Իրանը և «վեցյակի» երկրները (ԱԽ 5 անդամ + Գերմանիա) կարողացել են համաձայնության հասնել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ապագա համաձայնագրի սկզբունքային պարամետրերի առումով:
Անցած շաբաթվանից Լոզանում շարունակվող բանակցությունների կողմերը վստահեցնում են, որ առանցքային հարցերի շուրջ փոխզիջում կա, թեև տարաձայնությունները պահպանվում են: Աշխատանքը կշարունակվի և մինչև հունիսի ավարտը «վեցյակն» ու Իրանը պետք է կոնկրետ փաստաթուղթ մշակեն:
«Լոզանում պայմանավորվել են միջուկային ծրագրի շուրջ ապագա համապարփակ համաձայնության հիմքը դնել, որը պետք է պատրաստ լինի մինչև հունիսի 30-ը»,-հայտարարել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին: Սակայն արդեն այժմ առանցքային միջազգային խաղացողները պատմական են համարում ձեռք բերված համաձայնությունը և համարում են, որ կարելի է խոսել մեծ հաջողության մասին: «Վստահ եմ, որ մենք կարող ենք ցուցյ տալ, որ համաձայնությունը լավ է ԱՄՆ և ողջ աշխարհի անվտանգության համար»,-հայտարարել է մասնավորապես ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, գրում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Ռուսաստանը ողջունում է Իրանի խնդրի շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը:
Ըստ ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Սերգեյ Ռյաբկովի, Մոսկվան կողմ է Իրանի դեմ գործող ԵՄ և ԱՄՆ միակողմանի պատժամիջոցների առաջնահերթ վերացմանը և ակնկալում է, որ Նյու Յորքում շուտով կսկսվի Թեհրանի դեմ գործող ՄԱԿ ԱԽ պատժամիջոցների վերացման կարգը:
«Միակողմանի պատժամիջոցներն ապօրինի են, դրանք պետք է անհապաղ չեղյալ համարվեն: Ինչ վերաբերում է մինչ 2010 թ. ՄԱԿ ԱԽ սահմանած պատժամիջոցները հանելու կարգին, ապա այդ հարցով մենք նույնպես զբաղվում ենք: Շուտով հարցի մշակմանը կմիանա նաև ՄԱԿ-ում մեր մշտական ներկայացուցչությունը»,-ասել է Ռյաբկովը: «Շատ բան արված է, բայց անելիքները ևս դեռ շառ են»,-ասել է նա, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
ԱՄՆ նախագահ Օբաման ևս հայտարարել է, որ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ձեռք բերված համաձայնությունը պատմական է: Նա հստակեցրել է, որ Թեհրանի հետ պայմանագիրը հիմնված է «կատարման աննախադեպ հսկողության վրա», հայտնում է Ռոսբալտը:
Մինչդեռ Իսրայելը հայտարարեց, որ Իրանի հետ համաձայնությունը «պատմական սխալ է»: «Եթե համաձայնությունը ձեռք է բերվել այդ պայմաններով, ապա դա պատմական սխալ է, որն ավելի վտանգավոր է դարձնում աշխարհը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ «Կովկաս ինստիտուտի» տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը հայտարարեց, որ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ սկսված և ներկայումս Լոզանում ընթացող բանակցությունների հերթական փուլը չափազանց մեծ, արտակարգ կարևորության ունի Հայաստանի համար:
«Սա շատ կարևոր է մեզ համար, որովհետև պատժամիջոցների թեթևացումը կամ դրանց հանումը, Իրանի ներքին շուկան կդարձնի պակաս պրոտեկցիոնիստական, և սա դրական կանդրադառնա Հայաստանի վրա, որն արդեն խեղդվում է առանց մատչելի շուկաների»,- ասել է Իսկանդարյանը և նկատել, որ տարածված սխալ թեզ կա, որ իրանական շուկան մեզ համար բաց է: «Դա այդպես չէ, բաց է միայն իրանական էներգետիկան»,-նշել է նա:
Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունները «վեցյակի» (ՌԴ, Չինաստան, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Մեծ Բրիտանիա, ԱՄՆ) և Իրանի միջև վերսկսվեցին 2013-ին, երբ նախագահ դարձավ Հասան Ռոուհանին: Նա խոստացավ, որ քայլեր կձեռնարկի դուրս բերելու համար երկիրը միջազգային մեկուսացումից: Ակնկալվում է, որ մարտի վերջին շրջանակային համաձայնագիր կստորագրվի Թեհրանի հետ, իսկ մինչև հուլիսի 30-ը՝ վերջնական:

Страны «шестерки» (пять постоянных членов СБ ООН и ФРГ) и Иран сумели 2 апреля договориться по принципиальным параметрам будущего соглашения по иранской ядерной программе.
Стороны переговоров, проходивших Лозанне с прошлой недели, уверяют, что по ключевым вопросам компромисс есть, хотя расхождения остаются. Работа продолжится, и к концу июня «шестерка» и Иран должны выработать конкретный документ.
«Договорились в Лозанне заложить основу будущего всеобъемлющего соглашения по ядерной программе, которое должно быть готово к 30 июня», — заявила глава европейской дипломатии Федерика Могерини.
Однако уже сейчас ключевые международные игроки называют итоги нынешних переговоров историческими и считают, что можно говорить о крупном успехе. «Я уверен, что мы можем показать, что это соглашение является хорошим для безопасности США и всего мира», — заявил, в частности, президент США Барак Обама, пишет РИА Новости.
Россия приветствовала достижение компромисса по иранской проблеме.
По словам замглавы МИД РФ Сергея Рябкова, Москва выступает за первоочередное снятие с Ирана односторонних санкций ЕС и США и ожидает скорейшего начала проработки в Нью-Йорке порядка снятия санкций СБ ООН с Тегерана.
«В документе («шестерки» и Ирана) речь идет и об односторонних санкциях США и ЕС против Ирана. Односторонние санкции нелегитимны, они должны быть отменены незамедлительно, в первоочередном порядке. Что касается последовательности отмены санкций, которые вводились несколькими партиями до 2010 года по линии СБ ООН, то этим вопросом мы тоже занимается. В скором времени к проработке этого вопроса подключится наше постоянное представительство при ООН, равно, как и миссии в Нью-Йорке других заинтересованных государств», – сказал С.Рябков.
«Я ожидаю, что работа в области определения порядка последовательности и самих триггеров, то есть тех событий, которые должны стать отправной точкой для фактической отмены санкций, еще предстоит. Многое достигнуто, но многое еще не прояснено», – сказал он, переда Интерфакс.
Президент США Барак Обама также заявил, что достигнутое Ираном и международными посредниками соглашение по ядерной программе является историческим.
Американский лидер также уточнил, что договор с Тегераном основан на «беспрецедентном контроле за исполнением», сообщает Росбалт.
Между тем, израильские власти заявили, что достигнутое соглашение по иранской ядерной программе является «исторической ошибкой».
«Если соглашение достигнуто на данных условиях, то это историческая ошибка, которая сделает мир еще более опасным», — говорится в сообщении.