«Ռոսսելխոզնադզորի» տեսուչներն ապրիլի 6-ից կսկսեն ստուգումները Հունաստանի, Հունգարիայի ու Կիպրոսի ձեռնարկություններում, որպեսզի նրանք պատրաստ լինեն սկսել առաքումներն առևտրային սահմանափակումներից հրաժարվելու վերաբերյալ քաղաքական որոշման դեպքում: Այդ մասին հայտնել է գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսեյ Ալեքսեենկոն Սոլոնիկում Հունաստանի գյուղատնտեսական զարգացման փոխնախարար Պանայոտիս Սգուրիդիի հետ բանակցություններից հետո:
Նախորդ տարվա օգոստոսին ի պատասխան Արևմուտքի պատժամիջոցներին, Մոսկվան արգելք սահմանեց ԱՄՆ-ից, ԵՄ-ից, Կանադայից, Ավստրալիայից ու Նորվեգիայից գյուղմթերքի ներկրման վրա: Արևմտյան երկրները պատժամիջոցներ սահմանեցին ՌԴ դեմ ուկրաինական ճգնաժամի պատճառով:
Անասնաբուժական և ֆիտոսանիտարական հսկողության դաշնային ծառայության վարչությունը որոշեց ստուգումներ անցկացնել Պուտինի հրավերով վարչապետ Ցիպրասի Մոսկվա այցից երկու օր առաջ: Ռուսական կողմը մտադիր է «կազմ ու պատրաստ» ընդունել պատվավոր հյուրին և «վերագործարկել» ռուս-հունական հարաբերությունները:
Եվրասիական տնտեսական միությունը, որին անդամակցում են ՌԴ-ն, Հայաստանը, Ղազախստանը և Բելառուսը, մտադիր է եզակի հնարավորություններ առաջարկել 185-միլիոնանոց միասնական շուկա հունական արտադրանքի արտահանման համար, գրում է «Ռուսկիե Աֆինի» թերթը:
Ըստ Ալեքսեենկոյի, այժմ համաձայնեցվում է ձեռնարկությունների ցուցակը, որտեղ բանակցություններ կանցնեն: «Նոր ձեռնարկությունների ստուգումը ցույց կտա ընդհանուր առմամբ ԵՏՄ, և մասնավորապես ՌԴ պահանջները կատարելու առաքիչների պատրաստակամությունը»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Մոսկվա այցելած Իտալիայի, Հունաստանի, ինչպես նաև Իսպանիայի, Ավստրիայի, Հունգարիայի ու Սլովենիայի ղեկավարները, հավանաբար, չեն սատարի ՌԴ դեմ նոր պատժամիջոցներին:
«Հավանական զարգացումը կարող է հետևյալը լինել՝ այդ երկրները չեն համաձայնվի երկարացնել ՌԴ դեմ գործող պատժամիջոցների ժամկետը և կհետաձգեն որոշումը մինչև վերջին պահը, մինչև որ պատժամիջոցները սպառվեն»,-հայտարարել է Լոնդոնի եվրոպական բարեփոխման կենտրոնի արտաքին քաղաքականության գծով տնօրեն Յան Բոնդը:
«Պատժամիջոցների դեմ հանդես եկող երկրների վստահությունը, կարծես, աճում է»,-ասել է Եվրամիության արտաքին քաղաքականության գոծվ առաջատար փորձագետ Սթիվեն Բլոքմանսը Բրյուսելի եվրոպական քաղաքականության հետազոտությունների կենտրոնից:

Инспекторы Россельхознадзора с 6 апреля начнут проверку предприятий Греции, Венгрии и Кипра в плане их готовности начать поставки в Россию в случае политического решения о снятии торговых ограничений. Об этом сообщил официальный представитель ведомства Алексей Алексеенко, во время визита в Салоники и переговоров с заместителем министра сельского развития Греции Панайотисом Сгуриди.
В августе прошлого года в ответ на санкции Запад, Москва ввела запрет на ввоз большей части продуктов из США, ЕС, Канады, Австралии и Норвегии. Западные страны ввели санкции против России из-за ее роли в украинском конфликте.
Управление Федеральной службы по ветеринарному и фитосанитарному надзору решило провести проверки за два дня до поездки премьера А.Ципраса в Москву по приглашению В. Путина. Российская сторона планирует «во всеоружии» встретить почетного гостя и совершить «перезапуск» российско-греческих отношений.
Евразийский экономический союз, который в настоящее время состоит из России, Армении, Казахстана и Беларуси намерен предложить уникальные возможности для экспорта греческой продукции на единый рынок, объединяющий 185 миллионов человек, который к тому же продолжает расти, пишет издание «Русские Афины».
По словам Алексеенко, в настоящее время идет согласование списка предприятий, на которых пройдут проверки. «Проверка новых предприятий покажет готовность поставщиков выполнять требования Евразийского экономического союза в целом и России, в частности», — отметил Алексеенко.
Ранее сообщалось, что побывавшие с визитом в Москве лидеры Италии, Греции и Кипра, а также Испании, Австрии, Венгрии и Словакии, вероятнее всего, не поддержат новые санкции против России.
«Блок стран, выступающих против санкций» попытается «обозначить себя» на стартующем в четверг в Брюсселе двухдневном саммите ЕС, высказавшись против новых ограничительных мер в отношении Москвы.
«Вероятным развитием событий видится то, что эти страны не согласятся пролонгировать санкции сейчас и будут откладывать решение до самого последнего момента, пока санкции не истекут», — заявил директор по внешней политике лондонского Центра европейской реформы Иан Бонд.
«Уверенность лагеря стран, выступающих против санкций, кажется, растет», — сказал ведущий эксперт по внешней политике Евросоюза в брюссельском Центре исследований европейской политики Стивен Блокманс.
До того сообщалось, что Греция, находящаяся на грани финансового краха, вынуждена расширять свое сотрудничество с Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС), с целью действовать в качестве экономического моста между ЕС и новым союзом России, Казахстана, Беларуси и Армении.
«Я думаю, что отношения с Евразийским Союзом должны быть расширены на всей территории Европейского Союза», – заявил президент недавно созданного в Греции «Евразийского делового совета» (GEBC) Спирос Кувелис.
«Это очень важная экономическая часть мира. Это очень важная возможность, чтобы обратиться к очень сильной развивающейся экономике», – сказал Кувелис, ранее являвшийся заместителем министра иностранных дел Греции.