6 Ապրիլ 2015 - 10:08 AMT
Ինչպես գրում է Forbes-ը, Արդյունաբերողների և գործարարների ռուսական միության (ԱԳՌՄ) վարչության բյուրոյի հետ մարտի 19-ի հանդիպմանը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պատմել է գործարարներին, որ Պյոտր Պորոշենկոն առաջարկել էր իրեն «վերցնել Դոնբասը», ընդգրկելով ՌԴ կազմում:
Վալդիմիր Պուտինը հանդիպել է վարչության բյուրոյի հետ միության համագումարում ելույթից անմիջապես հետո: Զրույցն անցել է փակ դռների ետևում: Արդյունքում ՌԲԿ-ն հայտնել է, որ Պուտինը խոստացել է գործարարներին պահպանել կենսաթոշակային համակարգի կուտակային բաղադրիչը: Սակայն, ինչպես գրում է պարբերականը, կենսաթոշակային թեման միակը չի եղել: Ժամանակի մեծ մասը ՌԴ նախագահը նվիրել է Ուկրաինայի հարավ-արևելքում ստեղծված վիճակին:
Ըստ Պուտինի, Պորոշենկոն Մինսկում փետրվարի 11-12-ին կայացած «նորմանդական քառյակի» բանակցությունների ժամանակ առաջարկել է միացնել Դոնբասը Ռուսաստանին: Forbes-ի աղբյուրներից մեկի համաձայն, ՌԴ նախագահը այսպես է փոխանցել գործարարներին իր խոսակցությունը Պորոշենկոյի հետ. «Նա (Պորոշենկոն) ինձ ուղղակի ասաց. «Վերցրեք Դոնբասը»: Ես պատասխանեցի. «Գժվե՞լ ես, ի՞նչ է: Ինձ Դոնբասը հարկավոր չէ: Եթե ձեզ էլ պետք չէ, հայտարարեք նրա անկախությունը»: Ըստ ՌԴ նախագահի, Պորոշենկոն ասել է, որ Ուկրաինայի իշխանությունները չեն կարող դրան գնալ: Այդ դեպքում, Ուկրաինայի իշխանությունները պետք է Դոնբասի բնակչությանը վճարեն կենսաթոշակները, նպաստները ու վերականգնեն բանկային համակարգը, պահանջել է Պուտինը:
Հանդիպման մասնակիցներից մեկը, ցանկանալով գաղտնիություն պահպանել, հաստատել է, որ Պուտինը պատմել է գործարարներին Պորոշենկոյի անսպասելի առաջարկի և իր հրաժարվելու մասին: «Պորոշենկոն առաջարկել է ՌԴ-ին ստանձնել Դոնբասի ֆինանսական ապահովումը: իսկ Պուտինն ասել է, որ դրա մասին հնարավոր կլինի խոսել միայն այն դեպքում, եթե Դոնբասը մտնի Ռուսաստանի կազմի մեջ, իսկ քանի դեռ Դոնբասն Ուկրաինայի մաս է կազմում, բոլոր վճարումները պետք է կատարի ուկրաինական կողմը»,-ասել է նա:
Մինչդեռ Պուտինի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հրաժարվել է մեկնաբանել հրապարակումը: «Այնքան էլ լավ չէ, որ այդ միջոցառման ինչ-որ մասնակիցներ պատմել են նախագահի հետ խոսակցության բովանդակության մասին: Թող դա նրանց խղճին մնա՝ ճիշտն են պատմել, թե ոչ: Ես մտադիր չեմ մեկնաբանել»,-ասել է Պեսկովը:
Պեսկովը նշել է, որ երբեք չի մեկնաբանում միջոցառումների մասնակիցների հետ նախագահի շփման «փակ» մասը, հայտնում է Ինտերֆաքսը:
Forbes-ը հավելում է, որ «Դոնբասը վերցնելու» Պորոշենկոյի առաջարկը հավանական չի թվում՝ գուցե, դա ասվել է որպես կատակ, սակայն, հազիվ թե այն հարկ լինի լուրջ քննարկել, ասել է փորձագետ Եվգենի Յասինը: Ընդ որում, դա շատ լուրջ հարց է ինչպես Ուկրաինայի, այնպես էլ Ռուսաստանի համար: Ըստ նրա, Դոնբասի միացումն անտեղի է թեկուզ այն պատճառով, որ «որպես ածխի ավազան, որպես հին արդյունաբերական շրջան այն արդեն մեծ հեռանկարներ չունի և գործնականում այլևս գոյություն չունի»: Իսկ Ռուսաստանի համար դա կդառնա Արևմուտքի նոր ու ավելի խիստ պատժամիջոցների կիրառման հիմք:

Как пишет Forbes, на закрытой встрече с бюро правления РСПП президент России Владимир Путин рассказал бизнесу, что Петр Порошенко предложил ему «забрать Донбасс» в состав России.
Владимир Путин встретился с бюро правления Российского союза промышленников и предпринимателей (РСПП) 19 марта, сразу после выступления на съезде союза. Беседа прошла за закрытыми дверями. По ее итогам РБК сообщал, что Путин пообещал бизнесу сохранить накопительную часть пенсионной системы. Однако, как пишет издание, пенсионная тема была не единственной. Большую часть времени российский президент говорил о ситуации на юго-востоке Украины.
По словам Путина, Петр Порошенко на переговорах «нормандской четверки» в Минске 11-12 февраля предложил ему забрать Донбасс в состав России. По информации одного из источников Forbes, который знаком с содержанием беседы Путина с РСПП, российский президент так рассказал предпринимателям о своем диалоге с Порошенко: «Он (Порошенко) мне прямо сказал: «Забирайте Донбасс». Я ему ответил: «Сбрендил, что ли? Мне Донбасс не нужен. Если вам не нужен, то объявите о его независимости». Порошенко, по словам российского президента, сказал, что власти Украины не могут на это пойти. Тогда украинские власти должны платить населению Донбасса пенсии, пособия и восстановить банковскую систему, потребовал Путин.
Один из участников встречи, попросивший о конфиденциальности, подтверждает, что Путин рассказал бизнесу о неожиданном предложении Порошенко забрать Донбасс и своем отказе это сделать. «Порошенко предложил России забрать Донбасс на финансовое обеспечение. А Путин сказал о том, что речь об этом может идти только в случае, если Донбасс войдет в состав России, пока же Донбасс — часть Украины и все выплаты должны быть с украинской стороны», — сказал он.
Между тем, пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков отказался комментировать публикацию по поводу якобы имевших место высказываний президента Украины Петра Порошенко относительно Донбасса.
«Не совсем хорошо, что какие-то участники этого мероприятия рассказывали о содержании своего общения с президентом. Пусть это будет на их совести – рассказывали они правду или неправду. Я же никак это комментировать не собираюсь», – заявил Песков.
Песков подчеркнул, что никогда не комментирует содержание «закрытых» частей общения президента с участниками мероприятий, сообщает Интерфакс.
Итогом переговоров «нормандской четверки» в Минске стала декларация президентов России и Украины, а также президента Франции Франсуа Олланда и канцлера Германии Ангелы Меркель о безальтернативности мирного урегулирования конфликта на юго-востоке Украины. Для реализации декларации участники трехсторонней контактной группы (ОБСЕ, Россия и Украина) и представители ополченцев подписали комплекс мер. Среди них — прекращение огня, вывод с территории конфликта тяжелой военной техники, амнистия ополченцев и принятие украинскими властями закона об особом статусе Донецкой и Луганской областей.
Forbes добавляет, что предложение Порошенко «забрать Донбасс» в состав России не выглядит правдоподобным — возможно, фраза была произнесена на уровне шутки, но рассматривать ее всерьез едва ли стоит, говорит научный руководитель НИУ ВШЭ Евгений Ясин. При этом сама проблема территориальной принадлежности регионов юго-востока Украины, безусловно, носит очень серьезный характер и для Украины, и для России и грозит эскалацией конфликта, рассуждает эксперт. По его мнению, присоединять Донбасс неуместно хотя бы потому, что «как угольный бассейн, как старый промышленный район, он уже не имеет больших перспектив и практически прекратил свое существование». К тому же для России это обернется новыми, еще более жесткими санкциями Запада. «Санкции — следствие нарушения международных обязательств, они не ориентированы на результаты экономического анализа или выгоды», — подытоживает Ясин.