Միլիարդատեր և ներդրող Ուորրեն Բաֆեթը կարծում է, որ եվրոյի գոտու համար մեծ հարված չի լինի, եթե Հունաստանը որոշի դուրս գալ արժութային միությունից:
«Եթե ամեն ինչ այնպես դասավորվի, որ Հունաստանը դուրս գա եվրոյի գոտուց, եվրոյի համար դա այնքան էլ վատ չի լինի: Վատ չէր լինի, որ արժութային միության երկրները գիտակցեին կանոնները պահպանելու կարևորությունը և համաձայնության գային բյուջետային քաղաքականության հարցում»,-հայտարարել է նա CNBC հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
Հունաստանը բարդ բանակցություններ է վարում միջազգային վարկատուների հետ երկրի ֆինանսական աջակցության ծրագրի շուրջ: Վարկատուները պնդում են, որ երկիրը շարունակի տնտեսման և պետական ծախսերի կրճատման քաղաքականությունը, իսկ Հունաստանի նորընտիր կառավարությունը պնդում է, որ պետծախսերն ավելանան՝ երկրի տնտեսությանը սատարելու համար:
Եթե բանակցությունները հաջողությամբ չպսակվեն, կառավարության միջոցները կարող են սպառվել արդեն առաջիկա շաբաթներին, ինչը կարող է դեֆոլտի և հետագայում եվրոյի գոտուց դուրս գալու պատճառ դառնալ:
«Ես խոսել եմ միասնական արժույթի կառուցվածքային խնդիրների մասին ներմուծման օրվանից, սակայն, դա չի նշանակում թե եվրոն ձախողման է դատապարտված,-ասել է Բաֆեթը:-Այդ կառուցվածքային խնդիրներին կարելի է հարմարվել, սակայն որոշ երկրներ չեն կարող դա անել և կարող են դուրս գալ արժութային միությունից: Պետք չէ մտածել թե եվրոյի գոտու անդամների կազմը փոփոխությունների ենթակա չէ», հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Տնտեսական ու ֆինանսական հարցերով եվրահանձնակատար Պիեռ Մոսկովիսին ավելի վաղ հայտարարեց, որ Եվրահանձնաժողովը հնարավոր է համարում Հունաստանի դուրս գալը եվրոյի գոտուց, սակայն հասկանում է, որ դա բացասական հետևանքներ կունենա արժութային միության համար:
Նա հավելել է, որ ԵՀ-ն չի ձգտում ցանկացած գնով պահել Հունաստանին եվրոյի գոտում: Երկիրը կմնա միության կազմում, եթե Աթենքը կատարի եվրոյի գոտու պահանջներն ու նորմերը: Մոսկովիսին նշել է, որ արժութային միության փլուզումը կվնասի բոլոր անդամներին, իսկ ամենամեծ վնասը կկրի Գերմանիան:
Փետրվարի 24-ին եվրախումբը հավանություն տվեց հունական բարեփոխումների ծրագրին և երկարացրեց Աթենքի ֆինանսական աջակցության ծրագիրը մինչև 2015-ի հունիսը: Հունաստանի կառավարությունը չի ցանկանում բանակցել Եվրամիության և ԱՄՀ ֆինանսական աջակցության շուրջ, քանի որ դա պահանջում է խիստ տնտեսման ռեժիմ: Հունաստանի ընդհանուր պարտքը կազմում է 320 մլրդ եվրո:

1 Апрель 2015 - 12:49 AMT
Еврозона сможет без особых проблем пережить выход Греции из валютного блока, полагает миллиардер и инвестор Уоррен Баффет.
«Если все сложится так, что Греция выйдет из еврозоны, для евро это может оказаться не таким уж плохим событием. Будет неплохо, если страны валютного блока осознают важность соблюдения правил и придут к консенсусу в вопросах бюджетной политики», – заявил он в интервью телеканалу CNBC.
Греция ведет трудные переговоры с международными кредиторами по поводу программы финансовой помощи стране. Кредиторы настаивают на продолжении политики экономии и сокращения государственных расходов, тогда как недавно избранное правительство Греции настаивает на увеличении госрасходов для поддержки экономики страны.
Если переговоры не увенчаются успехом, деньги у правительства могут закончиться в ближайшие недели, что может стать причиной дефолта и последующего выхода страны из зоны евро.
«Я говорил о структурных проблемах единой валюты с момента ее введения, что не означает, что евро ждет провал, – отметил Баффет. – К этим структурным проблемам можно приспособиться, но некоторые страны не могут этого сделать и могут покинуть валютный блок. Не надо думать, будто текущий состав еврозоны не подлежит изменениям», передает Интерфакс.
Еврокомиссар по экономическим и финансовым вопросам Пьер Московиси заявил ранее, что Еврокомиссия (ЕК) допускает выход Греции из еврозоны, но понимает, что это приведет к негативным последствиям для валютного союза.
Он добавил, что ЕК не стремится удержать Грецию в еврозоне любой ценой. Страна останется в союзе, если Афины будут выполнять требования и нормы еврозоны. При этом Московиси подчеркнул, что раскол валютного союза навредит всем его членам, а наибольший ущерб будет нанесен Германии.
Между тем, власти Греции в обмен на продление финансовой помощи пообещали Евросоюзу широкий план реформ, предполагающих углубление интеграции с ЕС. Пакет реформ, предусматривает сокращение госаппарата и социальных расходов, а также борьбу с коррупцией.