Ապրիլի 4-ին Ռուսաստանի նախաձեռնությամբ տեղի կունենա ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի նիստը, որտեղ կքննարկվեն Եմենի տարածքում ռմբակոծությունների ժամանակ հումանիտար դադարների «պարտադիր պահպանման» անհրաժեշտությունը: Ավիահարվածները իրականացնում է Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիան: Այդ մասին ապրլի 3-ին հայտարարել է ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Ալեքսեյ Զայցևը, հայտնում է vesti.ru-ն:
«Ռուսաստանը նախաձեռնում է ՄԱԿ ԱԽ խորհրդակցություն, որի նպատակն է քննարկել «հումանիտար դադարի» պահպանման անհրաժեշտությունը Եմենի դեմ ավիահարվածների հարցում»,-ասել է Զայցևը: Ըստ նրա, ԱԽ հանդիպումը կկայանա Նյու Յորքի ժամանակով 11:00-ին (Մոսկվայի ժամանակով 18:00) և կանցնի փակ ռեժիմով: Ռուսաստանից հանդիպմանը կմասնակցի մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Վլադիմիր Սաֆրոնկովը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Արդեն մեկ շաբաթ է Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած միջազգային կոալիցիան ռազմական գործողություն է վարում հուսիթների «Անսար Ալլահ» շարժման կողմնակիցների դեմ, որոնք վերահսկում են երկրի մեծ մասը, այդ թվում մայրաքաղաք Սանան: Գործողության նպատակն է ստիպել հուսիթներին և նրանց կողմնակիցներին վերադարձնել իշխանությունը նախագահ Աբդ Ռաբբ Հադիին և կառավարությանը, որոնք հեռացվել են իշխանությունից: Հադին այժմ գտնվում է Եմենի սահմաններից դուրս:
Ավելի վաղ շիա խռովարար հուսիթները հարձակում գործեցին Եմենի Ադեն քաղաքում գտնվող ՌԴ գլխավոր հյուպատոսության վրա: Հյուպատոսության շենքը թալանվեց, դուրս բերվեց այն ամենն, ինչ գոնե փոքր արժեք ուներ: Ապստամբները բեռնել են թալանված տեխնիկան և թղթապանակներով փաստաթղթերը մեքենաներն ու հեռացել անհայտ ուղղությամբ: Ավելի ուշ հյուպատոսության աշխատակիցներն ու ՌԴ քաղաքացիները տարհանվեցին երկրից:
Եմենը վաղուց արդեն ապաստան էր դարձել ծայրահեղական իսլամիստների համար թույլ կենտրոնական իշխանությունների և դժվարհասանելի վայրերի պատճառով: Վերջին տարիներին երկրում բազմաթիվ էին ահաբեկչական գործողություններն ու դիվերսիաները, որոնց թիրախը հաճախ օտարերկրացի զբոսաշրջիկներն էին, դիվանագիտական առաքելություններն ու դրանց աշխատակիցները, անվտանգության ուժերն ու ենթակառուցվածքները, հիմնականում նավթային:
Հուսիթների դեմ ագրեսիան սկսվեց այն բանից հետո, երբ նրանք գրոհեցին Ադեն հարավային քաղաքն ու ստիպեցին Եմենի նախագահ Աբդ Ռաբբ Մանսուր Հադիին փախչել երկրից: Եմենի փախած նախագահը ժամանել է Էր Ռիադ: Ըստ al-Arabiya TV-ի, նախագահը Սաուդյան Արաբիայի հովանավորությամբ մեկնել է Շարմ էլ Շեյխ: Մարտի 28-ին նա մասնակցել է արաբական պետությունների գագաթնաժողովին Եգիպտոսում:

Россия созывает в субботу, 4 апреля, встречу Совета Безопасности ООН для обсуждения вопроса о введении «обязательных для соблюдения» гуманитарных пауз в авиаударах по Йемену, осуществляемых коалицией во главе с Саудовской Аравией. Об этом сообщил пресс-секретарь постоянного представительства РФ при всемирной организации Алексей Зайцев.
«Россия созывает консультации Совбеза ООН для обсуждения вопроса об установлении регулярной и обязательной для соблюдения «гуманитарной паузы» в осуществляемых коалицией воздушных ударах по Йемену», – сказал Зайцев. По его словам, встреча Совбеза запланирована на 11:00 по нью-йоркскому времени (18:00 мск) и будет проходить в закрытом режиме. От России в ней примет участие заместитель постпреда Владимир Сафронков, сообщает ТАСС.
Ранее на этой неделе РФ столкнулась с трудностями при попытке эвакуировать своих граждан из столицы Йемена Саны. Один из направленных Москвой самолетов был не допущен в охваченную боевыми действиям страну Саудовской Аравией, несмотря на имевшиеся предварительные договоренности. Разрешение на посадку было получено только спустя несколько часов.
В Йемене с августа 2014 года продолжается острый кризис в сферах политики и безопасности. В конце января вооруженные формирования «Ансар Аллах» (хоуситы), представляющие шиитское меньшинство, вынудили президента Абд Раббо Мансура Хади и правительство, состоящее, главным образом, из мусульман-суннитов, объявить об отставке. В стране продолжаются вооруженные столкновения, а на прошлой неделе в конфликт вмешались Саудовская Аравия и ряд других стран, которые начали военную операцию против хоуситов.