30 Մարտ 2015 - 09:28 AMT
Պահպանողականների կոալիցիան, որը գլխավորում է Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլյա Սարկոզիի «Միություն հանուն ժողովրդական շարժման» կուսակցությունը, վստահ հաղթանակ է տարել տեղական ընտրություններում, հայտնում է Agence France-Presse-ը:
Ընդհանուր առմամբ պահպանողականները մեծամասնություն են ստացել 101 դեպարտամենտի գլխավոր խորհուրդներից 66-ում: Իշխող Սոցիալիստական կուսակցությունն ու նրա դաշնակիցները հաղթանակ են տոնել ընդամենը 34 դեպարտամենտում: Նույնիսկ Ֆրանսիայի հարավ-արևմուտքում գտնվող Կորեզ դեպարտամենտում, որը համարվում է գործող նախագահ Ֆրանսու Օլանդի հենասյունը, հաղթանակ է տարել Սարկոզիի կուսակցությունը:
Վոկլյուզ դեպարտամենտում ձախակողմյաններն ու աջակողմյանները ձայների գրեթե միևնույն քանակն են հավաքել: Մարին լե Պենի «Ազգային ճակատը» մեծամասնություն չի ստացել խորհրդներից ոչ մեկում, սակայն ավելացրել է խմբակցությունը երկի գրեթե բոլոր դեպարտամենտներում:
Ըստ Սարկոզիի, իր կուսակցությունը «դեռ երբեք մեծամասնություն չէր ստացել այդ քանակի խորհրդներում, դա վկայում է այն մասին, որ ընտրողների հիմնական զանգվածն անվստահություն է հայտնում Օլանդին և նրա կառավարությանը: Մարին լե Պենն իր հերթին իր կուսակցության գրանցած արդյունքը մեծ հաջողություն է համարել, որը «կարևոր քայլ է իշխանության ճանապարհին հայրենասիրական ուժերի համար», հայտնում է Lenta.ru-ն:
Ֆրանսիական ԶԼՄ-ները տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները դիտարկում են որպես վստահության ցուցիչ հաջորդ նախագահական ընտրությունների հիմնական մասնակիցներին: Նախագահական ընտրությունները կայանալու են 1917-ին: Թեև պաշտոնական փրայմերիզները կուսակցություններում միայն 2016-ին կանցնեն, թեկնածուներն արդեն հայտնի են՝ Ֆրանսուա Օլանդը սոցիալիստներից, Նիկոլյա Սարկոզին՝ UMP-ից և Մարին լե Պենը՝ «Ազգային ճակատից»:
Ըստ 2014-ի հոկտեմբերին անցկացված հարցման, Ֆրանսիայի քաղաքացիների մեծ մասը խորապես հիասթափված է նախագահի պաշտոնում Օլանդի գործունեությունից:
Դժգոհությունն այն աստիճանի է հասել, որ հարցմանը մասնակցած 1012 ընտրողների 85 տոկոսը հայտարարել է, որ չի ցանկանում, որ Օլանդն իր թեկնածությունն առաջադրի 2017-ի ընտրություններում: Հատկանշական է, որ բողոք կա նաև սոցիալիստների ավանդական ընտրազանգվածի շարքերում, որը 2012-ին Օլանդի օգտին է քվեարկել:
Դժգոհության առիթը ինչպես նախընտրական ծրագիրը չկատարելն է, այնպես էլ գործազրկության աճը, հարկային քաղաքականության խստացումը, սոցիալական օգնության ծրագրի կրճատումը:

30 Март 2015 - 08:44 AMT
Коалиция консерваторов во главе с партией бывшего президента Франции Николя Саркози «Союз за народное движение» (Union pour un mouvement populaire, UMP) одержала решительную победу на местных выборах. Об этом сообщает Agence France-Presse.
В общей сложности консерваторы получили большинство в генеральных советах 66 департаментов из 101. Правящей Социалистической партии и ее союзникам удалось взять верх всего лишь в 34 департаментах. Даже в департаменте Коррез на юго-западе Франции, считавшемся вотчиной президента Франсуа Олланда, победу одержала партия Саркози. В департаменте Воклюз левые и правые получили почти одинаковое число голосов. «Национальный фронт» Марин Ле Пен не сумел получить большинство ни в одном из советов, но при этом увеличил свою фракцию почти во всех департаментах страны.
По мнению Николя Саркози, «никогда еще мы не получали большинства в таком количестве советов; это свидетельствует о том, что избиратели в массе выказали недоверие Франсуа Олланду и его правительству». В свою очередь, Марин Ле Пен назвала результат своей партии выдающимся успехом, который является «важным шагом для патриотических сил на их пути к власти», сообщает Lenta.ru.
Французские СМИ рассматривают выборы в местные органы власти как своего рода индикатор доверия избирателей к основным участникам следующих президентских выборов, которые должны пройти в 2017 году. Хотя официальные праймериз в партиях пройдут только в 2016 году, кандидаты уже определились: Франсуа Олланд от социалистов, Николя Саркози от UMP и Марин Ле Пен от «Национального фронта».
Согласно проведенному в октябре 2014 года опросу, большинство граждан Франции глубоко разочарованы деятельностью Франсуа Олланда на посту президента страны.
Недовольство достигло такого масштаба, что порядка 85% из 1012 французских избирателей, принявших участие в опросе, заявили, что не хотят, чтобы Олланд выставлял свою кандидатуру на следующих президентских выборах в 2017 году. Примечательно, что протест в связи с проводимыми во Франции реформами явственно ощущался даже в среде традиционного электората социалистов, который голосовал за Олланда в 2012 году.
Именно невыполнение предвыборной программы чаще всего ставят в упрек Олланду как его оппоненты, так и многие политические соратники. Что касается рядовых французов, то они в большинстве своем (88%) недовольны непрекращающимся ростом безработицы, ужесточением налоговой политики и сокращением программ социальной помощи.