Հայաստանի բնապահպանության նախարարությունը ամերիկյան Global Gold Mining ընկերությանը զրկել է Հայաստանի եւ Նախիջեւանի սահմանի վրա գտնվող Մարջան հատվածում հետախուզական աշխատանքներ անցկացնելու լիցենզիայից: Այդ մասին սեպտեմբերի 5-ին հայտարարել է Հայաստանի բնապահպանության նախարար Վարդան Այվազյանը: Նրա խոսքերով, լիցենզիայից զրկելու պատճառ հանդիսացավ այն փաստը, որ ընկերությունը չի կատարել իր վրա վերցրած պարտավորությունները: «Ընկերությունը հետախուզական աշխատանքներ է անցկացնում մի շարք հատվածներում եւ կատարում է իր վրա վերցրած պարտավորությունները, իսկ Մարջան հատվածում չի կատարել, այդ պատճառով էլ մենք նրան զրկել ենք լիցենզիայից»,-նշել է նախարարը:
Նշենք, որ վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Global Gold Mining-ը $6,5 մլն. է ներդրել Հայաստանում երկրաբանական-հետախուզական աշխատանքներ անցկացնելու համար: Մինչեւ ընթացիք տարվա ավարտը ընկերությունը ծրագրում է ներդրումների ծավալը հասցնել $9,6 մլն-ի: 2004 թվականին ընկերությունը լիցենզիա էր ստացել Թուխմանուկ, Հանքավան, Գետիկ (Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանամերձ տարածքներ), ինչպես նաեւ Հայաստանի եւ Նախիջեւանի սահամանի վրա` Մարջան հատվածքում, հայտնում է Regnum-ը:

Министерство охраны природы Армении лишило американскую компанию Global Gold Mining лицензии на проведение разведывательных работ на участке Марджан на границе Армении и Нахиджевана. Об этом 5 сентября заявил министр охраны природы Армении Вардан Айвазян. По его словам, причиной лишения лицензии послужил тот факт, что компания не выполняла взятые на себя обязательства. “Компания разведывательными работами занимается на нескольких участках и выполняет свои обязательства, а на участке Марджан она не выполнила обязательства, поэтому мы лишили ее лицензии”, – отметил министр.
Отметим, что за последние несколько лет Global Gold Mining инвестировала $6,5 млн. в проведение геолого-разведывательных работ в Армении. До конца текущего года компания планирует довести объем инвестиций до $9,6 млн. В 2004 году компания получила лицензии для проведения разведывательных работ в районах Тухманук, Анкаван, Гетик (приграничная зона Армении и Азербайджана), а также на участке Марджан на границе Армении и Нахиджевана, сообщает ИА Regnum.