетия шансом.
«Данный момент может не скоро повториться. Я считаю, что наши нации имеют историческую возможность решить вопрос по ядерной программе Ирана мирным путем. Мы не можем упустить этот шанс», — заявил президент США в обращении к гражданам республики в преддверии Навруза — иранского Нового года. Он подчеркнул, что «эти дни и недели будут иметь решающее значение».
«В переговорах по ядерной программе достигнут определенный прогресс, однако остается и ряд разногласий. Некоторые люди, как в Иране, так и в США, по-прежнему выступают против дипломатического решения данного вопроса», — напомнил американский лидер. По его словам, у Тегерана есть два пути: изоляция Ирана и сохранение санкций или же развитие торговли и иностранные инвестиции. «Это то, что сегодня поставлено на карту», — подчеркнул Обама, сообщает Lenta.ru
Ранее Обама заявлял, что заключение окончательного соглашения по иранской ядерной программе возможно, если Иран заморозит ее сроком минимум на 10 лет.
По словам американского лидера, Ирану необходимо сохранять свою программу в том состоянии, в котором она находится в настоящий момент в течение нескольких лет, измеряемых «двузначным числом», чтобы можно было удостовериться в том, что страна не располагает ядерным оружием.
«Если у нас это будет (время), и у нас появится возможность это проверить, нам не нужно будет предпринимать какие-то другие шаги, которые бы заверили нас в том, что они (Иран) не обладают ядерным оружием», – заявил Обама.
Переговоры по иранской ядерной программе между странами шестерки (Россия, Китай, Франция, Германия, Великобритания, США) и Ираном возобновились в 2013 году после того, как президентом в этой стране стал Хасан Роухани. Он пообещал, что предпримет шаги для выхода государства из международной изоляции. Ожидается, что к концу марта будет заключено рамочное соглашение с Тегераном, а до 30 июля — окончательное.