Սիրիական զորքերը կատաղի մարտեր են մղում ավազակախմբերի հետ Իդլիբի մատույցներում, որը համանուն գավառի վարչական կենտրոնն է երկրի հյուսիս-արևմուտքում: «Ալ Վաթան» թերթը հերքել է ընդդիմադիր աղբյուրների տեղեկություններն այն մասին, որ գրոհայիններին հաջողվել է ներխուժել քաղաք: Ըստ պարբերականի, հակառակորդը գրոհել է մի քանի ուղղությամբ, սակայն նրա առաջխաղացումը կասեցրել են սիրիական բանակի ստորաբաժանումները: Իդլիբը, որը Դամասկոսից 230 կմ հեռավորության վրա է, կառավարական բանակը պաշտպանում է արդեն շուրջ 2 տարի: Բանակին դիմակայում են ծայրահեղական «Ջեբհաթ ան Նուսրա», «Ահրար աշ Շամ» և «Ջունդ ալ Աքսա» խմբավորումները:
Մարտի 24-ին մահապարտ ահաբեկիչները զրահապատ մեքենա պայթեցրեցին քաղաքի մատույցներում տեղակայված պահակակետերի մոտ, ինչը գրոհի ազդանշան էր: Ըստ հաղորդագրությունների, երկու կողմերը կորուստներ են կրել: «Ջեբհաթ ան Նուսրա»-ի և նրա կողմնակիցների դաշտային հրամանատարները հայտարարել են Իդլիբը գրավելու մտադրության մասին, որը պետք է դառնա «իսլամական էմիրաթի» մայրաքաղաքը Սիրիայի հյուսիս-արևելքում: Քաղաքի թաղամասերը գնդակոծվում են: Զոհվել և վիրավորվել է առնվազն 15 բնակիչ: Մինչ պատերազմը Իդլիբում 165 հազար մարդ էր ապրում, սակայն այժմ բնակչությունն աճել է ծայրահեղականների կողմից գրավված շրջաններից փախստականների ներհոսքի պատճառով:
Ըստ ՍԱՆԱ գործակալության, վարձկանների մեծ խմբեր են մուտք գործել Սիրիայի հյուսիս-արևելք թուրքական սահմանով: Հիմնականում գրոհայինները անցում են Իդլիբի և հարևան Լաթակիայի միջև գտնվող Ջեբել Աքրադ լեռնային շրջանով: Գործակալությունն Անկարային մեղադրում է գրոհայիններին լոգիստիկ աջակցություն ցուցաբերելու մեջ:
Սիրիայի ՌՕՈւ գրոհել են գրոհայիններին Թաֆթանազում, Բենեշում, Դեյր Սինբելում, Հայ-Շեյհունում: Ոչնչացվել են ծայրահեղականների շարասյուները, որոնք շարժվում էին Իդլիբի ուղղությամբ, զինամթերքի պահեստներ:
Արդեն 4 տարի Սիրիայում ընթացող քաղաքացիական պատերազմում զոհերի թիվն անցել է 215 հազարը, հայտարարել է Լոնդոնում տեղակայված Մարդու իրավունքների դիտարկման սիրիական կենտրոնի ղեկավար Ռամի Աբդել Ռահմանը: Ըստ նրա, շուրջ 66 հազարը՝ խաղաղ բնակիչներ են: Միայն ընթացիկ տարվա փետրվարից բռնի գործողությունների հետևանքով Սիրիայում մոտ 5000 մարդ է զոհվել:
ԱՄՆ-ն և մի շարք երկրներ շատ մոտ էին Սիրիան ռմբակոծելու որոշմանը 2013-ի աշնանը. պատրվակ հանդիսացավ քիմիական զենքի կիրառման վտանգը կառավարական ուժերի կողմից: Սակայն, համզոիչ ապացույցներ չներկայացվեցին: Ռուսաստանի միջնորդությամբ հաջողվեց խուսափել ռմբակոծություններից քիմիական զենքից հրաժարվելու Սիրիայի համաձայնության դիմաց: Դուրս բերվեց և ոչնչացվեց շուրջ 800 տոննա քիմիական նյութ, իսկ ՄԱԿ և ՔԶԱԿ համատեղ առաքելությունը ոչնչացնում է քիմզենքի արտադրության օբյեկտները երկրում:

25 Март 2015 - 08:03 AMT
Сирийские войска ведут ожесточенные бои с бандформированиями на подступах к Идлибу – административному центру одноименной провинции на северо-западе страны. Газета «Аль-Ватан» опровергла сообщения оппозиционных источников о том, что боевикам удалось прорваться в город. По ее данным, противник атаковал с нескольких направлений, но его продвижение было остановлено бойцами сирийской армии.
Идлиб (230 км от Дамаска) правительственная армия обороняет более двух лет. Ей противостоят экстремистские группировки «Джебхат ан-нусра», «Ахрар аш-Шам» и «Джунд аль-Акса».
Террористы-смертники взорвали 24 марта заминированные бронемашины у армейских блокпостов в окрестностях города, что послужило сигналом к наступлению. По имеющимся сведениям, обе стороны понесли в столкновениях потери. Полевые командиры «Джебхат ан-нусра» и союзников этого группировки объявили о планах захвата Идлиба, который должен стать столицей «исламского эмирата» на северо-западе Сирии. Сообщается, что кварталы города подверглись интенсивным обстрелам. Погибли и получили ранения не менее 15 жителей. В Идлибе до войны проживало 165 тыс человек, однако сейчас его население выросло за счет притока беженцев из захваченных вооруженными радикалами областей, сообщает ТАСС.
Большое число наемников проникло в последние дни на северо-запад Сирии через турецкую границу. Их перевалочной базой служит горный район Джебель-Акрад между Идлибом и соседней Латакией. Агентство обвиняет Анкару в оказании военно-логистической поддержки боевикам.
Сирийские ВВС совершили 24 марта рейды на оплоты бандформирований в Тафтаназе, Бенеше, Дейр-Синбеле и Хан-Шейхуне. Уничтожены колонны экстремистов, которые перебрасывались к Идлибу, и несколько складов с боеприпасами.
В Сирии за четыре года войны убиты более 215 тысяч человек, сообщил в воскресенье, 15 марта, агентству AFP руководитель расположенного в Лондоне Сирийского центра мониторинга за соблюдением прав человека Рами Абдель Рахман. По его словам, свыше 66 тысяч погибших – мирные жители. Только с начала февраля в результате насильственных действий в Сирии погибли более 5000 человек.