24 Մարտ 2015 - 12:14 AMT
«Լևադա-կենտրոնի» սոցհարցման արդյունքները վկայում են, որ յուրաքանչյուր երրորդ ռուսաստանցին (35 տոկոսը) համարում է, որ վերջին կես տարում Ռուսաստանից ավելի շատ են սկսել վախենալ արտերկրում: Միևնույն ժամանակ, ըստ բնակչության, ավելացել են նաև երկրի արտաքին ու ներքին թշնամիները՝ դրանում համոզված է հարցման մասնակիցների 63 տոկոսը: Հարցմանը մասնակցել է 1,6 հազար մարդ երկրի 46 ռեգիոնների 134 բնակավայրից:
Ռուսաստանցիների 68 տոկոսը կարծում է, որ Ռուսաստանը զգալի դերակատարություն ունի միջազգային խնդիրների լուծման գործում: 57 տոկոսը ասել է, որ բավականին կարևոր, 11 տոկոսը՝ վճռորոշ: Բնակչության գրեթե մեկ քառորդը՝ 24 տոկոսը կարծում է, որ երկրի դերակատարությունն այնքան էլ կարևոր չէ, և միայն 5 տոկոսն է կարծում, որ այն երկրորդական է, գրում է «Իզվեստիա» թերթը:
Ավելի վաղ շրջանի հարցումներում միջազգային ասպարեզում ՌԴ դերը կարևորել է 26 տոկոսը 2010-ին և 51 տոկոսը՝ 2011-ին:
«Ինչպիսի՞ երկիր կցանկանայիք, որ լիներ Ռուսաստանը՝ մեծ տերություն, որին հարգում և որից վախենում են մյուս երկրները, թե բարձր կենսամակարդակով երկիր, թեկուզ ոչ ամենահզորների շարքից» հարցին ռուսաստանցիների 47 տոկոսը դրական է պատասխանել հարցի առաջին մասին: 49 տոկոսը գերադասում է քաղաքացիների բարեկեցությունը՝ 2006-ին այս ցուցանիշը 36 ու 62 տոկոս էր համապատասխանաբար: Եթե մինչև 2014-ը զգալիորեն գերակշռում էր երկրորդ տեսանկյունը, ապա վերջին 2 տարում ցուցանիշները գրեթե հավասարվել են:
Հարցվածների 68 տոկոսը կարծում է, որ Ռուսաստանն այսօր գերտերություն է, բնակչության գրեթե մեկ երրորդը՝ 27 տոկոսը այլ տեսակետ ունի: Նախորդ հարցումների արդյունքները վկայում են, որ 15 տարում զգալիորեն աճել է ռուսաստանցիների հավատն առ հայրենիք: 1999 թ. քաղաքացիների միայն 31 տոկոսն էր Ռուսաստանը մեծ տերություն համարում, մեծամասնությունն այդպես չէր կարծում:
«Լևադա-կենտրոնի» սոցիոլոգ Կարինա Պիպիան նշել է, որ 2014-ի նոյեմբերին ՌԴ-ն գերտերություն էր համարում 68 տոկոսը, ինչպես այսօր՝ սա վերջին տարիների առավելագույն ցուցանիշն է:
«Այս ցուցանիշը պահպանվում է անկախ տնտեսական վիճակից, գնաճից ու բնակչության համար այլ բացասական հետևանքներից»,-ասել է նա:
Ռուսաստանցիները նախկինի պես սատարում են Արևմուտքի հետ տնտեսական, քաղաքական, մշակութային կապերի ընդլայնմանը՝ 60 տոկոս: Սակայն Արևմուտքի երկրների հետ մերձեցման օգտին նախկինում ավելի շատ էին արտահայտվել՝ 2000-ին այդ ցուցանիշը 76 տոկոս էր:
Հարցվածների 63 տոկոսը գտնում է, որ Ռուսաստանին այժմ բազմաթիվ արտաքին ու ներքին թշնամիներ են սպառնում: 2007-ին այդ ցուցանիշը 42 տոկոս էր:
Ռուսաստանից սկսել են ավելի շատ վախենալ՝ սա է ամենահաճախ հնչող պատասխանն այն հարցին, թե ինչպես է փոխվել վերաբերմունքը ՌԴ և ռուսների հանդեպ արտերկրում վերջին կես տարում: Այս կարծիքին է բնակչության 35 տոկոսը, անցայլ տարի՝ 30 տոկոսն էր:
«Այս պատասխաններում ավելի շատ խտացում կա բացասական զգացողությունների վրա: Սակայն միևնույն ժամանակ քաղաքացիները հասկանում են, որ հենց այնպես չեն վախենում Ռուսաստանից: Այստեղ, ըստ իս, երկու կարևոր պահ կա: Առաջինը՝ Ղրիմի միացման ֆոնին համոզվածություն կա, որ ՌԴ-ն դեմ գնաց միջազգային հանրությանն ու պաշտպանեց ռուսներին: Երկրորդը՝ վեր հանվեց Ռուսաստանի առաջատար դերը: Քաղաքացիները կարծում են, որ ՌԴ-ն պատրաստ է պաշտպանել իր երկիրն ու արտերկրի ռուսալեզու բնակչությանը տարբեր թշնամիներից»,-ասել է Պիպիան:

24 Март 2015 - 11:28 AMT
Опрос: Почти 70% назвали Россию великой державой, каждый третий считает, что страну стали больше бояться за рубежом
Данные социологического опроса «Левада-центра» говорят о том, что каждый третий россиянин (35%) считает, что за последние полгода Россию стали больше бояться за рубежом. В то же время, по мнению населения, и внешних, и внутренних врагов у страны тоже прибавилось — в их наличии уверены 63% респондентов. В опросе приняли участие 1,6 тыс. человек из 134 населенных пунктов 46 регионов страны.
68% россиян считают, что Россия играет значительную роль в решении международных проблем (57% ответили, что довольно важную, и 11% — что решающую). Почти четверть населения (24%) полагает, что роль страны не слишком важная, и только 5% считает, что она второстепенная, пишет газета «Известия».
В более ранних опросах важную роль Росси на международной арене отмечали реже — 62% в 2010 году и 51% — в 2011-м.
На вопрос: «Какой страной хотели бы видеть Россию — великой державой, которую уважают и побаиваются другие страны, или же страной с высоким уровнем жизни, пусть и не одной из самых сильных стран мира?» — 47% россиян ответили, что хотят видеть Россию великой державой, и 49% отдают предпочтение благосостоянию граждан (в 2006 году — 36% и 62% соответственно). Если до 2014 года наблюдался заметный перевес в сторону уровня жизни, то в последние 2 года показатели практически сравнялись.
Также 68% опрошенных считают, что Россия сегодня является великой державой, почти треть населения (27%) придерживается иной точки зрения. Данные предыдущих опросов показывают, что вера россиян в величие родины за 15 лет заметно выросла. В 1999 году всего 31% граждан называли Россию великой державой, большинство (65%) так не считали.
Социолог «Левада-центра» Карина Пипия отметила, что в ноябре 2014 года великой державой Россию, как и сегодня, называли 68% опрошенных — это максимальный показатель за все годы замеров.
«Эта доля россиян сохраняется, несмотря на сложную экономическую ситуацию в стране, вызвавшую рост цен и другие негативные последствия для населения, которые граждане не отрицают в других опросах», — отметила она.
Россияне по-прежнему больше поддерживают политику дальнейшего расширения экономических, политических и культурных связей со странами Запада (60%), нежели их сокращение (29%). Однако ранее за сближение со странами Запада высказывались заметно чаще — к примеру, в 2000 году об этом заявляли 76%.
63% опрошенных считают, что России сейчас действительно угрожают многочисленные внешние и внутренние враги (в 2007 году — 42%). Почти четверть населения (23%) видят в разговорах о врагах способ манипулирования населением со стороны власти (в 2007 году — 30%).
Россию стали больше бояться — таков самый популярный ответ на вопрос, как изменилось отношение к России и русским за рубежом за последние полгода. Такого мнения придерживается 35% населения (в прошлом году — 30%).
«В этих ответах мы видим концентрацию скорее на негативных чувствах. Но в то же время граждане понимают, что боятся Россию не просто так. И здесь, на мой взгляд, возникает два важных момента. Во-первых, на фоне присоединения Крыма возникла убежденность в том, что Россия пошла наперекор международной общественности и защитила русских. Во-вторых, актуализировалась роль России как мессии. Граждане считают, что Россия готова защищать и свою страну, и русскоязычное население, проживающее за рубежом, от различного рода врагов, будь то фашисты, либералы или Запад», — отметила Карина Пипия.