Ռուսաստանը որոշել է միանալ Ենթակառուցվածքային ներդրումների ասիական բանկին (ԵՆԱԲ), հայտարարել է ՌԴ առաջին փոխվարչապետ Իգոր Շուվալովը Բոաոյում (Չինաստան) Ասիական տնտեսական համաժողովի բացման հանդիսավոր արարողության ժամանակ:
«Կցանկանայի տեղեկացնել, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը որոշում է կայացրել Ենթակառուցվածքային ներդրումների ասիական բանկին Ռուսաստանի մասնակցության վերաբերյալ:
Շուվալովը նշել է, որ օգտագործելով Եվրասիական միության ինստիտուցիոնալ հնարավորություններն ու տարածաշրջանում այլ նախաձեռնությունների գործիքները, Ռուսաստանն ու նրա գործընկերները կկարողանան ընդլայնել գործակցությունը ոչ միայն էներգառեսուրսների առաքումների, այլ նաև տրանսպորտում, արդյունաբերությունում, շինարարությունում, կապում և գյուղատնտեսության մեջ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում»:
«Մենք ուրախ ենք սերտացնելու գործակցությունը Չինաստան-Եվրասիական միություն ձևաչափով և ավելի լայն տարածաշրջանային փոխգործակցության շրջանակում: Ներուժն այստեղ իրոք հսկայական է»,-ասել է Շուվալովը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ապրանքների և կապիտալների ազատ տեղաշարժը ԵՏՄ շրջանակում մերձեցնում է Եվրոպայի և Ասիայի տնտեսությունները, ինչը համահունչ է «Մետաքսե ճանապարհի տնտեսական գոտու» նախաձեռնությանը, որն առաջ է քաշել Չինաստանի ղեկավարությունը»,-ասել է նա:
«Մենք ՌԴ-ում վստահ ենք, որ Եվրասիական գործընկերության և «Մետաքսե ճանապարհի տնտեսական գոտու» նախաձեռնության զարգացման ուղղությամբ համատեղ աշխատանքը լրացուցիչ հնարավորություններ կստեղծի Եվրասիական միության երկրների և Չինաստանի զարգացման համար և կնպաստի համատեղ բարգավաճմանը»,-վստահություն է հայտնել առաջին փոխվարչապետը: Բանկի միջոցները կարող են ուղղվել ենթակառուցվածքային նախագծերի վրա:
Ենթակառուցվածքային ներդրումների ասիական բանկի (ԵՆԱԲ) միջոցները կարող են ուղղվել Ռուսաստանում ենթակառուցվածքային նախագծերի ֆինանսավորմանը, հայտնել է ՌԴ տնտեսական զարգացման փոխնախարար Ստանիսլավ Վոսկրեսենսկին: Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ բաժնեմաս կարող է ունենալ Ռուսաստանը բանկի կապիտալում, նա ասել է, որ «քվոտաները, աշխատանքի կարգն ու ներկայացուցչությունը բանկում ենթակա են քննարկման միջազգային ձևաչափով»:
Միևնույն ժամանակ, ըստ աղբյուրի, որը ծանոթ է բանկի ստեղծման նորմատիվային բազային, բանկի ստեղծման մասին հուշագրում նշվում է, որ կանոնադրական կապիտալն առնվազն 100 մլրդ դոլար պետք է լինի, ընդ որում սկզբնական կանոնադրական կապիտալը պետք է հասնի 50 մլրդ դոլարի, վճարված կապիտալը՝ 10 մլրդ դոլարի:
Ենթակառուցվածքային ներդրումների ասիական բանկի (ԵՆԱԲ) ստեղծման գաղափարը պատկանում է Չինաստանին: Առաջին հուշագիրն այդ նախագծի վերաբերյալ ստորագրվեց 2014-ի հոկտեմբերին Պեկինում: Ակնկալվում է, որ բանկի համահիմնադիրների ցանկը կհրապարակվի մարտի 31-ին: Կանոնադրական կապիտալը կազմում է 100 մլրդ դոլար, կենտրոնակայանը գտնվելու է Պեկինում: Այն նախատեսվում է բացել արդեն 2015-ին:
Կառույցին անդամակցելու ցանկության մասին վերջին շաբաթներին հայտնեցին մի շարք առաջատար եվրոպական երկրներ, այդ թվում Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իտալիան, Շվեյցարիան, Լյուքսեմբուրգը:
Բանկի նպատակն է ենթակառուցվածքային նախագծերի ֆինանսավորումը Ասիական և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում: Բանկի բացման մասին համաձայնագրին միացել է 27 երկիր:
Փորձագետները նշում են, որ Ասիական բանկը մրցակից կդառնա ԱՄՀ և ՀԲ համար, որտեղ իշխում են ԱՄՆ-ն ու Ճապոնիան:

28 Март 2015 - 08:00 AMT
Россия присоединяется к Азиатскому банку инфраструктурных инвестиций: Сотрудничество Китая и ЕАЭС также будет развиваться
Россия решила присоединиться к Азиатскому банку инфраструктурных инвестиций (АБИИ), заявил первый вице-премьер России Игорь Шувалов на торжественной церемонии открытия Азиатского экономического форума в Боао (провинция Хайнань, Китай).
«Хотел бы проинформировать, что президент России Владимир Путин принял решение об участии России в капитале Азиатского банка инфраструктурных инвестиций», – сказал он.
Первый вице-премьер подчеркнул, что используя институциональные возможности Евразийского союза и инструменты других инициатив в регионе, Россия и ее партнеры смогут расширить сотрудничество не только в области поставок энергоресурсов, но и «в сфере высоких технологий в транспорте, промышленности, строительстве, связи и сельском хозяйстве».
«Мы рады возможности наращивать сотрудничество в формате КитайЕвразийский союз и в рамках более широкого регионального взаимодействия. Потенциал здесь действительно огромен», – подчеркнул Шувалов, сообщает ТАСС.
«Свободное движение товаров и капиталов в рамках Евразийского экономического союза сближает экономики Европы и Азии, что перекликается с инициативой «Экономического пояса Шелкового пути», выдвинутой китайским руководством», – отметил он.
«Мы, в Российской Федерации, уверены, что совместная работа по развитию Евразийского партнерства и «Экономического пояса Шелкового пути» создаст дополнительные возможности для развития стран Евразийского союза и Китая и будет содействовать совместному процветанию», – выразил уверенность первый вице-премьер. Средства банка могут направить на инфраструктурные проекты
Средства АБИИ могут быть направлены на финансирование инфраструктурных проектов России, сообщил замглавы Минэкономразвития России Станислав Воскресенский. Отвечая на вопрос о том, какую долю в капитале банка может получить Россия, он отметил, что «квоты, порядок работы и представительства в банке подлежат обсуждению в международном формате».
В то же время, по данным источника, знакомого с ходом подготовки нормативной базы для создания банка, в меморандуме о создании банка речь идет о предельном уставном капитале в размере 100 млрд долларов, при этом первоначальный уставный капитал должен составить 50 млрд долларов, оплаченный капитал – 10 млрд долларов.
Идея создания Азиатского банка инфраструктурных инвестиций принадлежит КНР. Первый меморандум по этому проекту был подписан в октябре 2014 года в Пекине. Ожидается, что список соучредителей банка будет опубликован 31 марта. Уставной капитал финансового института составит 100 млрд долларов, а первоначальный акционерный капитал – 50 млрд долларов. Штаб-квартира банка, который должен быть сформирован к концу 2015 года, расположится в Пекине.
О желании вступить в эту структуру в последние две недели заявили ряд ведущих европейских экономик, в том числе Великобритания, Франция, Германия, Италия, Швейцария и Люксембург.
AIIB был создан в 2014 году по инициативе Китая. Цель банка — финансирование инфраструктурных проектов в Азиатско-Тихоокеанском регионе (АТР). Уставный капитал банка составит $100 млрд. К соглашению об основании банка присоединились 27 стран, около 20 из которых — страны АТР.
Ряд экспертов отмечали, что Азиатский банк станет конкурентом Международного валютного фонда и Всемирного банка, где доминируют США и Япония.