28 Մարտ 2015 - 10:05 AMT
Ֆրանսիայում կործանված A320-ի օդանավի երկրորդ օդաչուի նախկին ընկերուհին հայտնել է, որ «Լյուբիցը ցանկանում էր պատմության մեջ մտնել՝ փոխելով համակարգը»:
Գերմանական Bild թերթին Անդրեաս Լյուբիցի նախկին ընկերուհին պատմել է, որ նա մտադիր էր մի այնպիսի բան անել, որ «իրեն հիշեն»: «Երբ ես իմացա աղետի մասին, ուղեղումս անընդհատ պտտվում էր նրա այդ արտահայտությունը. Մի օր ես այնպիսի բան կանեմ, որը կփոխի համակարգը, բոլորը կիմանան իմ անունն ու կհիշեն ինձ»,-ասել է 26-ամյա Մարիան (անունը փոխված է):
«Այն ժամանակ ես դրան նշանակություն չտվեցի, բայց հիմա կարևորում եմ»,-ասել է աղջիկը: Ըստ նրա, Լյուբիցը մարդամոտ չէր և գաղտնապահ էր, հայտնում է Ռոսբալտը:
Ինչպես գրում է The Telegraph-ը, աղետից որոշ ժամանակ առաջ օդաչուն հեռացել էր ընկերուհուց, հետո փորձել էր վերադարձնել նրան՝ նվիրելով Audi ավտոմեքենա:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ երկրորդ օդաչուն թաքցնում էր Lufthansa ընկերությունից առողջական խնդիրները: Նրա տանը հայտնաբերվել է ողբերգության օրվա համար տրված հիվանդության թերթիկը, որի համաձայն նա չպետք է աշխատանքի գնար, և «բժշկական բովանդակության այլ փաստաթղթեր», որոնք մատնանշում էին, որ Լյուբիցն անառողջ էր:
Germanwings ավիաընկերության Airbus А-320 ինքնաթիռը կործանվեց ֆրանսիական Ալպերում: Բարսելոնա-Դյուսելդորֆ չվերթը 150 ուղևոր ուներ: Ուղևորների մեծ մասը գերմանացիներ ու իսպանացիներ էին, եղել են նաև ԱՄՆ, Ավստրալիայի, Արգենտինայի, Իրանի, Վենեսուելայի, Կոլումբիայի, Մեքսիկայի, Ճապոնիայի, Իսրայելի, Դանիայի, Նիդերլանդների ու Բելգիայի քաղաքացիներ:
Germanwings-ի ինքնաթիռի կործանումը մարտի 24-ին տեղի է ունեցել ինքնաթիռի երկրորդ օդաչու 28-ամյա Անդրեաս Լյուբիցի մեղքով: Նա, մենակ մնալով օդաչուների խցիկում, երբ հրամանատարը դուրս է եկել, փակել է դուռը, որպեսզի նա չկարողանա վերադառնալ: Փակվելով խցիկում Լյուբիցը սկսել է նվազեցնել բարձրությունը, արդյունքում ինքնաթիռը կործանվել է, 150 ուղևորները՝ մահացել:
«Սև արկղից ստացված ձայնագրության մեջ լսվում են դուռը կոտրելու փորձերի ձայներ, կարգավարի ձայնը, ինչպես նաև ինքնաթիռի համակարգերի զգուշացումները հնարավոր բախման մասին: Երկրորդ օդաչուն ոչինչ չի պատասխանել, սակայն նրա նորմալ շնչառությունը լսելի է ընդհուպ մինչև աղետի պահը: Ռոբենը հավելել է նաև, որ կործանված ինքնաթիռի ուղևորները մինչև վերջին պահը չեն գիտակցել, թե ինչ է կատարվում: «Բղավոցներ լսվում են միայն կործանումից անմիջապես առաջ, ամենավերջին վայրկյաններին»,-ասել է Մարսելի դատախազը:

Бывшая девушка второго пилота аэробуса A320, разбившегося во Франции, сообщила, что он хотел войти в историю, изменив систему.
Немецкой газете Bild экс-подруга Андреаса Лубица рассказала, что он планировал сделать эффектный жест, чтобы «все его запомнили». «Когда я узнала о крушении, в голове снова и снова проигрывалась запись того, что он говорил: однажды я сделаю что-то, что изменит систему, все узнают мое имя и запомнят меня», — поделилась воспоминаниями 26-летняя Мария (имя изменено).
«Это ничего не значило для меня в то время, но теперь значит», — сказала девушка.
По ее словам, Андреас Лубиц был скрытным и умел хранить секреты, сообщает Росбалт.
Как пишет The Telegraph, незадолго до крушения летчик расстался с возлюбленной, а затем сделал попытку ее вернуть, купив ей автомобиль Audi.
Ранее стало известно, что второй пилот скрывал от компании Lufthansa проблемы со здоровьем. В его доме была обнаружена разорванная справка об отпуске по болезни в день трагедии и прочие «документы медицинского содержания», указывающие на то, что Лубиц был нездоров.
Самолет Airbus А-320 авиакомпании Germanwings (лоукостера Lufthansa), потерпел крушение во французских Альпах. На борту воздушного судна, направлявшегося из Барселоны в Дюссельдорф, находились 150 человек. Среди них 72 немца и 35 испанцев, а также граждане США, Австралии, Аргентины, Ирана, Венесуэлы, Колумбии, Мексики, Японии, Израиля и подданные Дании, Нидерландов и Бельгии. Все пассажиры и экипаж погибли.
Анализ данных бортового самописца привел следствие к выводу, что один из пилотов непосредственно перед катастрофой вышел из кабины управления, предположительно в туалет. В кабине оставался второй пилот Андреас Любиц, который не пустил своего напарника обратно за штурвал: он не открывал дверь кабины. По одной из версий, второй пилот мог иметь намерение по какой-то причине погубить самолет.