Եվրամիության երկրները «գաղտնիության պայմաններում եվրոյի գոտուց Հունաստանին հեռացնելու ծրագիր են մշակում», նկատի ունենալով, որ մայիսին Աթենքը կարող է իրեն սնանկ հայտարարել: Այդ մասին հայտնել է The Times-ը:
Ըստ պարբերականի, այդ ծրագիրը շարադրված է Գերմանիայի հետ համագործակցությամբ Ֆինլանդիայի ֆինանսների նախարարության մշակած փաստաթղթում: Նրա հեղինակները զգուշացնում են, որ այս գարնանը հարկ կլինի «դժվարին քաղաքական որոշումներ կայացնել»: «Եվրոյի գոտու մյուս երկրների լռելյայն համաձայնությամբ մի գործընթաց է սկսվել, որի արդյունքում Հունաստանը կարող է հեռացվել եվրոյի գոտուց»,-ասվում է փաստաթղթում, որը թվագրված է մարտի 27-ով:
Ֆինլանդիայում վստահ են, որ վերջին 3 տարիներին իրականացված բարեփոխումներն ու ԵԿԲ ձեռնարկած միջոցների արդյունքում «եվրոն կարող է դիմանալ փոթորկին, եթե Հունաստանը հրաժարվի միասնական եվրոպական արժույթից»,-նշում է թերոը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Հունաստանը մտադիր է պայմանավորվել Եվրախմբի հետ ապրիլի 24-ին Ռիգայում` եվրոյի գոտու ֆինանսների նախարարությունների ղեկավարների հետ հանդիպմանը, հույս ունենալով, որ կտրամադրվի ԵՄ վարկային ծրագրի 7,2 մլրդ եվրո վերջին մասնաբաժինը: Ինչպես նաև նախատեսվում է հունիսին բանակցել 324 մլրդ եվրոյի հասնող արտաքին պարտքի վերակազմավորման մասին: Սակայն վարկատուները կարծում են, որ կանխիկ միջոցների պաշարները Հունաստանին կբավականացնեն մինչև մայիսի կեսը:
Մինչդեռ Եվրահանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ ԵՀ-ն նման հարց չի քննարկում: «Գոյություն չունի որևէ երկիր եվրոյի գոտուց հեռացնելու իրավաբանական մեխանիզմ: Եվրահանձնաժողովը ելնում է Հունաստանի և միջազգային ինստիտուտների միջև ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածություններից` Աթենքին միջազգային ֆինանսական աջակցությունը բարեփոխումների նոր ծրագրի հիման վրա երկարացնելու մասին»,-ասել են ԵՀ-ում:
Տնտեսական ու ֆինանսական հարցերով եվրահանձնակատար Պիեռ Մոսկովիսին ավելի վաղ հայտարարեց, որ Եվրահանձնաժողովը հնարավոր է համարում Հունաստանի դուրս գալը եվրոյի գոտուց, սակայն հասկանում է, որ դա բացասական հետևանքներ կունենա արժութային միության համար:
Նա հավելել է, որ ԵՀ-ն չի ձգտում ցանկացած գնով պահել Հունաստանին եվրոյի գոտում: Երկիրը կմնա միության կազմում, եթե Աթենքը կատարի եվրոյի գոտու պահանջներն ու նորմերը: Մոսկովիսին նշել է, որ արժութային միության փլուզումը կվնասի բոլոր անդամներին, իսկ ամենամեծ վնասը կկրի Գերմանիան:
Փետրվարի 24-ին եվրախումբը հավանություն տվեց հունական բարեփոխումների ծրագրին և երկարացրեց Աթենքի ֆինանսական աջակցության ծրագիրը մինչև 2015-ի հունիսը: Հունաստանի կառավարությունը չի ցանկանում բանակցել Եվրամիության և ԱՄՀ ֆինանսական աջակցության շուրջ, քանի որ դա պահանջում է խիստ տնտեսման ռեժիմ: Հունաստանի ընդհանուր պարտքը կազմում է 320 մլրդ եվրո:
Մարտի 16-ին Հունաստանը ԱՄՀ-ին փոխանցեց հերթական 581 մլն եվրոն իր պարտքի դիմաց, գրում է «Փրայմը», «Վիմա» թերթի կայքի վրա հղումով:
Հաջորդ վճարումը մարտի 20-ին է՝ պետք է փոխանցվի 348 մլն եվրո: Բացի այդ, մարտի 20-ին պետք է մարվեն եռամսյա գանձապետական պարտատոմսերը 1,6 մլրդ եվրոյի:
Երբ 2010-ին սկսվեց պարտքային ճգնաժամը, Աթենքը ստիպված եղավ դիմել արտաքին ֆինանսական օգնության: Երկու տարի անց Հունաստանը համաձայնության եկավ վարկատուների եռյակի հետ ի դեմս ԵՄ-ի, Եվրոպական կենտրոնական բանկի ու Արժույթի միջազգային հիմնադրամի: Ուստի, Աթենքին բազմամիլիարդանոց վարկեր տրամադրվեցին, մարվեց մասնավոր վարկատուների առջև նրա պարտքերի կեսը, իսկ փոխարենը մի շարք պահանջներ առաջադրվեցին, ինչպիսիք են խիստ տնտեսման միջոցները, մոտ 50 մլրդ եվրոյի պետական ակտիվների սեփականաշնորհումը մինչև 2015-ի ավարտը, կառուցվածքային բարեփոխումների իրականացումը:

Страны Евросоюза готовят в «обстановке секретности план исключения Греции из еврозоны» в том случае, если в мае Афины будут объявлены банкротом. Об этом сообщает газета The Times.
По ее данным, подобные планы изложены в документе, подготовленном министерством финансов Финляндии в сотрудничестве с Германией. Его авторы предупреждают о необходимости принятия этой весной «очень трудных политических решений». «С молчаливого согласия других стран еврозоны начался процесс, который в итоге может обернуться исключением Греции из зоны евро», – говорится в документе, датированном 27 марта.
В Финляндии убеждены, что вследствие осуществленных в последние три года реформ и мер, принятых Европейским центральным банком (ЕЦБ), «евро может пережить шторм после отказа Греции от единой европейской валюты», подчеркивает газета, передает ТАСС.
Как сообщалось ранее, Греция рассчитывает договориться с Еврогруппой на встрече глав финансовых ведомств стран еврозоны 24 апреля в Риге о разблокировании последнего транша в 7,2 млрд евро из кредитной программы ЕС, а к июню провести переговоры по реструктуризации внешнего долга, достигающего 324 млрд евро (178% ВВП). Однако кредиторы полагают, что запасов наличности у греческого государства хватит лишь до середины мая, считая, что в июне, возможно, возникнет еще более серьезная проблема с ликвидностью.
Между тем, в пресс-службе Еврокомиссии сообщили, что ЕК не рассматривает перспективу выхода или исключения Греции из зоны евро.
«Не существует самого юридического механизма исключения страны из зоны евро. Еврокомиссия исходит из достигнутых ранее договоренностей между Грецией и международными институтами на базе новой программы реформ о продлении международной финансовой помощи Афинам», – отметили в ЕК.
Еврокомиссар по экономическим и финансовым вопросам Пьер Московиси заявил ранее, что Еврокомиссия (ЕК) допускает выход Греции из еврозоны, но понимает, что это приведет к негативным последствиям для валютного союза.
Он добавил, что ЕК не стремится удержать Грецию в еврозоне любой ценой. Страна останется в союзе, если Афины будут выполнять требования и нормы еврозоны. При этом Московиси подчеркнул, что раскол валютного союза навредит всем его членам, а наибольший ущерб будет нанесен Германии.
Ранее Индекс распада еврозоны (EBI), который рассчитывается на основе опроса инвесторов, достиг максимального значения с марта 2013-го. 38% респондентов выразили уверенность, что валютный союз расколется в течение года.
24 февраля Еврогруппа одобрила план греческих реформ и продлила программу финансовой поддержки Афин до июня 2015-го. При этом правительство Греции не хочет вести переговоры о финансовой поддержке Евросоюза и МВФ, поскольку она требует введения режима экономии.
Общая сумма задолженности Греции перед кредиторами составляет 320 миллиардов евро.
Выплаты Греции по долгам находятся в центре внимания западной прессы, в которой постоянно появляются публикации о том, что Греция испытывает недостаток ликвидности и скоро ей нечем будет платить зарплаты и пенсии.
Между тем, власти Греции в обмен на продление финансовой помощи пообещали Евросоюзу широкий план реформ, предполагающих углубление интеграции с ЕС. Пакет реформ, предусматривает сокращение госаппарата и социальных расходов, а также борьбу с коррупцией.
Еврогруппа полагает, что предложенные Афинами меры могут дать хорошие результаты, однако требует применить их немедленно, чтобы притормозить рост бюджетного дефицита. Глава Еврогруппы Йерун Дейсселблум считает, что очевидные результаты возможны лишь через некоторое время.