«Ռոսսելխոզնադզորը» հայտարարել է, որ երկու շաբաթից մեկնարկում են Հունաստանում, Կիպրոսում և Հունգարիայում անասնապահական արտադրանք տվող ձեռնարկությունների ստուգումները: Այդ երկրների ղեկավարները մյուսներից առավել բարձրաձայն էին քննադատում ԵՄ պատժամիջոցները Ռուսաստանի դեմ:
«Ստուգումները կսկսվեն ապրիլի 6-ին Հունաստանից, հետո կշարունակվեն Կիպրոսում ու Հունգարիայում, ժամկետները համաձայնեցված են»,-հայտնել է գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսեյ Ալեքսեենկոն:
Դա արվում է, որպեզի ՌԴ սահմանած սնդդամթերքի էմբարգոն չեղյալ հայտարարելուց հետո, երեք երկրների առաքիչները կարողանան անմիջապես սկսել իրենց ապրանքների արտահանումը Ռուսաստան, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
Այժմ համաձայնեցվում է ձեռնարկությունների ցանկը, որտեղ ստուգումներ են անցկացվելու:
Այս շաբաթ «Ռոսսելխոզնադզորի» ղեկավար Սերգեյ Դանկվերտը հայտնեց, որ սննդամթերքի ներկրման ռուսական հակապատժամիջոցների վերացումից հետո ռուսական շուկայում առաջինների թվում կարող են հայտնվել Հունգարիայից, Հունաստանից և Կիպրոսից ներկրվող ապրանքները: Ըստ նրա, «Ռոսսելխոզնադզորը» առաքումներ թույլ կտա միայն այն ձեռնարկություններից, որոնք ստուգված են Եվրամիության փորձագետների կողմից: Դա կապված է առաքումների տևական դադարի հետ, պարզաբանել է նա:
Անցյալ տարի ՌԴ իշխանությունների կողմից սահմանված էմբարգոն Եվրոպայից սննդամթերքի ներկրման համար ամբողջությամբ բացառում է գյուղմթերքի, հումքի և սննդամթերքի ներկրումը ՌԴ տարածք:
Այդ ընթացքում, ըստ գյուղնախարարության տվյալների, ամենից շատ թանկացել են տավարի միսն ու պանիրը: Ըստ փետրվարի 18-ի տվյալների, հիմնական գնի համեմատ (2014-ի օգոստոսի 11-ի տվյալներով) տավաի միսը թանկացել է 11,2 տոկոսով, հավի միսը՝ 6,2 տոկոսով, խոզի միսը՝ 2,4 տոկոսով:
Արգելքի հետևանքով ՌԴ չներկրվեց մսի 47,2 տոկոսը՝ 848,5 հազար տոննա: Բացի այդ ռուսական շուկայից անհետացավ ներկրվող կաթի ու կաթնամթերքի 38,5 տոկոսը, այդ թվում պանրի 60 տոկոսը, ինչպես նաև մրգի ու բանջարեղենի 25,2 տոկոսը: Մի մասը փոխարինվեց հայրենական արտադրության ապրանքներով և ներկրումով այն երկրներից, որոնց վրա էմբարգոն չէր տարածվում:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Մոսկվա այցելած Իտալիայի, Հունաստանի ու Կիպրոսի, ինչպես նաև Իսպանիայի, Ավստրիայի, Հունգարիայի ու Սլովենիայի ղեկավարները, հավանաբար, չեն սատարի ՌԴ դեմ նոր պատժամիջոցներին:
«Հավանական զարգացումը կարող է հետևյալը լինել՝ այդ երկրները չեն համաձայնվի երկարացնել ՌԴ դեմ գործող պատժամիջոցների ժամկետը և կհետաձգեն որոշումը մինչև վերջին պահը, մինչև որ պատժամիջոցները սպառվեն»,-հայտարարել է Լոնդոնի եվրոպական բարեփոխման կենտրոնի արտաքին քաղաքականության գծով տնօրեն Յան Բոնդը: «Պատժամիջոցների դեմ հանդես եկող երկրների վստահությունը, կարծես, աճում է»,-ասել է Եվրամիության արտաքին քաղաքականության գոծվ առաջատար փորձագետ Սթիվեն Բլոքմանսը Բրյուսելի եվրոպական քաղաքականության հետազոտությունների կենտրոնից:

21 Март 2015 - 10:45 AMT
Россельхознадор объявил, что через две недели стартуют инспекции предприятий по производству продукции животноводства в Греции, на Кипре и в Венгрии. Власти этих стран наиболее громко критиковали санкции ЕС против России.
«Инспекции начнутся с 6 апреля с Греции, затем они продолжатся на Кипре и в Венгрии, дата согласована», — сообщил официальный представитель ведомства Алексей Алексеенко.
Это делается для того, чтобы после отмены российского продовольственного эмбарго поставщики из трех государств могли сразу же начать экспорт своей продукции в Россию, сообщает Интерфакс.
В настоящее время идет согласование списка предприятий, на которых будут проводиться проверки.
На этой неделе глава Россельхознадзора Сергей Данкверт сообщил, что после отмены продовольственных контрсанкций на российский рынок первыми могут вернуться поставщики продуктов из Венгрии, Греции и с Кипра. По его словам, Россельхознадзор будет разрешать поставки только с тех предприятий, которые проверены экспертами Евразийского союза. Это связано с длительным сроком отсутствия поставок, пояснил он.
Введенное в августе прошлого года российскими властями годичное эмбарго на ввоз продуктов из Европы полностью исключает ввоз на российскую территорию сельскохозяйственной продукции, сырья и продовольствия.
За это время, по данным мониторинга Минсельхоза, больше всего подорожали говядина и сыры. Согласно информации на 18 февраля, по отношению к базовой цене (на 11 августа 2014 года) говядина подорожала на 11,2%, курятина — на 6,2%, свинина — на 2,4%.
В результате запрета из импорта «выпало» 47,2% (848,5 тыс. тонн) мяса, в том числе 72,7% (450,8 тыс. тонн) свинины и 64,8% (338,7 тыс. тонн) мяса птицы. Кроме того, с российского рынка ушло 38,5% (3,64 млн тонн) импортных молока и молочных продуктов, в том числе 60% (249,9 тыс. тонн) сыра, а также 25,2% (1,6 млн тонн) овощей и фруктов. Часть продукции была замещена отечественным производством и поставками из стран, на которые эмбарго не распространяется.
Ранее сообщалось, что побывавшие с визитом в Москве лидеры Италии, Греции и Кипра, а также Испании, Австрии, Венгрии и Словакии, вероятнее всего, не поддержат новые санкции против России.
«Блок стран, выступающих против санкций» попытается «обозначить себя» на стартующем в четверг в Брюсселе двухдневном саммите ЕС, высказавшись против новых ограничительных мер в отношении Москвы.
«Вероятным развитием событий видится то, что эти страны не согласятся пролонгировать санкции сейчас и будут откладывать решение до самого последнего момента, пока санкции не истекут», — заявил директор по внешней политике лондонского Центра европейской реформы Иан Бонд.
«Уверенность лагеря стран, выступающих против санкций, кажется, растет», — сказал ведущий эксперт по внешней политике Евросоюза в брюссельском Центре исследований европейской политики Стивен Блокманс.