ԱՄՆ պետդեպարտամենտի նախկին ղեկավար և նախկին առաջին տիկին Հիլարի Քլինթոնն առաջադրվելու է ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում:
Քլինթոնը տեսանյութ է հրապարակել, որտեղ հայտարարել է, որ մտադիր է լինել շարքային ամերիկացիների շահերի ջատագովը:
2008 թ. Հիլարի Քլինթոնը տանուլ տվեց Բարաք Օբամային որպես նախագահության թեկնածու Դեմոկրատական կուսակցությունից: Այժմ, ըստ քաղաքագետների գնահատականների, դեմոկրատների շարքերում նա լուրջ մրցակիցներ չունի, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Օբաման ասել է, որ սատարում է Քլինթոնի առաջադրմանը` նա ունի հստակ տեսլական, թե ինչ է ցանկանում անել Միացյալ Նահանգների համար:
«Նա շատ ուժեղ թեկնածու էր 2008-ին: Նա լիովին սատարեց ինձ նախագահական ընտրություններում: Նա ականավոր պետքարտուղար էր: Նա իմ ընկերն է: Կարծում եմ, նա հիանալի նախագահ կդառնա»,-հայտարարել է Օբաման Պանամայում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում «Ամերիկաների գագաթնաժողովի» ավարտին:
2014-ի նոյեմբերին ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարեց, որ նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը, որին համարում են Դեմոկրատական կուսակցության գլխավոր թեկնածուներից մեկը 2016-ի նախագահական ընտրություններում, կարող է հիանալի նախագահ լինել: «Եթե նա որոշի մասնակցել նախագահական ընտրարշավին, կկարողանա մրցունակ թեկնածու լինել, կարծում եմ, նա հիանալի նախագահ կլինի»,-հայտարարել է նա ABC News-ին տված հարցազրույցում:
Քլինթոնը Դեմոկրատական կուսակցության հովանավորներին հայտնել է, որ նախագահական քարոզարշավը կսկսվի նախատեսվածից շուտ: Ուստի, նա կկարողանա իր նախընտրական հիմնադրամի համար գումարների հավաքագրման գործընթացն ավելի շուտ սկսել: Ըստ աղբյուրների, նախընտրական արշավի հիմնադրամը կկազմի մոտ մեկ մլրդ դոլար: 2008-ին Քլինթոնն արդեն մասնակցել է նախագահական ընտրություններին, նա Բարաք Օբամայի հիմնական մրցակիցն էր կուսակցության ներսում:
Հիլարի Քլինթոնն ԱՄՆ գործող փոխնախագահ Ջո Բայդենի հետ համարվում է Դեմոկրատական կուսակցության ամենահավանական նախագահի թեկնածուն։ Նախագահության հնարավոր թեկնածուների թվում է նաև միլիարդատեր Դոնալդ Տրամպը: ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ըստ Սահմանադրության այլևս իրավունք չունի առաջադրելու իր թեկնածությունը:
Հիլարի Քլինթոնը 66 տարեկան է: Նա շրջագայում է աշխարհով մեկ, մասնակցում է տարբեր միջոցառումների: Նրա ելույթների արժեքն առնվազն 200 հազար դոլար է: Նրա ամուսինը` Բիլ Քլինթոնը, Սպիտակ տնից հեռանալուց հետո, այդ ճանապարհով շուրջ 100 մլն դոլար է վաստակել:

13 Апрель 2015 - 06:13 AMT
Бывшая глава госдепартамента США и экс-первая леди Америки Хиллари Клинтон будет баллотироваться в президенты США на выборах 2016 года.
Клинтон опубликовала видео, в котором объявила, что намерена быть поборником интересов рядовых американцев.
В 2008 году Хиллари Клинтон проиграла Бараку Обаме в борьбе за номинацию в качестве кандидата в президенты от Демократической партии. Сейчас, по оценкам политологов, в рядах демократов серьезных соперников у нее нет, сообщает Русская служба BBC.
Барак Обама сказал, что поддерживает выдвижение Хиллари Клинтон в качестве кандидата от Демократической партии.
По словам Обамы, Клинтон будет прекрасным президентом – у нее есть четкое видение того, что она хочет сделать для Соединенных Штатов.
«Она была очень сильным кандидатом (на демократических праймериз) в 2008 году. Она всецело поддержала меня на президентских выборах. Она была выдающимся госсекретарем. Она мой друг. Я думаю, что она станет прекрасным президентом», – заявил Барак Обама на пресс-конференции в Панаме после завершения «саммита Америк».
В ноябре 2014 года Барка Обама уже заявлял, что Хиллари Клинтон могла бы стать прекрасным президентом.
Во время кампании накануне состоявшихся в 2008 году выборов президента США Хиллари Клинтон и Барак Обама были конкурентами – они оба претендовали на номинацию от Демократической партии. В этот период они, как водится, критиковали программы друг друга. В ходе первичных партийных выборов верх одержал Обама, после чего Хиллари Клинтон призвала своих сторонников голосовать за него. После победы на президентских выборах нынешний лидер США назначен Хиллари Клинтон на пост госсекретаря. С долгами за предвыборную кампанию чета Клинтон расплачивалась несколько лет. Экс-президент даже предлагал себя в качестве лотерейного приза. В 2010 году им оставалось выплатить более 770 тыс. долларов.
Позже назад Клинтон отказалась от претензий на пост президента Всемирного банка, а в 2011 году пообещала покинуть пост госсекретаря после окончания первого президентского срока Обамы, чтобы «вернуться к обычной жизни», и сдержала свое слово.
В настоящее время Хиллари Клинтон 66 лет. Она ездит по всему миру, участвуя в различных мероприятиях. Стоимость ее выступлений составляет минимум 200 тыс. долларов. Ее муж, Билл Клинтон, после ухода из Белого дома в 2001 году заработал таким образом более 100 млн долларов.