9 Օգոստոս 2006 - 12:37 AMT
Երեկ Սպառողի իրավունքների պաշտպանման հսկողության դաշնային ծառայության (Ռոսպոտրեբնադզոռ) Մոսկվայի տարածքային վարչության պաշտոնական կայքում տեղեկություն է հայտնվել «Պ.Ռ. Ռուս» ՓԲԸ-ի մեծածախ վաճառքի լիցենզիայի դադարեցման վերաբերյալ. «Պ.Ռ. Ռուս»-ը հանդիսանում է Pernod Ricard ֆրանսիական ընկերության ռուսական դուստր ձեռնարկությունը: «Պ.Ռ. Ռուս»-ը Ռուսաստանում Երեւանի կոնյակի գործարանի արտդարանքի եւ էլի մի շարք համաշխարհային ֆիրմաների էքսկլյուզիվ ներկրողն է: Շուկայի մասնակիցներն անմիջապես խոսեցին այն մասին, որ Ռոսպոտրեբնադզոռի գործողությունները կարող է բացասաբար անդրադառնալ արտասահմանյան ալկոհոլի ներկրման ընթացքի վրա, որը հազիվ են սկսել կարգավորվել հուլիսի ճգնաժամից հետո, գրում է «Կոմերսանտ» թերթը:
Ռոսպոտրեբնադզոռի Մոսկվայի տարածքային վարչության ստուգումը անցել է հուլիսի վերջում: Ստուգումների արդյունքում, Դաշնային հարկային ծառայությունը դադարեցրել է ալկոհոլային խմիչքների սպառման լիցենզիան ինը ընկերություններում, այդ թվում եւ «Պ.Ռ. Ռուսում»: Լիցենզիայի դադարեցման ֆորմալ պատճառը «սանիտարային օրենսդրության խախտումն է»: Սակայն, շուկայի մասնակիցները հիմնական խնդիրը նրանում են տեսնում, որ «Պ.Ռ. Ռուսը» հանդիսանում է առաջնորդներից մեկը էլիտար ալկոհոլի հատվածում: «Բիզնես-Ատլանտիկա» ընկերության տվյալների համաձայն, Pernod Ricardi արտադրանքը վիսկիի շուկայում կազմում է 22 տոկոս, բրենդիի շուկայում 12,5 տոկոս, ֆրանսիաական կոնյակի շուկայում 12 տոկոս: Տեկիլայի շուկայում ընկերության բաժինը հասնում է 40 տոկոսի: Ընկերությունը վերահսկում է հայկական կոնյակի ռուսական շուկայի 55 տոկոսը: «Դա չափազանց տհաճ իրավիճակ է,- համոզված է «ԳԲ հոլդինգ վինի» ղեկավար Սերգեյ Արտեմենկոն: -Եւ այն խոսում է այն մասին, որ պաշտոնյաներն օգտագործում են արտասահմանյան ալկոհոլի շուկայում տիրող ճգնաժամը, որպեսզի շորթողականությամբ զբաղվեն նույնիսկ այնպիսի մեծ ֆիրմաներում, ինչպիսին է օրինակ Pernod Ricard-ը»:
Pernod Ricard-ի ֆրանսիական գրասենյակում չեն մեկնաբանել իրենց ռուսական ներչկայացուցչության շուրջ ծավալված իրավաիճակը: Ընկերության ռուսական ներկայացուցչությունում հայտարարել են, որ ընկերությունը լիցենզիա ունի եւ գործնեությունը շարունակվում է նախկին ռեժիմով, նշում է «Կոմերսանտը»:

Вчера на официальном сайте территориального управления Роспотребнадзора по Москве появилось сообщение о приостановке лицензии на оптовую торговлю у ЗАО “П.Р.Русь” – российской “дочки” французской компании Pernod Ricard. “П.Р.Русь” – эксклюзивный поставщик в России продукции Ереванского коньячного завода и еще целого ряда мировых алкогольных брэндов. Участники рынка сразу заговорили о том, что действия Роспотребнадзора могут негативно повлиять на поставки импортного алкоголя, которые едва стали налаживаться после кризиса в начале июля, пишет газета “Коммерсант”.
Проверка территориального управления Роспотребнадзора по Москве проходила в конце июля. В результате по представлению инспекторов ФНС приостановила лицензии на право оптовой реализации алкогольной продукции у девяти компаний, в том числе и у “П.Р.Русь”. Формальная причина приостановки лицензий – “нарушение санитарного законодательства”. Впрочем, основную проблему участники рынка видят в том, что “П.Р.Русь” является одним из лидеров в сегменте элитного алкоголя. По данным компании “Бизнес-Аналитика”, доля продукции Pernod Ricard на рынке виски составляет в стоимостном выражении около 22%, бренди – около 12,5%, французского коньяка – 12%. На рынке текилы доля компании приближается к 40%. Наконец, “П.Р.Русь” – эксклюзивный поставщик продукции Ереванского коньячного завода, принадлежащего Pernod Ricard. Компания контролирует 55% российского рынка армянских коньяков. “Это крайне неприятная ситуация,– уверен глава ‘ГБ холдинг вин’ Сергей Артеменко.– И говорит она о том, что чиновники пользуются кризисом на рынке импортного алкоголя, чтобы заняться вымогательством даже у таких крупных компаний, как Pernod Ricard”.
Во французском офисе Pernod Ricard не стали комментировать ситуацию вокруг своего российского представительства. В российском представительстве компании заявили, что у компании есть лицензия и деятельность продолжается в прежнем режиме, отмечает “Коммерсант”.