Ռազմական հետազոտությունների «Խազար» ինստիտուտը զեկույց է հրապարակել 2015-ի առաջին երեք ամիսներին Ադրբեջանի ԶՈւ կորուստների և ադրբեջանական բանակում մարդու իրավունքների իրավիճակի վերաբերյալ: Ներկայացված տվյալներով` Ադրբեջանի պաշտպանական ու անվտանգության համակարգերում կորուստներն աճել են` կազմելով 19 զոհ: Բացի այդ, զեկույցում պնդում են, որ Ադրբեջանի ռազմական գերատեսչությունը ստիպում է երկրի ԶԼՄ-ների մի մասին իրենց կայքերից հեռացնել չհաստատված կորուստների մասին տեղեկությունները:
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների, ՀԿ-ների ու երկրի ուժային կառույցների հրապարակումների սեփական մշտադիտարկումներով վրա` 2015-ի հունվար-մարտ ամիսներին, ըստ ինստիտուտի, Ադրբեջանի ռազմական ոլորտում արձանագրվել է 19 կորուստ, որից 12-ը` մարտական (11 զինծառայողներ սպանվել են առաջնագծում, մեկը` ականի պայթյունից, ընդ որում` վերջերս Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը հայտարարել է տարվա սկզբից ընդամենը 8 մարտական կորուստի մասին): 19 զոհից 7-ը համապատասխանաբար ոչ մարտական են, որոնց թվում 1-ը` դժբախտ պատահարի, 4-ը` ոչ կանոնադրական հարաբերությունների, 1-ը` զենքի հետ անզգույշ վարմունքի, 1-ը` հիվանդության հետևանքով: Նրանք բոլորն էլ ՊՆ զինծառայողներ էին:
Ինչ վերաբերում է վիրավորվածների թվին, ապա այն կազմում է, ըստ զեկույցի, 5, ընդ որում` նրանցից 3-ը տուժել են առաջնագծում, 1-ը` ականի պայթյունից, 1-ը` ոչ կանոնադրական հարաբերություններից: Նրանք ևս ՊՆ զինծառայողներ են, ադրբեջանական MeydanTV համացանցային ռեսուրսին հղումով գրում է Panorama.am-ը:
Ըստ նյութի` հետազոտությունը ցույց է տվել, որ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ` Ադրբեջանի ԶՈւ կորուստները (մարտական ու ոչ մարտական) աճել են: Համեմատելու համար զեկույցում մեջբերվում է 2014-ի առաջին երեք ամիսների կորուստների թիվը, որը կազմել է 16 զոհ:
Զեկույցում նշված է, որ մարտական կորուստների աճի պատճառն առաջնագծում լարվածության սաստկացումն է, իսկ ոչ մարտականներինը` ադրբեջանական բանակում զինծառայողների կանոնադրական հարաբերություններում խորացող խնդիրները: Ընդ որում, ընդգծվում է, որ իրականում ադրբեջանական զինուժի կորուստների իրական թիվը` անգամ իրական պատկերին հնարավորինս մոտ, այս պահի դրությամբ անհնար է ասել, քանզի դրանց կոծկումների դեպքերն էլ ավելի հաճախակի են դարձել անցած տարիների համեմատ: Անդրադառնալով սույն թեմային` զեկույցի հեղինակները նկատում են, որ ՊՆ-ն, փակելով տեղեկատվական դաշտը, փորձում է չեզոքացնել հասարակության կողմից հավանական հակազդեցությունը, թաքցնել անգամ պաշտպանական ծախսերի աճի պայմաններում բանակում առկա խնդիրները և վերջապես այդպիսով սատարել «պատերազմին պատրաստ լինելու» մասին քարոզչական թեզի տարածումը: «Խոսքը ռազմական գաղտնիքի մասին չէ: Մենք խոսում ենք զուտ պարզ ու բնական` հասարակությանն իրազեկման մասին, ինչի իսպառ բացակայության հետևանքով էլ բնակչության շարքերում ծագում է տեղեկատվական քաղց»,- ասված է զեկույցում:
Զեկույցի հեղինակներն ամփոփում են` նշելով, թե Ադրբեջանի պետբյուջեի միջոցների շուրջ 20 տոկոսը հատկացվում է պաշտպանական ծախսերին, հետևաբար ՊՆ-ն պարտավոր է հաշվետու լինել հասարակության առաջ, սակայն այլ պատկերի են ականատես լինում. Ադրբեջանի ռազմական գերատեսչությունը զբաղված է կորուստների ու ապօրինությունների կոծկմամբ, ավելին` իրավիճակը հասել է նրան, որ հարկադրում է էլետրոնային լրատվամիջոցներին հեռացնել սեփական աղբյուրներից քաղված տեղեկությունները ԶՈւ կորուստների վերաբերյալ: Բոլորովին վերջերս ադրբեջանական պետական «Ազերթաջ» լրատվական գործակալությունը հաղորդել էր Ադրբեջանի ԶՈւ չհաստատված կորուստի մասին: Լուրն արտատպել են մի շարք իշխանամետ ԶԼՄ-ներ, սակայն արդեն հաջորդ օրը` կեսօրին, հրապարակումը սկզբնաղբյուրից, ինչպես և իշխանությանը սատարող լրատվամիջոցներից հեռացվել էր:
Ավելի վաղ արդբեջանական Moderator.az լրատվակայքը՝ հղում անելով սեփական աղբյուրներին, հայտնել էր, որ Ջալիլաբադի շրջանի զորամասերից մեկի զինծառայող Յուսիֆով Սեմերխան Էթիբար օղլուն սպանվել է ծառայակցի գնդակից։ Ադրբեջանի ՊՆ մամուլի ծառայությունն այս տեղեկությունը որևէ կերպ չէր մեկնաբանել, իսկ հաջորդ օրը հրապարակումն արդեն հեռացված էր կայքից։
Համանման մի դեպք էլ արձանագրվել է մարտի 26-ին, երբ ադրբեջանական բաց, ոչ պաշտոնական աղբյուրներից հայտնի էր դարձել, որ հայկական ուժերի հետ շփման գծում սպանվել է պայմանագրային զինծառայող Քազըմով Էթիբար Խուդավի օղլուն։ Տեղեկությունը մարտի 26-ին տեղադրվել էր նաև ադրբեջանական «Յենի Մուսավաթ» թերթի կայքում, սակայն քիչ անց այն հեռացվել էր՝ կրկին հասանելի մնալով միայն Google որոնողական համակարգի տվյալների բազայում։ Հաջորդ օրը՝ մարտի 27-ի կեսօրին, Ադրբեջանի ՊՆ-ն այդուհանդերձ հարկադրված եղավ ընդունել մարտական կորստի փաստը, սակայն միայն այն բանից հետո, երբ տեղեկությունն այդ մասին բավական լայն տարածում ստացավ սոցցանցերում:
2015-ի սկզբից մինչ օրս Ադրբեջանի պետական մարմինները հաստատել են 13 զինծառայողների մահվան մասին տեղեկությունները: Ըստ պաշտոնական տվյալների` նրանցից 9-ը ոչնչացվել են առաջնագծում մարտական պայմաններում:

4 Апрель 2015 - 20:04 AMT
Институт военных исследований «Хазар» (Caspian Defense Studies Institute) опубликовал отчет о потерях ВС Азербайджана и ситуации с правами человека в армии за первые три месяца 2015 года. Согласно докладу, потери Азербайджана в сфере обороны и безопасности в указанный период возросли, составив 19 человек. Кроме того, в отчете утверждается, что оборонное ведомство Азербайджана заставляет некоторые СМИ удалять со своих сайтов информацию о неподтвержденных потерях. Об этом сообщает азербайджанский интернет-ресурс «MeydanTV».
Как сказано в материале, основываясь на мониторингах азербайджанских СМИ, НПО и публикации силовых структур Азербайджана за январь-март 2015 года, Институт пришел к заключению, что за указанный период потери Азербайджана в сфере обороны и безопасности составили 19 человек, 12 из которых относятся к боевым потерям (11 военнослужащих скончались на передовой, один – в результате взрыва мины, при этом министр обороны Азербайджана Закир Гасанов недавно заявил всего о 8 боевых потерях с начала года), 7 – соответственно к небоевым, в числе которых один несчастный случай, 4 случая неуставных действий, один случай неосторожного обращения с оружием, один – смерть в результате болезни. Все погибшие являлись военнослужащими МО Азербайджана.
Что касается раненых и получивших различные увечья военнослужащих, то их число, согласно отчету, составило 5 человек, среди них 3 пострадали на передовой, один – в результате взрыва мины, один – от неуставных отношений. Все они также являются военнослужащими оборонного ведомства Азербайджана.
Согласно материалу, исследование показало, что по сравнению с аналогичным периодом 2014 года, можно констатировать, что боевые потери ВС Азербайджана возросли. Та же картина наблюдается и с небоевыми потерями. Для сравнения в отчете приводится число потерь ВС Азербайджана за первые три месяца 2014 года, которoe составилo 16 военнослужащих.
В отчете отмечено, что причина роста числа боевых потерь заключается в усилении напряженности на линии соприкосновения войск, а небоевых – в усугубляющихся проблемах в уставных отношениях военнослужащих азербайджанской армии.
При этом подчеркивается, что реальное число потерь азербайджанской армии на сегодняшний день невозможно назвать, так как случаи их сокрытия встречаются чаще, чем это было в прошедшие годы. Обращаясь к данной теме, составители отчета выражают уверенность в том, что при помощи закрытия информационного поля, МО страны пытается заранее нейтрализовать вероятное противодействие со стороны общества, скрыть проблемы в армии даже при условиях роста оборонных затрат и наконец тем самым поощрить распространение пропагандистского тезиса о «готовности к войне».
«Речь вовсе не идет о военной тайне. Мы говорим о простом и естественном информировании общества, из-за полного отсутствия которого у населения образуется информационный голод», – сказано в отчете.
В заключении отчета говорится, что около 20% госбюджета Азербайджана составляют оборонные расходы, следовательно МО страны обязано отчитываться перед обществом, однако, в реальности представляется иная картина: военное ведомство занимается лишь сокрытием потерь, беззакония и серьезных проблем в ВС. Более того, ситуация дошла до того, что Минобороны Азербайджана принуждает электронные СМИ удалять со своих страниц основанные на собственных источниках публикации о потерях ВС Азербайджана.
Недавно азербайджанское государственное информагентство «Азертадж» сообщило о неподтвержденной потере ВС Азербайджана. Новость была перепечатана рядом провластных СМИ, однако уже вечером следующего дня публикации на данную тему были удалены с лояльных властям новостных сайтов. Ранее, азербайджанский новостной сайт «Модератор.аз», ссылаясь на собственные источники, сообщил, что военнослужащий одной из воинских частей Джалилабадского района Юсифов Семерхан Этибар оглу был убит сослуживцем. Пресс-служба МО Азербайджана данную информацию никак не прокомментировала, а на следующий день публикация уже была удалена с сайта.
Аналогичный случай специалистами был зафиксирован 26 марта, когда из азербайджанских неофициальных открытых источников стало известно, что на линии соприкосновения войск был убит военнослужащий контрактной службы, Казымов Этибар Худави оглу. Информация 26 марта была размещена на сайте оппозиционной газеты «Ени Мусават», однако чуть позже была удалена, опять же сохранившись только в базе данных поисковой системы Google. На следующий день, 27 марта, пресс-служба МО Азербайджана была вынуждена признать факт боевой потери, но только после того, как информация об этом уже широко распространилась в социальных сетях.
Следует заметить, что армянская сторона в свою очередь вынуждена все чаще прибегнуть к альтернативным источникам для выявления реального числа потерь азербайджанской армии. Так, армянский информационный сайт «Times.am» в начале марта сообщил имена троих азербайджанских военнослужащих, погибших в течение недели на передовой: рядовые Замин Аминов и Алекпер Аббасов, а также лейтенант Шалал Гасанов, сообщает Panorama.am.
Кроме того, армянская сторона ранее выявила еще две неподтвержденные потери в рядах ВС Азербайджана. Так, согласно сообщению армянского военно-аналитического портала «Разм.инфо», из азербайджанских неофициальных источников стало известно, что снайпером с армянской стороны 1 марта был ликвидирован военнослужащий азербайджанской армии – 19-летний Мирзаев Мехди Наби оглу. МО Азербайджана эту информацию не прокомментировало. По утверждению портала, военное ведомство Азербайджана скрыло еще одну потерю: судя по неофициальным азербайджанским источникам, 1 марта в одной из войсковых частей Газахского района военнослужащий ВС Азербайджана Пашаев Хусейн Меммед оглу застрелил из табельного оружия своего сослуживца, Хусейнова Рази Ильгар оглу, который скончался от полученного в области головы ранения.
Примечательно, что 2 марта азербайджанский информационный ресурс «MeydanTv» опубликовал на своей странице в соцсети Facebook фото троих погибших азербайджанских военнослужащих: имена двоих из них совпадали со сведениями «Разм.инфо».
Добавим также, что с начала 2015 года государственные структуры Азербайджана признали смерть 13 военнослужащих: по официальным данным, 9 из них ликвидированы в боевых условиях на линии фронта.