Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) կոլեգիայի տնտեսության և ֆինանսական քաղաքականության գծով անդամ (նախարար) Տիմուր Սուլեյմենովը հայտարարել է, որ արժութային միության ստեղծում դեռ չի նշանակում միասնական արժույթի ներմուծում ԵՏՄ երկրներում:
Ավելի վաղ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարեց, որ ԵՏՄ միասնական արժույթի ներմուծման հարցն այսօրվա գործ չէ:
«Հարցական է, թե ինչպես է գործելու այդ արժութային միությունը կամ ինչ արժույթ է լիենլու: Այս հարցն օրակարգի վերջին հարցը պետք է լինի, ոչ թե առաջին»,-հայտարարել է Լուկաշենկոն Bloomberg-ին տված հարցազրույցում, որից հատվածներ է հրապարակել նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Նրա կարծիքով, ԵՏՄ-ում կան այլ խնդիրներ ու մարտահրավերներ, որոնք պետք է օպերատիվ լուծում ստանան: «Երբ մենք Աստանայում երեքով քննարկում էինք միասնական արժույթի ստեղծման հարցը, նախագահ Պուտինն ասաց, որ ավելի խորը տնտեսական համագործակցություն հաստատելու համար, մենք մի օր կանգնելու ենք միասնական արժույթի ստեղծման անհրաժեշտության առաջ: Դե, հնարավոր է, որ նման հարց առաջանա, ինչպես եվրոն առաջացավ Եվրամիությունում, հնարավոր է: Բայց դա այսօրվա հարց չէ»,-ասել է նա:
Նախագահը նշել է, որ «հարց չի դրվել այսինչ ժամկետում, նույնիսկ երկարաժամկետ, միասնական արժույթ ներմուծելու մասին»՝ պարզաբանելով, որ խոսքն այդ հարցի շուրջ փորձագիտական աշխատանքի մասին էր, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

Член коллегии (министр) Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) по экономике и финансовой политике Тимур Сулейменов заявил, что формирование валютного союза пока не означает введения единой валюты в странах Евразийского экономического союза.
Ранее президент Белоруссии Александр Лукашенко заявил, что введение единой валюты в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) является вопросом не сегодняшнего дня.
«Вопрос: как будет функционировать этот валютный союз или как единая валюта будет функционировать? Но этот вопрос в повестке дня последним должен стоять, а не первым», — заявил Лукашенко.
На его взгляд, в ЕАЭС существуют другие проблемы и вызовы, которые необходимо оперативно решать.
«Когда мы обсуждали в Астане втроем вопрос создания единой валюты, Владимир Путин говорил, что, чтобы более глубоко экономически сотрудничать, мы когда-то встанем перед вопросом единой валюты. Ну, возможно, встанем, так, как евро появилось у Евросоюза, возможно. Но это не вопрос сегодняшнего дня», — подчеркнул он.
Президент отметил, что «не стоял вопрос введения единой валюты в какой-то период, даже дальний», пояснив, что речь шла об экспертной работе по этой теме.