Airbus A-320 օդանավը միտումնավոր կործանելու մեջ կասկածվող երկրորդ օդաչու՝ Անդրեաս Լյուբիցի տանը կատարված խուզարկությունը թույլ է տվել քննիչներին «կարևոր բացահայտում» անել:
Ոստիկանները հայտարարել են, թե հավանաբար գտել են այն «բանալին», որը թույլ կտա հասկանալ ողբերգության պատճառները: Իրավապահները մանրամասներ չեն հաղորդել, հայտնում է Լենտա.ռու-ն բրիտանական Mirror-ի վրա հղումով:
Մինչդեռ, ինչպես Frankfurter Allgemeine թերթին է հայտնել Լյուբիցի համակուրսեցու մայրը, երիտասարդը մի քանի տարի առաջ տառապել է լուրջ դեպրեսիայից և նույնիսկ ստիպված է եղել որոշ ժամանակով ընդհատել ուսումը: Նա կարծում է, որ օդաչուի գործողությունները «չէին կարող միտումնավոր» լինել, և ամեն ինչ ինքնաբուխ է եղել:
Ինչպես ենթադրում են քննիչները, Germanwings-ի ինքնաթիռի կործանումը մարտի 24-ին տեղի է ունեցել ինքնաթիռի երկրորդ օդաչու 28-ամյա Անդրեաս Լյուբիցի մեղքով: Նա, մենակ մնալով օդաչուների խցիկում, երբ հրամանատարը դուրս է եկել, փակել է դուռը, որպեսզի նա չկարողանա վերադառնալ: Փակվելով խցիկում Լյուբիցը սկսել է նվազեցնել բարձրությունը, արդյունքում ինքնաթիռը կործանվել է, 150 ուղևորները՝ մահացել:
«Այս վարկածն ամենահավանականն է քննության այս փուլում», մարտի 26-ին հայտարարեց Մարսելի դատախազ Բրիս Ռոբենը: Ըստ Ռոբենի, թռիչքի առաջին 20 րոպեներին երկու օդաչուները նորմալ շփվել են: Երբ հրամանատարը դուրս է եկել խցիկից, երկրորդ օդաչուն արգելափակել է դուռը: Հրամանատարը փորձել է վերադառնալ, սակայն նրան չի հաջողվել: «Խցիկի դուռը կարող էր փակվել միայն միտումնավոր»,-ասել է դատախազը:
Ռոբենը հայտնեց նաև, որ սև արկղից ստացված ձայնագրության մեջ լսվում են դուռը կոտրելու փորձերի ձայներ, կարգավարի ձայնը, ինչպես նաև ինքնաթիռի համակարգերի զգուշացումները հնարավոր բախման մասին: Երկրորդ օդաչուն ոչինչ չի պատասխանել, սակայն նրա նորմալ շնչառությունը լսելի է ընդհուպ մինչև աղետի պահը: Ռոբենը հավելել է նաև, որ կործանված ինքնաթիռի ուղևորները մինչև վերջին պահը չեն գիտակցել, թե ինչ է կատարվում: «Բղավոցներ լսվում են միայն կործանումից անմիջապես առաջ, ամենավերջին վայրկյաններին»,-ասել է Ռոբենը:
Ուղևորների մեծ մասը գերմանացիներ ու իսպանացիներ էին, եղել են նաև ԱՄՆ, Ավստրալիայի, Արգենտինայի, Իրանի, Վենեսուելայի, Կոլումբիայի, Մեքսիկայի, Ճապոնիայի, Իսրայելի, Դանիայի, Նիդերլանդների ու Բելգիայի քաղաքացիներ:
Նախկինում էլ եղել են դեպքեր, երբ ինքնաթիռները միտումնավոր են կործանվել: 2013-ի նոյեմբերին Նամիբիայում ավիավթար տեղի ունեցավ օդանավի հրամանատարի կամքով, որի արդյունքում 33 մարդ զոհվեց: Mozambique Airlines ինքնաթիռը Մոզամբիկից Անգոլա էր թռչում: Հրամանատարը փակվել էր խցիկում, որից հետո, ըստ սև արկղերի տվյալների, 3 փուլով նվազեցրել բարձրությունը և օդանավը կործանվել է:
1999թ. հոկտեմբերին Ատլանտյան օվկիանոսում կործանվեց EgyptAir ավիաընկերության Լոս Անջելես-Կահիրե չվերթն իրականացնող ինքնաթիռը: 2170 ուղևորները զոհվեցին: Ինչպես պարզեց քննությունը, վթարը պատահական չէր, այլ միտումնավոր և տեղի է ունեցել երկրորդ օդաչուի մեղքով, որը միտումնավոր սկսել է նվազեցնել բարձրությունը, երբ հրամանատարը դուրս է եկել խցիկից:

27 Март 2015 - 09:24 AMT
Следствие сделало «важное открытие» в доме пилота разбившегося во Франции Airbus А-320, но какое, не сообщают
Действия второго пилота потерпевшего во Франции катастрофу самолета Airbus А-320 можно расценить как намерение уничтожить воздушное судно. Об этом в ходе специальной пресс-конференции сообщил прокурор Марселя Брис Робен.
По его словам, второй пилот, 28-летний Андреас Любиц (Andreas Lubitz) намеренно не стал открывать дверь кабины командиру самолета Airbus А-320 и сознательно инициировал снижение лайнера. «Это версия, которая кажется нам наиболее вероятной на этой стадии расследования», — заявил в четверг прокурор Марселя.
По словам Робена, в первые 20 минут полета оба пилота нормально общались. Когда командир самолета вышел из кабины, вероятно, в туалет, второй пилот заблокировал дверь и самовольно начал снижение лайнера. Командир пытался вернуться в кабину, однако сделать этого не смог. «Дверь могла быть блокирована только умышленно», — сказал прокурор, сообщает Lenta.ru.
Робен сообщил, что на аудиозаписи, извлеченной из черного ящика, слышны попытки выломать дверь, вызовы диспетчера, а также предупреждения систем самолета о возможности столкновения. Второй пилот ничего не отвечал, при этом его нормальное дыхание слышно вплоть до момента катастрофы.
Прокурор Марселя отметил, что пассажиры упавшего самолета до последних мгновений не осознавали, что происходит. «Крики начались перед самым падением, в самые последние моменты», — сказал Робен.
Как передает Associated Press со ссылкой на Питера Рукера, знавшего Андреаса Любица, он не был в депрессии.
«Он был счастлив, работал в Germanwings, и у него все шло хорошо. Он производил хорошее впечатление», — рассказал Питер Рукер, член клуба планеристов, который посещал второй пилот разбившегося лайнера. По словам Рукера, Любиц был «достаточно спокойным и дружелюбным человеком».
Между тем, обыск в доме немецкого пилота Андреаса Любица в Дюссельдорфе привел следователей к «важному открытию».
Полицейские заявили, что, возможно, они нашли «ключ», который поможет понять причину трагедии. Подробностями следователи не поделились, заверив журналистов, что речь не идет о предсмертной записке.
Как сообщила газете Frankfurter Allgemeine мать однокурсницы Любица, у молодого человека несколько лет назад была серьезная депрессия. Из-за нее ему пришлось сделать перерыв в учебе. По мнению женщины, действия пилота в самолете A-320 были спонтанными. «Это не могло быть запланировано», — считает она.
Самолет Airbus А-320 авиакомпании Germanwings (лоукостера Lufthansa), потерпел крушение во французских Альпах. На борту воздушного судна, направлявшегося из Барселоны в Дюссельдорф, находились 150 человек. Среди них 72 немца и 35 испанцев, а также граждане США, Австралии, Аргентины, Ирана, Венесуэлы, Колумбии, Мексики, Японии, Израиля и подданные Дании, Нидерландов и Бельгии. Все пассажиры и экипаж погибли.
Анализ данных бортового самописца привел следствие к выводу, что один из пилотов непосредственно перед катастрофой вышел из кабины управления, предположительно в туалет. В кабине оставался второй пилот Андреас Любиц, который не пустил своего напарника обратно за штурвал: он не открывал дверь кабины. По одной из версий, второй пилот мог иметь намерение по какой-то причине погубить самолет.