ՌԴ ԴՄԾ-ն երկարացրել է երկրորդ քաղաքացիության մասին դիմումի ներկայացման ժամկետը: Երկրորդ քաղաքացիության առկայության մասին դիմում ռուսաստանցիները կարող են ներկայացնել մինչր 2016-ի հունվարի 1-ը:
Փաստաթղթերն այժմ կարելի է ներկայացնել լիազոր անձի միջոցով՝ լիազորագիր ձևակերպելով (նախկինում հիվանդներն ու նույնիսկ հաշմանդամները պետք է անձամբ ներկայանային ԴՄԾ):
Դիմումի ներկայացման ժամկետը երկարացվում է մինչև 2016-ի հունվարի 1-ը միայն այն դեպքում, եթե ռուսաստանցին (2014 թ. օգոստոսի 4-ի դրությամբ) ունի Բելառուսի, Հայաստանի, Ադրբեջանի, Մոլդովայի, Ուզբեկստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի կացության իրավունք, քաղաքացիություն (կամ օտարերկրյա պետությունում մշտապես բնակվելու իրավունքը հաստատող այլ փաստաթուղթ):
2014թ. օգոստոսի 4-ից հետո ՌԴ քաղաքացիություն ստացած և միաժամանակ օտարերկրյա պետության քաղաքացիություն կամ կացության կամ մշտական բնակության իրավոնք տվող այլ փաստաթուղթ ունեցող քաղաքացիներն ըստ ՌԴ օրենսդրության պարտավոր չեն իրազեկել համապատասխան մարմիններին: ՌԴ սահմաններից դուրս գտնվելու պատճառով օրենքով հաստատված ժամկետում իրազեկում չներկայացրած քաղաքացիները պարտավոր են այն ներկայացնել ՌԴ մուտք գործելուց 30 օրվա ընթացքում:
Իրազեկման ներկայացման ժամկետների խախտումը վարչական տուգանք է ենթադրում, այդ թվում Ուկրաինայի Լուգանսկի և Դոնեցկի շրջաններից ժամանած քաղաքացիների համար:
2014-ի օգոստոսին ընդունված նոր օրենքի համաձայն երկքաղաքացիություն ունեցող ռուսաստանցիները պետք է իրազեկեն այդ մասին ՌԴ ԴՄԾ աշխատակիցներին: Օտարերկրյա անձնագիրը թաքցնելու համար սպառնում է քրեական պատասխանատվություն՝ մինչև 200.000 ռուբլի տուգանք կամ 400 ժամ ուղղիչ աշխատանքներ:
Իրազեկման համար կարելի է անձամբ դիմել ԴՄԾ բաժանմունք կամ փոստով ուղարկել փաստաթղթերը: Ծանուցմանը հարկ կլինի կցել անձը հաստատող փաստաթղթի պատճեն, ինչպես նաև այլ քաղաքացիության առկայությունը հաստատող փաստաթղթի պատճեն:
Մինչ այս նորամուծությունը, ըստ օրենքի, Ռուսաստանը չէր արգելում երկքաղաքացիությունը, սակայն ցանկացած իրավաբանական հարցում երկքաղաքացուն համարում էր միայն ՌԴ քաղաքացի, եթե մյուսը նշված չէր դաշնային օրենքում:
Ավելի ուշ Հայաստանում ՌԴ դեսպանատունը պարզաբանեց, որ օրենքը պարտավորեցնում է ՌԴ քաղաքացիներին երկրորդ քաղաքացիություն ստանալու դեպքում անմիջապես տեղյակ պահել այդ մասին ՌԴ ԴՄԾ մարմիններին անձամբ կամ փոստով ՌԴ տարածքում, այլ ոչ թե Հայաստանի:
Այսպիսով, Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանությունն ու ՀՀ-ում ՌԴ ԴՄԾ ներկայացուցիչները նշված իրազեկումները չեն ընդունում և չեն դիտարկում:
Հայաստանի քաղաքացիություն ունեցող ՌԴ քաղաքացիները, որոնք մշտապես բնակվում են ՀՀ-ում, պարտավոր չեն հայտնել երկքաղաքացիության մասին մինչ ՌԴ տարածք մտնելը:

Заявление о наличии второго гражданства россияне могут подать до 1 января 2016 года.
При этом право подавать документы теперь можно через уполномоченного представителя, оформив на него доверенность (ранее даже больные и инвалиды должны были являться в ФМС или на почту лично).
Отсрочка до 1 января 2016 года дается лишь в том случае, если россиянин (по состоянию на 4 августа 2014 г.) имеет вид на жительство, гражданство (или иной документ, подтверждающий право постоянного проживания в иностранном государстве) Республики Беларусь, Республики Армения, Республики Азербайджан, Республики Молдова, Республики Узбекистан, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Республики Таджикистан, Республики Туркменистан .
Обязанность подачи указанных уведомлений гражданами, приобретшими российское гражданство после 4 августа 2014 года и одновременно имеющими гражданство иностранного государства либо вид на жительство или иной документ, подтверждающий право постоянного проживания в иностранном государстве, действующим законодательством РФ не предусмотрена.
Не подавший уведомление в связи с нахождением за пределами РФ в установленный законом срок, обязан подать такое уведомление не позднее 30 дней со дня въезда в РФ.
Несвоевременная подача такого уведомления влечет за собой административный штраф, в том числе на граждан, прибывших из Луганской и Донецкой областей Украины.
4 августа 2014 года в России вступил в силу закон, согласно которому все россияне, имеющие гражданство иного государства, кроме российского, или вид на жительство, обязаны были не позднее 4 октября сообщить об этом властям (закон не коснулся россиян, проживающих за рубежом, от необходимости сообщать о втором гражданстве пока избавили крымчан). Те, кто этого не сделал, считаются правонарушителями.
За неисполнение требования о сообщении о двойном гражданстве действует уголовный штраф до 200 тысяч рублей (5,8 тысячи долларов) или в размере дохода осужденного за период до года, либо обязательные работы на срок до 400 часов. Уголовная ответственность будет накладываться только за неисполнение обязанности уведомить о приобретении иностранного гражданства.
Для того чтобы уведомить ФМС о двойном гражданстве, необязательно являться в отделения службы, сделать это можно будет и по почте. К уведомлению нужно приложить копии документа, удостоверяющего личность, и документа, подтверждающего наличие иного гражданства.
До этого нововведения, в соответствии с законом, Россия не запрещала двойное гражданство, но в любых юридических вопросах считала человека с двойным гражданством только гражданином РФ, если иное было не указано в федеральном законе.
Позже посольство России в Армении разъяснило, что закон обязывает российских граждан при приобретении второго (иностранного) гражданства немедленно уведомлять об этом территориальный орган ФМС России лично или по почте на территории Российской Федерации, а не на территории Армении.
Таким образом, посольство России в Армении и представители ФМС России в Армении указанные уведомления не принимают и не рассматривают.
Граждане России, имеющие гражданство Армении и постоянно проживающие в Республике Армения, о двойном гражданстве не обязаны уведомлять до момента въезда на территорию Российской Федерации.