3 Ապրիլ 2015 - 08:56 AMT
Քրիստոնեությունը դեռևս մնում է առաջատար համաշխարհային կրոնը հետնորդների քանակի առումով, սակայն իսլամը շուտով կարող է հասնել այդ ցուցանիշին:
Եթե պահպանվեն առկա միտումները, մինչև 2050 թ. քրիստոնյաների ու մահմեդականների քանակը մոլորակում կարող է հավասարվել, իսկ 2070-ին արդեն մահմեդականները մեծամասնություն կկազմեն: Նման կանխատեսում կա Վաշինգտոնի Պիուի անվան հետազոտական կենտրոնի մասնագիտական բաժանմունքի հրապարակած զեկույցում:
Ըստ փաստաթղթի, 2010 թ. տվյալներով, աշխարհում մոտ 2,2 մլրդ քրիստոնյա կա: Նրանք կազմում էին երկիր մոլորակի բնակչության 31 տոկոսը: Մահմեդականների ցուցանիշը շատ ավելի նվազ էր՝ 1,6 մլրդ մարդ կամ 23 տոկոս:
Սակայն իսլամի հետնորդները բնակվում են մոլորակի ժողովրդագրական դինամիկ աճ ունեցող տարածաշրջաններում: Ըստ ամերիկացի մասնագետների, 2050-ին նրանց ընդհանուր քանակը կավելանա 73 տոկոսով՝ քրիստոնյաների 35 տոկոսի դիմաց: Արդյունքում մոլորակի բնակիչների 9,3 մլրդ-ից 2,8 մլրդ մահմեդականներ են, 2,9 մլրդ-ը՝ քրիստոնյաներ: Ի դեպ, քրիստոնյաների մոտ 40 տոկոսն ապրելու է Աֆրիկայում՝ Սահարայից դեպի հարավ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Եվրոպայում միգրացիայի հետևանքով մահմեդականների քանակը կկազմի բնակչության ընդհանուր քանակի 10 տոկոսը: Մի շարք երկրներում, ներառյալ Մեծ Բրիտանիան, Նիդերլանդները, Ֆրանսիան, քրիստոնյաներն այլևս մեծամասնություն չեն կազմի:
ԱՄՆ-ում իսլամը հետնորդների թվով երկրորդ կրոնը կլինի քրիստոնեությունից հետո՝ գերազանցելով հուդայականների քանակը: Քրիստոնյաների քանակն Ամերիկայում կնվազի երեք քառորդից մինչև երկու երրորդը:
Համաշխարհային մեծ կրոններից միակը, որտեղ հետազոտողները քանակային աճ չեն կանխատեսում առաջիկա 4 տասնամյակում, բուդդայականությունն է: Պատճառն այն է, որ այդ կրոնի հետնորդների շրջանում հավատացյալների թվում ծնելիության ամենացածր մակարդակն է գրանցված՝ մեկ կնոջը միջինը բաժին է ընկնում 1,6 երեխա:
Մահմեդականների ու քրիստոնյաների ցուցանիշները շատ ավելի բարձր են՝ 3,1 և 2,7 համապատասխանաբար: Ըստ հետազոտողների կանխատեսումների, աշխարհում նվազման միտում ունի նաև աթեիստների, ագնոստիկների և ոչ մի կրոնին իրեն չդասող մարդկանց քանակը, թեև առանձին երկրներում՝ ԱՄՆ-ում ու Ֆրանսիայում, օրինակ, նրանց քանակը կաճի:

3 April 2015 - 10:02 AMT
The religious profile of the world is rapidly changing, driven primarily by differences in fertility rates and the size of youth populations among the world’s major religions, as well as by people switching faiths. Over the next four decades, Christians will remain the largest religious group, but Islam will grow faster than any other major religion, Pew Research Center said.
According to it, if current trends continue, by 2050
-The number of Muslims will nearly equal the number of Christians around the world.
-Atheists, agnostics and other people who do not affiliate with any religion – though increasing in countries such as the United States and France – will make up a declining share of the world’s total population.
-The global Buddhist population will be about the same size it was in 2010, while the Hindu and Jewish populations will be larger than they are today.
-In Europe, Muslims will make up 10% of the overall population.
-India will retain a Hindu majority but also will have the largest Muslim population of any country in the world, surpassing Indonesia.
-In the United States, Christians will decline from more than three-quarters of the population in 2010 to two-thirds in 2050, and Judaism will no longer be the largest non-Christian religion. Muslims will be more numerous in the U.S. than people who identify as Jewish on the basis of religion.
-Four out of every 10 Christians in the world will live in sub-Saharan Africa.
As of 2010, Christianity was by far the world’s largest religion, with an estimated 2.2 billion adherents, nearly a third (31%) of all 6.9 billion people on Earth. Islam was second, with 1.6 billion adherents, or 23% of the global population.
If current demographic trends continue, however, Islam will nearly catch up by the middle of the 21st century. Between 2010 and 2050, the world’s total population is expected to rise to 9.3 billion, a 35% increase. Over that same period, Muslims – a comparatively youthful population with high fertility rates – are projected to increase by 73%. The number of Christians also is projected to rise, but more slowly, at about the same rate (35%) as the global population overall.
As a result, according to the Pew Research projections, by 2050 there will be near parity between Muslims (2.8 billion, or 30% of the population) and Christians (2.9 billion, or 31%), possibly for the first time in history.
Globally, Muslims have the highest fertility rate, an average of 3.1 children per woman – well above replacement level (2.1), the minimum typically needed to maintain a stable population. Christians are second, at 2.7 children per woman. Hindu fertility (2.4) is similar to the global average (2.5). Worldwide, Jewish fertility (2.3 children per woman) also is above replacement level. All the other groups have fertility levels too low to sustain their populations: folk religions (1.8 children per woman), other religions (1.7), the unaffiliated (1.7) and Buddhists (1.6).