ՆԱՏՕ-ն շարունակում է ավելացնել ուժերը Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայում, հայտարարել է Կանադայի պաշտպանության նախարար Ջեյսոն Քեննին:
«Կանադան և նրա միջազգային դաշնակիցները շարունակում են համալիր միջոցառումներն, ուղղված ուժերի հզորացմանն Արևելյան և Կենտրոնական Եվրոպայի ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներում»,-ասվում է նախարարի հայտարարության մեջ:
Պաշտպանության նախարարության կոմյունիկեում ասվում է, որ կանադացի զինծառայողներն իրենց լեհ գործընկերների հետ ապրիլի 1-ին համատեղ Mountain Warrior զորավարժություններ են սկսել Լեհաստանում: Կանադայի կողմից զորավարժություններին մասնակցում է Կանադայի թագավորական հետևակի 35 զինծառայող: Զորավարժությունների նպատակն է մշակել ՆԱՏՕ-ի ստորաբաժանումների գործակցությունը լեռնային տեղանքի պայմաններում:
«Կանադայի մասնակցությունը կոչված է ցուցադրելու մեր հավատարմությունը հավաքական պաշտպանությանը»,-ասել է Քեննին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի վաղ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան հայտարարեց, որ կազմակերպությունը ՆԱՏՕ-ին իր թշնամին չի համարում:
«Դաշինքային առճակատման մենք չենք գնում, քանի որ ՆԱՏՕ-ին մեր թշնամին չենք համարում: Մենք շարունակում ենք համոզված լինել, որ մեր խնդիրները նույնն են. ապահովել մեր դաշինքների անդամ պետությունների անվտանգությունը, պայմանների ապահովումը մեր պետությունների կայուն գործունեության համար, հնարավոր ահաբեկչությունների բացառումն ու թմրանյութերի շրջանառության կասեցումը: Այլ բան, որ ՆԱՏՕ-ն է մեզ դիտարկում որպես անցանկալի կառույց, որի հետ պետք չէ համագործակցել: Հուսով եմ, որ մենք կխուսափենք դաշինքների առճակատումից»,-ասել էր Բորդյուժան:
Դեռ 2014-ի նոյեմբերին Բորդյուժան հայտարարեց, որ ՀԱՊԿ-ը դադարեցրել է ՆԱՏՕ-ի հետ երկխոսություն հաստատելու ջանքերը՝ «Դաշինքի ապակառուցողական և թշնամական գործողությունների» պատճառով:
«Հաշվի առնելով ապակառուցողական ու հաճախ թշնամական գործողությունները ՆԱՏՕ-ի կողմից Ռուսաստանի ու ՀԱՊԿ դեմ… դադարեցվում են ՆԱՏՕ-ի հետ երկխոսություն հաստատելու ջանքերը»,-հայտարարել է նա՝ ելույթ ունենալով ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովում:
Գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ կազմակերպությունը զարգացնելու է հետագա գործակցությունը ԵԱՀԿ հետ, ամրապնդելու է գործակցությունը ՇՀԿ հետ ու կապեր է հաստատելու Լատինական Ամերիկայի երկրների ու Իրանի հետ»:
Հունիսին Բորդյուժան հայտարարեց, որ ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների խորհուրդը անհրաժեշտ է համարել դադարեցնել ՆԱՏՕ-ի հետ երկխոսության հաստատման փորձերը:
Ավելի ուշ ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը նշեց, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հայտարարությունը չի վերաբերում կազմակերպության անդամ երկրներին: Ըստ նրա, Բորդյուժայի խոսքերը վերաբերվում են միայն ՀԱՊԿ-ՆԱՏՕ ձևաչափին: «Բորդյուժայի հայտարարությունը վերաբերվում է կոնկրետ երկու կազմակերպությունների հարաբերություններին, ոլ թե անդամ երկրներից որևէ մեկի հարաբերություններին ՆԱՏՕ-ի հետ»,-ասել էր Շավարշ Քոչարյանը:

2 Апрель 2015 - 06:33 AMT
НАТО продолжает наращивать силы в Центральной и Восточной Европе. Об этом заявил канадский министр обороны Джейсон Кенни.
«Канада и ее международные союзники продолжат проводить комплекс мероприятий по наращиванию силы в государствах-членах НАТО в Восточной и Центральной Европе», – говорится в заявлении министра.
В коммюнике минобороны также сообщается, что канадские военнослужащие со своими польскими коллегами 1 апреля начали в Польше совместные учения Mountain Warrior. Со стороны Канады в маневрах участвуют 35 военнослужащих Королевского канадского пехотного полка. Цель учений – отработать взаимодействие натовских соединений в условиях гористой местности.
«Участие Канады в такого рода учениях призвано продемонстрировать нашу приверженность коллективной обороне», – отметил Кенни, передает ТАСС.
Ранее генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа заявил, что Организация не считает НАТО своим врагом.
«К блоковому противостоянию мы не приходим, потому что мы сегодня не считаем, что НАТО для нас враг, – сказал генсек ОДКБ. – Мы продолжаем считать, что у нас одни и те же задачи: обеспечение безопасности государств, входящих в наши союзы, создание условий для обеспечения стабильной деятельности наших государств, исключение возможностей для совершения терактов, пресечение наркотрафика. Другое дело, что НАТО на нас смотрит как на нежелательную структуру, с которой сотрудничать не надо, потому что тем самым будут поддерживаться интеграционные процессы на постсоветском пространстве. Но я очень надеюсь, что мы уйдем от этого блокового противостояния, во всяком случае, с нашей стороны делается все, чтобы никоим образом не обострять обстановку, не обострять отношения, не втягиваться в какую-то полемику».
Николай Бордюжа напомнил, что ОДКБ неоднократно делала предложения НАТО о налаживании сотрудничества, которое, по его мнению, могло принести большую пользу благодаря объединению потенциалов двух структур в борьбе с современными вызовами и угрозами.
Еще в ноябре 2014 года Бордюжа заявил, что ОДКБ приостановило усилия по налаживанию диалога с НАТО, из-за «неконструктивных и враждебных» действий альянса.
Генсек подчеркнул, что организация будет развивать дальнейшее взаимодействие с ОБСЕ, укреплять сотрудничество с ШОС и налаживать связи со странами Латинской Америки и Ираном.
Позже заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян отметил, что заявление генсека ОДКБ о прекращении попыток наладить сотрудничество с НАТО не относится к странам-членам Организации. По его словам, слова Николая Бордюжи касаются только формата ОДКБ-НАТО. «Заявление Бордюжи касается отношений конкретно между двумя организациями, а не отношений какой-либо из стран-членов ОДКБ с НАТО», – сказал Шаварш Кочарян.