Ապրիլի 3-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցել է Բիշկեքում կայացած ԱՊՀ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին:
ԱՊՀ մասնակից երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկեցին ու հավանություն տվեցին ԱՊՀ շրջանակներում համագործակցության տարբեր ոլորտներին վերաբերող թվով 14 փաստաթղթերի նախագծերի, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Նախարարները համաձայնեցրին 2015թ. ԱՊՀ շրջանակներում արտգործնախարարությունների միջև խորհրդատվությունների ծրագիրը։
ԱՊՀ երկրների արտգործնախարարները հավանության արժանացրին 2016-2020թթ. ԱՊՀ մասնակից պետությունների՝ մշակույթի ոլորտում համագործակցության հիմնական միջոցառումների ծրագիրը, որում ներառված են 120-ից ավել միջոցառումներ։
Նիստի ընթացքում համաձայնեցվեցին նաև ԱՊՀ մասնակից պետությունների սահմանային անվտանգության և արտակարգ իրավիճակների բնագավառում փոխգործակցությանն առնչվող փաստաթղթեր: Հավանության արժանացան կրթության բնագավառի մի շարք փաստաթղթեր։
Արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկեցին ԱՊՀ գործունեության օրակարգային հարցեր։
Հայաստանը, Ռուսաստանը, Տաջիկստանը, Բելառուսը, Ղրղզստանը և Ղազախստանը հայտարարություն ընդունեցին՝ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի ստորագրման 40-ամյակի կապակցությամբ, որը վերահաստատում է հավասար, անբաժան և համապարփակ անվտանգության՝ առանց բաժանարար գծերի և փակ սահմանների Վանկուվերից Վլադիվոստոկ փոխշահավետ համագործակցության հայեցակարգը, Հելսինկիի սկզբունքների խախտման, դրանց կիրառման նկատմամբ ընտրողական մոտեցման, միակողմանի պատժամիջոցների կիրառման, ներառյալ՝ շրջափակումը, այլ պետությունների հաշվին սեփական անվտանգության ամրապնդման անթույլատրելիությունը։ Հայտարարությունը շեշտում է հակամարտությունների բացառապես խաղաղ միջոցներով և համաձայնեցված ձևաչափերում կարգավորման կարևորությունը, ընդգծում է ԵԱՀԿ տարածքում տարբեր ինտեգրացիոն միավորումների երկխոսությունը՝ որպես տարածաշրջանային ինտեգրումն ու համագործակցությունն ապահովող անհրաժեշտ պայման։

3 Апрель 2015 - 08:45 AMT
В республику прибыли министры иностранных дел России, Казахстана, Армении, Беларуси, Таджикистана и Туркменистана. Азербайджан и Украину представляют послы по особым поручениям, Молдову и Узбекистан – заместители глав внешнеполитических ведомств.
Представители стран в контексте координации своей деятельности рассмотрят практические аспекты взаимодействия в ведущих международных организациях. Участники встречи намерены принять заявление к 40-летию подписания Заключительного акта совещания по безопасности и сотрудничеству в Европе. Министры, как ожидается, одобрят план многоуровневых межмидовских консультаций в рамках СНГ на 2015 год.
В блоке документов, посвященных укреплению взаимодействия в правоохранительной сфере, участники заседания обсудят проект программы сотрудничества в области укрепления пограничной безопасности на внешних границах на 2016-2020 годы, вопросы формирования группировки пограничных и иных ведомств государств – участников СНГ, направляемой для урегулирования кризисной ситуации на внешних границах.
В рамках углубления партнерства в военной области на одобрение глав внешнеполитических ведомств будет представлен проект основных направлений развития Объединенной системы контроля радиационной, химической и биологической обстановки министерств обороны до 2020 года. Кроме того, министры рассмотрят вопросы кооперации в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
Всего в повестке дня встречи 16 вопросов, касающихся различных аспектов развития многостороннего сотрудничества стран Содружества.