Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) շրջանակում արժութային միության ստեղծման հարց դեռևս օրակարգում չկա, դա փորձագիտական ուսումնասիրության թեմա է, հայտարարել է ՌԴ առաջին փոխվարչապետ Իգոր Շուվալովը «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Ռուսաստանի նախագահը հանձնարարել է մշակել արժութային միության հնարավոր ստեղծման բոլոր ասպեկտները»,-ասել է Շուվալովը: Սակայն դա չի նշանակում, որ նման միություն անհապաղ կստեղծվի: Հարկավոր է «ուսումնասիրել մյուս արժութային միությունների փորձը, առաջին հերթին ԵՄ-ը, այդ թվում նաև բացասական կողմերով»: Հարկավոր է հասկանալ, պատրաստ են արդյոք ԵՏՄ երկրները միասնական արժույթի անցնել, երբ գնաճի թիրախային ցուցանիշները դեռ գրանցված չեն, թե հարկ կլինի բավարարվել ազգային բանկերի համագործակցությամբ:
«Կուսումնասիրենք ինչ առավելություններ և թերություններ ունեն նման միությունները: Երկխոսություն կհաստատենք ու կզեկուցենք բարձրագույն ղեկավարությանը, երբ կլինի ինչ-որ իրական բովանդակություն: Առայժմ դա աշխատանք է փորձագետների համար»,-ասել է Շուվալովը: «Պետք չէ սխալներ գործել ու շտապել»,-հավելել է առաջին փոխվարչապետը: ԵՏՄ-ն բարդ ժամանակներ է ապրում երկու նոր պետությունների անդամակցությամբ՝ ՌԴ-ին, Բելառուսին ու Ղազախստանին միացան Հայաստանն ու Ղրղզստանը: «Պետք է ոչինչ չձախողել և փորձել ավելի լավ կազմակերպվել»,-ասել է Շուվալովը, հայտնում է Riasv.ru-ն:

30 Март 2015 - 12:36 AMT
Создание валютного союза в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС) на повестке дня пока не стоит, это тема для экспертного изучения, заявил первый вице-премьер России Игорь Шувалов в интервью телеканалу «России 24».
«Президент России дал поручение отработать все аспекты возможного создания валютного союза», – отметил Шувалов. Но это не означает немедленного создания такого союза. Необходимо «посмотреть на опыт других валютных союзов, в первую очередь ЕС, в том числе и на негативные стороны». Нужно понять, готовы ли страны ЕАЭС перейти к валютно-монетарному союзу во время, когда не достигнуты целевые показатели по инфляции, стабильности нацвалют, или же следует ограничиться сотрудничеством нацбанков.
«По валютно-монетарным союзам будем смотреть, какие плюсы и минусы есть. Будем проводить диалог и докладывать высшему руководству, когда будет какое-то реальное наполнение. Пока это работа для экспертов», – подчеркнул Шувалов. «Не нужно совершать ошибок и торопиться», – добавил первый вице-премьер. ЕАЭС переживает сложное время в связи с присоединением к союзу двух новых государств: к России, Белоруссии и Казахстану добавились Армения и Киргизия. «Нужно ничего не провалить и попытаться в лучшей степени организоваться», – заключил Шувалов, сообщает Riasv.ru.