Հունաստանի ֆինանսների փոխնախարար Դիմիտրիս Մարդասը պետպարտքի վերաբերյալ հատուկ խորհրդարանական հանձնաժողովի ապրիլի 7-ի նիստում հայտարարել է, որ Գերմանիան պետք է Աթենքին €278,7 մլրդ ռեպարացիա (ռազմական հատուցում) վճարի՝ 1941-1944 թթ. նացիստական օկուպացիայի ժամանակ երկրին հասցված վնասի համար:
Գերմանիայի կառավարությունը բազմիցս է նշել, որ փակ է համարում հատուցումների հարցը: Բեռլինում մատնանշում են «Երկուս գումարած չորս» պայմանագիրը Գերմանիայի գծով հարցերի վերջնական կարգավորման մասին: Բացի այդ, Գերմանիայի իշխանությունները հղում են անում 2012-ի իրավաբանական միջադեպին Իտալիայի նմանատիպ պահանջի վերաբերյալ, որը չի բավարարվել:
ԳԴՀ փոխկանցլեր, էկոնոմիկայի նախարար Զիգմար Գաբրիելը անտեղի է համարել հունական կառավարության հերթական պահանջները Բեռլինից, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ճիշտն ասած, ես դա հիմարություն եմ համարում»,-ասել է քաղաքական գործիչը, այն առումով, որ ռեպարացիաների թեման հիմա է այսքան արծարծվում՝ Աթենքի տնտեսական խնդիրների և ֆինանսական օգնության պայմաններում: Ըստ նրա, այդ բանավեճը թույլ չի տալիս Հունաստանի կառավարությանը «գոնե 1 մմ առաջ գնալ» տնտեսական դժվարությունների հաղթահարման գործում:
Գերմանիայի քաղաքացիների մեծ մասն իրավազոր չի համարում հույների պահանջները Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ նացոինալ-սոցիալիստների հանցագործությունների համար հատուցում վճարելու վերաբերյալ: Այդպիսին են հարցման արդյունքները, որ հրապարակվել են Bild am Sonntag-ում:
Ընդ որում յուրաքանչյուր հինգերորդ գերմանացին՝ 20 տոկոսը, կարծում է, որ պետք է վճարել: Հարցմանը մասնակցել է 1,2 հազար մարդ:
Ըստ որոշ խորհրդարանականների, ԳԴՀ-ն պետք է Աթենքին 7,1 մլրդ դոլար վճարի 1938 թ. գներով, այսինքն՝ 108 մլրդ եվրո այսօրվա գներով առանց տոկոսների: Գերմանական ԶԼՄ-ները այդ պահանջներն անվանում են «բարոյական դրամաշորթություն»: Զուգահեռ այն տեսակետն է հայտնվում, որ այդպիսով Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը փորձում է շեղել հանրության ուշադրությունը նոր կառավարությունից, որն ի վիճակի չէ իրականացնել նախընտրական խոստումները:

Заместитель министра финансов Греции Димитрис Мардас на заседании специальной парламентской комиссии по вопросам госдолга 7 апреля заявил, что Германия должна выплатить Афинам €278,7 млрд военных репараций за ущерб, нанесенный стране во время нацистской оккупации в 1941-1944 годах.
Германское правительство неоднократно подчеркивало, что считает вопрос о репарациях закрытым. В Берлине указывают на договор «Два плюс четыре» об окончательном урегулировании вопросов по Германии. Кроме того, немецкие власти ссылаются на юридический прецедент 2012 года по аналогичным требованиям Италии к ФРГ, которые не были удовлетворены.
Вице-канцлер ФРГ, министр экономики Зигмар Габриэль назвал неуместными очередные требования греческого правительства к Берлину, сообщает ТАСС.
«Честно говоря, я считаю это глупым», – заявил политик в связи с тем, что тема репараций поднимается все чаще именно сейчас – на фоне экономических проблем Афин и финансовой помощи для кризисного государства.
По его словам, эти дискуссии не позволят греческому правительству «ни на миллиметр» продвинуться в преодолении экономических трудностей.
Большинство граждан Германии не считают правомочными требования греков о выплате им репараций за преступления национал-социалистов в ходе Второй мировой войны. Таковы результаты опроса, опубликованные в немецкой газете Bild am Sonntag.
1% опрошенных высказались против компенсаций Афинам, считая этот вопрос закрытым с точки зрения юриспруденции. При этом каждый пятый немец – 20% – считает нужным выплатить репарации. В опросе участвовали около 1,2 тыс. человек.
По оценке некоторых парламентариев, ФРГ должна заплатить Афинам $7,1 млрд в ценах 1938 года, то есть 108 млрд евро без процентов в нынешних ценах. Немецкие СМИ называют эти требования "моральным вымогательством". Параллельно высказывается точка зрения, что таким образом премьер Греции Алексис Ципрас пытается отвлечь общественность от проблем нового правительства, которое не в состоянии реализовывать предвыборные обещания.