25 Մարտ 2015 - 10:03 AMT
Սպիտակ տունն անտեսել է այցով Վաշինգտոնում գտնվող ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի խնդրանքը ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հետ հանդիպելու վերաբերյալ: Այդ մասին հայտնել է Bloomberg-ի սյունակագիր Ջոշ Ռոջինը ՆԱՏՕ-ի ղեկավարությանը մոտ աղբյուրների վրա հղումով:
ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի պաշտոնական ներկայացուցիչ Բերնադետ Միհան հրաժարվել է մեկնաբանել ստեղծված վիճակը՝ հայտարարելով, թե Սպիտակ տունը հանդիպումներ չի նախատեսում, որոնց մասին հարկ կլիներ հայտարարել:
Ինչպես նշում է Ռոջինը, Օբամայի օրակարգն այնքան էլ հագեցած չէ: Մանավորապես, մարտի 25-ին նա միայն կարճ ելույթ ունի բուժապահովագրության հարցերին նվիրված խորհրդակցությունում, իսկ մարտի 26-ին ԱՄՆ նախագահը պետք է ելույթ ունենա Ալաբամայում տնտեսական խնդիրներին նվիրված խոսքով:
ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ նախկին մշտական ներկայացուցիչ Կուրտ Վոլկերը կարծիք է հայտնել, որ Օբաման խախտել է իր նախորդի՝ Ջորջ Բուշ կրտսերի ավանդույթը, որի համաձայն ԱՄՆ նախագահը միշտ հանդիպել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հետ վերջինիս Վաշինգտոն այցերի ժամանակ: «Չեմ հավատում, որ ԱՄՆ նախագահը ժամանակ չի գտել հանդիպելու համար ՆԱՏՕ-ի գործող գլխավոր քարտուղարի հետ՝ հաշվի առնելով հանգամանքների լրջությունն ու ըստ պաշտոնե նրա պարտավորությունները»,-ասել է Վոլկերը, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Ստոլտենբերգը, որը երկու անգամ զբաղեցրել է Նորվեգիայի վարչապետի պաշտոնը, գլխավորեց ՆԱՏՕ-ն 2014-ի հոկտեմբերին: Նշանակման պահից ի վեր նա ոչ մի անգամ չի հանդիպել Օբամայի հետ:
Մարտի 24-ին մեկնարկեց Ստոլտենբերգի այցը Վաշինգտոն, որտեղ նա մի շարք հանդիպումներ կունենա երկրի ղեկավարության հետ, այդ թվում «ռուսական ագրեսիային» դիամգրավելու հարցերի շուրջ:
Բացի այդ, նա կմասնակցի ՆԱՏՕ-ի վերակազմավորման հարցերին նվիրված միջազգային սեմինարին, որն անցնելու է Վաշինգտոնում մարտի 25-26-ը:
Ավելի վաղ Պենտագոնը հայտարարություն տարածեց, որի համաձայն ՌԴ գործողությունները «դրդեցին ՆԱՏՕ-ին արմատական փոփոխությունների պաշտպանական ռազմավարության մեջ»: Ըստ Ստոլտենբերգի, դաշինքը որոշել է կրկնապատկել իր արձագանքման ուժերի հզորությունն ու այժմ կառավարման տարրեր է ստեղծում Էստոնիայում, Լատվիայում, Լիտվայում, Լեհաստանում, Ռումինիայում և Բուլղարիայում:

Белый дом проигнорировал просьбы генсека НАТО Йенса Столтенберга, находящегося с визитом в Вашингтоне, о встрече с президентом США Бараком Обамой. Об этом сообщает колумнист агентства Bloomberg Джош Роджин со ссылкой на источники, близкие к руководству Альянса.
Официальный представитель Совета национальной безопасности США Бернадетт Михан отказалась комментировать сложившуюся ситуацию, заявив, что в планах Белого дома нет встреч, о которых следовало бы объявить.
Как отмечает Роджин, график Обамы не слишком насыщен. В частности, в среду, 25 марта, у него запланировано только короткое выступление на совещании по вопросам медицинского страхования, а 26 марта американский лидер должен выступить в Алабаме с речью по проблемам экономики.
Бывший постпред США при Североатлантическом альянсе Курт Волкер выразил мнение, что Обама нарушил установленную его предшественником Джорджем Бушем-младшим традицию, согласно которой президент США всегда встречался с генсеком НАТО в случае его визита в Вашингтон. «Мне не верится, что президент Соединенных Штатов не нашел времени, чтобы встретиться с действующим генеральным секретарем НАТО, учитывая серьезность обстоятельств и обязанности согласно его должности», — заметил Волкер, передает Lenta.ru.
Столтенберг, дважды занимавший пост премьер-министра Норвегии, возглавил НАТО в октябре 2014 года. С момента своего назначения он ни разу не встречался с Обамой.
24 марта Йенс Столтенберг начал трехдневный визит в Вашингтон, где проведет ряд встреч с руководством страны, в том числе по вопросам противостояния «российской агрессии».
Кроме того, руководитель Североатлантического альянса примет участие в международном семинаре по вопросам трансформации НАТО, который пройдет в Вашингтоне 25-26 марта.
Ранее Пентагон распространил заявление, в котором говорится, что действия России «побудили НАТО к радикальным изменениям в оборонной стратегии». По словам Столтенберга, альянс решил удвоить мощность своих сил реагирования и сейчас создает элементы управления в Эстонии, Латвии, Литве, Польше, Румынии и Болгарии.