26 Մարտ 2015 - 07:32 AMT
Աշխարհաքաղաքական իրավիճակի սրումը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) պատասխանատվության գոտու անմիջական հարևանությամբ սրվելու միտում ունի: Նման եզրակացության են եկել մարտի 25-ին փակ խորհրդակցության մասնակիցները կազմակերպության քարտուղարությունում, հայտնում է ՀԱՊԿ մամուլի ծառայությունը:
Միջոցառման մասնակիցները քննարկել են ընթացիկ ռազմաքաղաքական իրավիճակը ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում և կանխատեսումներ են արել հնարավոր զարգացումների մասին: Ըստ փորձագետների, կան օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներ աշխարհաքաղաքական իրավիճակի հետագա սրման համար, այդ թվում ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտու անմիջական հարևանությամբ:
Մամուլի ծառայությունում պարզաբանել են, որ վերլուծության թեմա են դարձել «ՀԱՊԿ անդամ երկրներում անկայանության տարածման աճող վտանգը, Աֆղանստանը, ԱՄՆ ու ՆԱՏՕ-ի գործողությունները ռազմական դիմակայության մեջ Ռուսաստանին ներքաշելու գործում, ՌԴ և ընդհանուր առմամբ ՀԱՊԿ կողմից արձագանքման հնարավոր միջոցները»:
Ընթացիկ տարվա հունիսին նախատեսվում է քննարկել ժամանակակից պայմաններում «հիբրիդային պատերազմների» թեմատիկան ՀԱՊԿ վերլուծական ասոցիացիայի գործունեության շրջանակում:
Օրերս Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարեց ՀԱՊԿ երկրներում «Իսլամական պետության» օղակների ակտիվացման մասին: Պաշտպանության փոխնախարար Անատոլի Անտոնովը հայտնեց, որ Մոսկվան «չափազանց մտահոգված է ՀԱՊԿ հարավային սահմաններին ստեղծված իրավիճակով»: Նա հավելեց, որ ԻՊ առաջին միավորումներն են հայտնվել, մասնավորապես, Տաջիկստանում:
«Չարիքի դեմ պայքարում ջանքերը միավորելու փոխարեն, որից գլխավորն ահաբեկչությունն է, արևմտյան երկրները նոր բաժանարար գծեր են ստեղծում…Որպես թիրախ այսօր ընտրված է Ռուսաստանը»,-ասել էր Անտոնովը:
Ըստ փոխնախարարի, անվտանգության միջազգային համակարգն այսօր խարխլված է ԱՄՆ ու նրա դաշնակիցների գործողություններով, որն անհնար կլինի վերականգնել այն առանց փոխադարձ վստահության:
«Չի կարող այսօր ՆԱՏՕ-ն լինել աշխարհում ազատության ու ժողովրդավարության երաշխավոր, ինչպես պնդում են Բրյուսելում»,-ասել է Անտոնովը:

26 Март 2015 - 07:01 AMT
Геополитическая ситуация в непосредственной близости от зоны ответственности Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ) будет обостряться. К такому выводу пришли 25 марта участники закрытого совещания в секретариате организации, сообщает пресс-служба ОДКБ.
Участники мероприятия рассмотрели специфику текущей военно-политической обстановки в зоне ответственности ОДКБ и сделали прогнозы относительно ее потенциального развития. По мнению экспертов, существуют объективные и субъективные причины для дальнейшего обострения геополитической ситуации, в том числе в непосредственной близости от зоны ответственности ОДКБ.
В пресс-службе пояснили, что темами анализа стали «возросшая опасность распространения нестабильности на территорию государств-членов ОДКБ, Афганистан, действия США и НАТО по втягиванию России в военное противостояние, возможные меры реагирования со стороны РФ и ОДКБ в целом».
В июне этого года в рамках деятельности аналитической ассоциации ОДКБ планируется обсудить тематику ведения «гибридных войн» в современных условиях.
Ранее Министерство обороны России заявило об активизации «ячеек «Исламского государства» в странах Организации Договора о коллективной безопасности. Заместитель министра обороны Анатолий Антонов сообщил, что Москва «крайне озабочена ситуацией на южных границах ОДКБ». Он добавил, что первые объединения ИГ появились, в частности, в Таджикистане.
Антонов также отметил, что западные страны вместо сотрудничества создают новые разделительные линии, а в качестве цели выбирают Россию.
«Вместо объединения усилий в борьбе со злом, главным из которого является терроризм, западные страны создают новые разделительные линии… В качестве цели сегодня выбрана Россия», — заявил Антонов.
Так, по мнению замминистра, система международной безопасности сегодня подорвана действиями США и их союзниками, и восстановить ее без взаимного доверия невозможно.
«Не может сегодня НАТО быть гарантом свободы и демократии в мире, как об этом говорят в Брюсселе», — также отметил Антонов.