Նավթի համաշխարհային գները նվազում են, այդ են վկայում սակարկությունների արդյունքները: Մոսկվայի ժամանակով 8:30-ի դրությամբ Brent տեսակի նավթի մայիսյան ֆյուչերսները նվազել են 0,54 տոկոսով, հասնելով 55,49 դոլարի մեկ բարելի համար: WTI տեսակի նավթի մայիսյան առաքումների գինը նվազել է 1,14 տոկոսով և սակարկվել է մեկ բարելի դիմաց 46,91 դոլարի սահմանում, հայտնում է Գազետա.ռու-ն:
Սակարկությունների բացասական դինամիկային նպաստեց ՕՊԵԿ-ում Սաուդյան Արաբիայի ներկայացուցիչ Մոհամմեդ ալ Մադիի հայտարարությունն, ըստ որի, նավթի գինը արդեն չի բարձրանա 100-120 դոլարի սահմանից: Ավելի ուշ Սաուդյան Արաբիայի նավթարդյունաբերության նախարար Ալի ալ Նաիմին հայտնեց, որ արդյունահանման մակարդակը երկրում օրական կլինի մոտ 10 մլն բարել:
«Մենք հասկանում ենք, որ բոլոր պետությունները բարձր եկամուտ են ուզում…Մենք էլ ենք դա ուզում, բայց նաև հաջորդ սերունդների համար»,-ասել էր Մադին: Սակայն, ըստ նրա, Սաուդյան Արաբիան կողմ է թերթաքարային նավթի արդյունահանմանը Միացյալ Նահանգներում, քանի որ դա կարող է որոշակի բալանս ապահովել շուկայում:
Մինչդեռ Իրանը վերջերս հայտարարեց, որ կարող է ավելացնել նավթի արտահանումը օրական 1 մլն բարելով, եթե միջազգային պատժամիջոցները հանվեն, հայտնեց երկրի նավթի նախարար Բիժան Նամդար Զանգանեն: Ըստ Միջազգային էներգետիկ գործակալության, նախորդ ամիս Իրանը միջազգային շուկա է արտահանել օրական մոտ 1,2 մլն բարել նավթ:

24 Март 2015 - 08:22 AMT
На утро 24 марта стоимость майского фьючерса на нефть марки Brent понизилась на 0,54%, до $55,49 за баррель. Нефть марки WTI с поставками в мае подешевела на 1,14% и торговалась на уровне $46,91 за баррель.
Негативной динамике торгов способствовало заявление представителя Саудовской Аравии в ОПЕК Мохаммеда аль-Мади, который сказал, что нефть уже не поднимется на отметку выше $100–120.
«Мы понимаем, что всем государствам нужен высокий доход… И мы хотим того же, но хотим не только для нас, но и для следующих поколений», — отметил Мади.
Однако, по его словам, Саудовская Аравия поддерживает добычу сланцевой нефти в США, так как это может привести к балансу на рынке.
Позднее министр нефтяной промышленности Саудовской Аравии Али аль-Наими сообщил о том, что уровень добычи в стране составит 10 млн баррелей в день, сообщает Газета.Ru.
Ранее президент Казахстана Нурсултан Назарбаев заявил, что Евразийский экономический союз проходит через большие испытания в связи с ситуацией с низкими ценами на нефть.
«К сожалению, на наш союз сейчас выпали большие испытания, потому что снизились экспортные цены и в России и в Казахстане на нефть, мы знали, что такие риски были, и ценовая диспропорция была, волнения были», — сказал Назарбаев на встрече с президентом РФ Владимиром Путиным в Астане.