23 Մարտ 2015 - 09:25 AMT
Ադրբեջանը շարունակում է տարանցիկ երկիր մնալ թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության համար, լինելով Աֆղանստանից և Իրանից դեպի Եվրոպա և Ռուսաստան թմրանույթերի ապօրինի տարանցման հիմնական երթուղիների մասը: Այս մասին ասվում է ԱՄՆ Պետդեպի կայքում հրապարակված «Թմրանյութերի վերահսկման միջազգային ռազմավարության մասին-2015» զեկույցում:
Զեկույցում ասվում է, որ ըստ Ադրբեջանի ՆԳՆ հաշվարկների, ամեն տարի երկիր է ներկրվում 5,8-7 տոննա թմրանյութ, որի մեծ մասը Իրանի հետ հարավային սահմանից: Ադրբեջանը նաև կարող է շատ հարմար տարանցիկ երկիր լինել, քանի որ հարևան Թուրքիան վերջին տարիներին ուժեղացրել է հսկողությունը սահմաններին, հայտնում է Panorama.am-ը:
Ադրբեջանի ՆԳՆ-ն հայտնել է, որ 2014-ի առաջին 10 ամիսներին առգրավվել է մոտ 700 կգ ապօրինի ներկրված թմրանյութ: Այդ ընթացքում իշխանությունները 1743 քրեական գործ են հարուցել, կապված թմրանյութերի ապօրիի շրջանառության հետ: Ըստ նախարարության վիճակագրության, 2014-ի առաջին կիսամյակում 1252 մարդ է դատապարտվել թմրանյութերի հետ կապված հանցագործություններով: Նրանց 91,9 տոկոսը գործազուրկ է եղել, 28,2 տոկոսը՝ նախկինում դատված թմրանյութերի հետ կապված հանցագործություններով, իսկ 2,6 տոկոսը՝ կանայք են, ասվում է զեկույցում:
Ըստ ՄԱԿ «Հյուսիսային բալկանյան ուղի» զեկույցի, թմրանյութերի տեղափոխման երթուղին Աֆղանստանից Եվրոպա անցնում է հենց Ադրբեջանով: Թմրանյութերն անարգել տեղափոխվում են Ադրբեջան-Թուրքիա-Իրան երթուղիով: Երկրորդ՝ «Հին բալկանյան ուղին» Իրանից անմիջապես Թուրքիա է տանում: Այստեղ մաքսանենգությամբ զբաղվող անձինք հիմնականում օգտվում են Իրանի հյուսիսում բնակվող ադրբեջանցիների և քրդերի ծառայություններից: Ադրբեջանով և Կովկասով անցնող երրորդ ուղին թուրքմենական Թուրքմենբաշու անվան նավահանգստից հասնում է Բաքու, որտեղից թմրանյութի մի մասը հեշտությամբ տեղափոխվում է Ռուսաստան:

23 Март 2015 - 14:03 AMT
Азербайджан продолжает оставаться транзитной страной для незаконной перевозки наркотиков, находясь на основных маршрутах незаконного оборота наркотиков из Афганистана и Ирана в Европу и в Россию. Об этом говорится в «Докладе о международной стратегии по контролю за наркотиками – 2015», опубликованном на сайте Госдепа США.
В докладе отмечается, что по расчетам Министерства внутренних дел (МВД) Азербайджана, каждый год в страну поступает 5.8 -7 тонн наркотиков, большая часть которых со стороны южной границы с Ираном. Азербайджан может быть очень удобной транзитной страной, поскольку его соседняя страна – Турция – в последние годы усилила контроль на границе, передает Panorama.am.
МВД Азербайджана сообщило, что в течение первых 10 месяцев 2014 года было изъято около 700 килограмм незаконных наркотиков. В этот период власти возбудили 1743 уголовных дел, связанных с оборотом наркотиков. По статистике министерства, в течение первого полугодия 2014 года 1252 человек были осуждены по преступлениям, связанным с наркотиками. 91.9% из них – безработные, 28.2% – ранее судимые, а 2.6% – женщины, говорится в докладе.
Согласно докладу ООН, «Северный Балканский путь» транспортировки наркотиков из Афганистана в Европу лежит именно через Азербайджан. Наркотики по пути Азербайджан-Турция-Иран переправляются беспрепятственно. Второй – «Старый Балканский путь» – прямиком лежит из Ирана в Турцию. Лица, занимающиеся здесь контрабандой, в основном пользуются помощью азербайджанского и курдского населения севера Ирана. Третий путь через Азербайджан и Кавказ лежит из туркменского морского порта им. Туркменбаши в Баку, откуда часть наркотиков легко переправляется в Россию.