«Արմավիա» ընկերության ինքնաթիռները օգոստոսի 14-ից չեն սպասարկվի Ռուսաստանի օդային տարածքում աէրոնավիգացիոն ծառայությունների կողմից` կուտակած պարտքների պատճառով, լրագրողներին են հայտնել Ռուսաստանի դաշնային աէրոնավիգացիոն ծառայությունում օգոստոսի 4-ին: Դաշնային աէրոնավիգացիոն ծառայությունը պարզաբանում է, որ 2006 թվականի փետրվարի 17-ին «Արմավիաի» ղեկավարությունը ներկայացրել էր պարտավորությունների մարման ժամանակացույցը, որի համաձայն մինչեւ մայիսի 31-ը ավիաընկերությունը պետք է անցներ վճարման նորմալ ռեժիմի: Սակայն, ընդգծվում է հաղորդագրության մեջ, միջոցների փոխանցումը կատարվել է միայն բազմաթիվ հիշեցումներից եւ նախազգուշացումներից հետո, իսկ «Արմավիաի» ինքնաթիռի մայիսի 3-ին տեղի ունեցած վթարից հետո ավիաընկերությունը կտրուկ կրճատել է վճարումներն ըստ ժամանակացույցի եւ խնդրել է նորից հետաձգել այն: Որոշումը բացատրվում է նաեւ նրանով, որ ՌԴ օդային փոխադրումների կազմակերպման կորպորացիան ստիպված է հարկեր վճարել «Արմավիաին» տրամդրած, սակայն այդ ընկերության կողմից չվճարված ծառայությունների համար:
Հաղորդագրության մեջ հիշեցվում է նաեւ, որ «Հայկական ավիաուղիներ» ավիաընկերությունն, որը մինչեւ 2001 թվականի օգոստոսը հանդիսանում էր Հայաստանից ՌԴ փոխադրողը, պարտք է մնացել շուրջ 2,5 մլն դոլար:
«Արմավիա» ավիաընկերությունն, իր հերթին, հայտարարություն է տարածել այն մասին, որ ՌԴ օդային փոխադրումների կազմակերպման կորպորացիայի առջեւ ֆինանսական պարտավորությունները օգոստոսի 4-ի առավոտվա դրությամբ, ներկայուսմ կատարված են ամբողջ ծավալով: «Բոլոր վճարումներն, ըստ սահմանված ժամանակցույցի, կատարված են եւ առաջիկայում ֆինանսական միջոցները կստացվեն Պետական կորպորացիայի հաշվեհամարի վրա: Հաջորդ բոլոր վճարումները կկատարվեն ըստ ժամանակացույցի»,-ասվում է «Արմավիաի» պաշտոնական հայտարարության մեջ, որը ստորագրել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Ն.Շ.Բելլույանը, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը:

4 Август 2006 - 17:27 AMT
Самолеты авиакомпании “Армавиа” с 14 августа не будут обслуживаться аэронавигационными службами в воздушном пространстве России в связи со значительной задолженностью, сообщили журналистам в Федеральной аэронавигационной службе России 4 августа. Федеральная аэронавигационная служба поясняет, что 17 февраля 2006 года руководство “Армавиа” представило график погашения задолженности, в соответствии с которым к 31 мая авиакомпания должна была выйти на нормальный режим оплаты. Однако, подчеркивается в сообщении, перечисление средств производилось только после неоднократных напоминаний и предупреждений, а после авиакатастрофы самолета “Армавиа” 3 мая авиакомпания резко сократила платежи по графику и попросила о новой рассрочке.
Решение объясняется также тем, что государственная Корпорация по организации воздушного движения РФ вынуждена выплачивать налоги за предоставленные, но неоплаченные “Армавиа” услуги.
В сообщении также напоминается, что за авиакомпанией “Армянский авиалинии”, которая до августа 2001 года являлась назначенным перевозчиком в РФ со стороны Армении, осталась задолженность превышающая 2,5 млн. долларов.
Авиакомпания “Армавиа”, в свою очередь, распространила заявление о том, что финансовые обязательства перед ФГУП “Госкорпорация по организации воздушного движения”, возникшие на утро 4 августа с.г., к настоящему времени выполнены в полном объеме. “Все платежи, в соответствии с утверждённым графиком, произведены и финансовые средства в ближайшее время поступят на расчетный счет Госкорпорации. Все последующие платежи будут выполняться по графику”, – говорится в официальном заявлении “Армавиа”, которое подписано генеральным директором компании Н. Ш. Беллуяном, сообщает ИА Regnum.