Բելառուսը ևս պատրաստ է նպաստել Եվրասիական տնտեսական միության և Եվրամիության մերձեցմանը, հայտարարել է Բելառուսի ԱԳ առաջին փոխնախարար Ալեքսանդր Միխնևիչը:
«Մենք գիտակցաբար և պատասխանատու կերպով ենք դիտարկում մերձեցման հեռանկարները վերջերս ստեղծված ԵՏՄ և Եվրամիության միջև և պատրաստ ենք մեծապես նպաստել այդ գործընթացին»,-ասել է Միխնևիչը մարտի 27-ին Մինսկում «Մինսկյան երկխոսություն» միջազգային խորհրդաժողովում:
Ըստ նրա, համընդհանուր խնդիր է խուսափել այդ ինտեգրումների բախումներից ու նոր բաժանարար գծերի առաջացումից՝ դրան հակադրելով կառուցողական փոխգործակցության ներուժը:
«Բելառուսը միշտ ձգտել է փոխշահավետ գործակցություն հաստատել և Արևելքի, և Արևմուտքի հետ, ոչ թե ընտրություն կատարել այդ երկու կենտրոնների միջև»,-ասել է նա:
Ըստ նրա, նման դիրքորոշումը »հավելյալ արժեք է» ինչպես ՌԴ, այնպես էլ ԵՄ համար: Նա հավելել է, որ դաշնակցային հարաբերություններ ունենալով Ռուսաստանի հետ, Բելառուսը ոչ մի դեպքում չի անում դա Արևմուտքի հետ տնտեսական գործընկերային կապերի հաշվին, հակառակը՝ կարծում է, որ «առևտրատնտեսական կապերի զարգացումը ԵՄ հետ ամենևին չի հակասում ՌԴ գործընկերների հետ սերտ գործակցությանը», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նա հավելել է, որ այդ քաղաքականությունը լրացվում է ավելի մեծ շփումներով Ամերիկայի, Աֆրիկայի ու Ասիայի երկրների հետ: Միխնևիչը նշել է, որ դա չի արվում ավանդական գործընկերների հետ կապերի հաշվին: Նա հավելել է, որ Բելառուսի համար նպատակահարմար է մասնակցել տարածաշրջանային տնտեսական ինտեգրմանն ավելի կայուն դարձնելու համար ազգային տնտեսությունը:
Ավելի վաղ Ղրղզստանի նախագահ Ալմազբեկ Ատամբաևը հայտարարեց, որ հանրապետության անդամակցումը ԵՏՄ-ին չի խանգարի նրա գործակցությանը Եվրամիության հետ, այլ թույլ կտա մերձեցնել ԵՏՄ և ԵՄ հարաբերությունները: «Կարծում եմ, որ անդամակցումը ԵՏՄ-ին թույլ կտա մերձեցնել ԵՏՄ և ԵՄ հարաբերությունները, այս տարի մենք հիմնական խնդիրներից մեկն ենք համարում անդամակցումը ԵՏՄ-ին»,-հայտարարել է Ատամբաևը Վիեննայում Ավստրիայի դաշնային կանցլեր Հայնց Ֆիշերի հետ բանակցությունների ավարտին:
Նա հավելեց, որ «ԵՏՄ-ին անդամակցող երկրները գիտեն, որ տնտեսության մեջ մենք ընդհանուր ռազմավարական շահեր ունենք, սակայն յուրաքանչյուր երկիր իր քաղաքական ուղին ունի»: «Մենք ընտրել ենք խորհրդարանական ժողովրդավարության ճանապարհը ու չենք շեղվի դրանից»,-ասել է նա:
Նա նշել է, որ Ֆիշերի, ինչպես նաև ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Պուտինի հետ բանակցություններում, «հաճախ են հիշել Գերմանիայի կանցլերի խոսքերն այն մասին, որ Եվրոպան պետք է Բրյուսելից մինչև Վլադիվոստոկ տարածվի»: «Իսկ ՌԴ նախագահն ասաց, որ Եվրոպան պետք է Լիսաբոնից մինչև Վլադիվոստոկ տարածՙվի, ես իմ հերթին կարող եմ հավելել, որ Եվրոպան պետք է գոնե մինչև Բիշքեկ հասնի, քանի որ մենք շփման բազում եզրեր ունենք»,-ասել է Ատամբաևը:

Белоруссия готова содействовать сближению Евразийского экономического союза и Евросоюза, сообщил в Минске первый заместитель министра иностранных дел Белоруссии Александр Михневич.
«Мы сознательно и ответственно рассматриваем перспективы сближения между недавно созданным Евразийским экономическим союзом и Евросоюзом и готовы максимально вкладываться в этот процесс», — сказал Михневич 27 марта в Минске на международной конференции «Минский диалог».
По его словам, общая задача — избежать столкновения этих интеграций и появления новых разделительных линий, противопоставив этому потенциал конструктивного взаимодействия.
«Белоруссия всегда стремилась выстраивать взаимовыгодное сотрудничество и с Востоком, и с Западом, а не выбирать между этими центрами», — отметил Михневич.
По его словам, такая позиция несет «добавленную стоимость» и для России, и для ЕС. Он добавил, что выстраивая союзнические отношения с Россией, Белоруссия ни в коей мере не делает это за счет ущемления сотрудничества с Западом, и наоборот, а «развитие торгово-экономических партнерских связей с ЕС никак не противоречит динамике нашего тесного взаимодействия с партнерами в РФ», сообщает РИА Новости.
Он добавил, что эта политика дополняется все более масштабными контактами со странами Америки, Африки и Азии. Михневич подчеркнул, что между тем это происходит не в ущерб традиционным партнерам. Он отметил также, что открытая экономика предопределяет заинтересованность Белоруссии сотрудничать с максимально широким кругом стран. Михневич добавил, что в условиях глобализации для Белоруссии целесообразно участвовать в региональной экономической интеграции для повышения устойчивости национальной экономики.
Ранее президент Киргизии Алмазбек Атамбаев заявил, что вступление республики в Евразийский экономический союз не помешает ее сотрудничеству с Европейским союзом, а позволит сблизить отношения ЕАЭС с ЕС.
«Я думаю, что вступление Киргизии в ЕАЭС во многом поможет сблизить отношения между ЕАЭС и Евросоюзом, и в этом мы видим одну из своих задач вхождения в Евразийский экономический союз», – заявил А.Атамбаев на пресс-конференции в Вене по итогам переговоров с федеральным канцлером Австрии Хайнцем Фишером.
Он добавил, что «президенты стран, входящих в ЕАЭС, знают, что в экономике у нас общие стратегические интересы, но у каждой страны свой политический путь».
«Мы выбрали путь парламентской демократии и с него не свернем», – подчеркнул президент.
Он отметил, что на состоявшихся в Вене в понедельник переговорах с Х.Фишером, а также на недавних переговорах с президентом РФ Владимиром Путиным в Санкт-Петербурге «мы вспоминали слова Ангелы Меркель о том, что Европа должна быть от Брюсселя до Владивостока».
«А президент РФ сказал, что Европа должна быть от Лиссабона до Владивостока, а я мог бы добавить, что Европа должна дойти хотя бы до Бишкека, потому что у нас много точек соприкосновения», – сказал А.Атамбаев.