Նախորդ դարի 90-ականներին որոշ համարձակներ փորձեցին ստեղծել վիրտուալ իրականության սաղավարտներ: Այդպիսի սաղավարտը պետք է թույլ տար մասնակիորեն ընկղմվել վիրտուալ աշխարհի մեջ` ստեղծելով ներկայության տեսողական և ակուստիկ էֆեկտ համակարգչի նշած տարածքում, բացառելով իրական շրջակա միջավայրի ընկալումը: Բայց սաղավարտները ծանր ու մեծ ստացվեցին, ստեղծվող իրականությունը` ոչ այնքան համոզիչ, ուստի տեխնոլոգիան որոշ ժամանակ մոռացության մատնվեց: 2012-ին Oculus VR սթարթափ փոքր ընկերությունը մշակեց լիարժեք վիրտուալ իրականության Oculus Rift սաղավարտը, որը մինչ օրս լրամշակվում է և փոփոխությունների ենթարկվում: Անցյալ տարի Facebook կորպորացիան գնեց ընկերությունը` արժանվույնս գնահատելով նորույթի ներուժը: Այսօր «վիրտուալ պայքարին» են միացել արդեն բազում ընկերություններ, սակայն Oculus Rift-ը դեռևս առանձնանում է:
X-TECH ստուդիան հիմնվել է 2008-ին: Այն ժամանակ թիմի գործունեության հիմնական ուղղությունը վեբ դիզայնն էր: Սակայն 2011-ից ստուդիան սկսեց համակարգչային խաղեր մշակել: Սկզբում բջջային հավելվածների, իսկ Oculus Rift-ի հայտնվելուն պես` խաղերի և վիրտուալ ինտեգրման տեսքով:
«Oculus Rift սաղավարտը դեռևս հասանելի է միայն մշակողներին, այն չես գտնի վաճառասեղաններին: Մենք հետաքրքրություն դրսևորեցինք և այժմ ունենք սարքի երկու տարբերակները, ինչը թույլ է տալիս ազատ էքսպերիմենտների գնալ ու սեփական լուծումները ներկայացնել: Տեխնոլոգիան դեռևս հեռու է կատարելությունից: Որպեսզի այն լիարժեք լինի, բազում խնդիրներ է պետք լուծել: Բայց բոլորը, այդ թվում և մենք, շարժվում են այդ ուղղությամբ: Շատ շուտով մենք կշփվենք ոչ թե չաթի միջոցով, այլ կկարողանանք զրուցել մի բաժակ սուրճի շուրջ վիրտուալ Փարիզի հայտնի սրճարաններից մեկում»,-պատմում է զրուցակիցս:
Oculus Rift-ում ստերեոէֆեկտ ստանալու համար պատկերները յուրաքանչյուր աչքի համար դուրս են բերվում մեկ դիսփլեյի վրա (պատկերներից յուրաքանչյուրը դիսփլեյի կեսից մի փոքր քիչ տարածք է զբաղեցնում), հետո պատկերի երկրաչափությունը շտկվում է տեսողության անկյան մեծացման համար ոսպնյակների միջոցով: Այդ պատճառով սաղավարտը կարող է խայտաբղետ պատկեր առաջացնել աչքերում, ծովային հիվանդություն ու սրտխառնոց: Կողմնակի էֆեկտների պատճառներից մեկը մեծ դադարն է գլուխը շրջելու և պատկերների նորացման միջև:
Ըստ Արման Աթոյանի, սա միակ խնդիրը չէ: Սարքը միանում է համակարգչին կաբելով, որը խանգարում է ընկղմանը: Oculus VR ընկերությունն աշխատում է անլար տարբերակի ստեղծման վրա, սակայն դրա մասին տեղեկություններ դեռևս չկան: X-TECH ստուդիան սարքի երկու տարբերակ ունի. առաջին տարբերակը մշակողների համար է, որը հայտնվել է 2013-ի մարտի 30-ին, երկրորդը` DK2 է: 2014-ի սեպտեմբերին Լոս Անջելեսում Oculus Connect խորհրդաժողովի ժամանակ ներկայացվեց Rift-ի թարմացված տարբերակը` Crescent Bay ծածկագրով: Այս տարբերակն ունի ավելի բարձր թողունակություն, քան DK2-ը, ավելի թեթև է, ունի ներկառուցված հանվող աուդիո ականջակալներ, սարքի հետին մասում լրացուցիչ ԻԿ-լուսադիոդների առկայության շնորհիվ ավելի լավ է հետևում մինչև 360 աստիճան շրջադարձերին: Ինչ վերաբերում է սպառողական տարբերակին, այն լրամշակման փուլում է:
«Մենք յուրովի ենք լուծում խնդիրները, և վատ չի ստացվում: Եթե որոշել եք խաղալ վիրտուալ միջավայրում, ապա լրացուցիչ սարքավորումների` ստեղնաշարի, մկնիկի, ջոսթիկի, առկայությունը միայն խանգարելու է: Իսկ մենք օգտագործում ենք միայն Microsoft ընկերության Kinect խաղարկային կառավարման սարքը: Նրա ծրագրային ապահովումը թույլ է տալիս ընկալել մարմնի լիարժեք եռաչափ շարժումները, դեմքի միմիկան ու ձայնը: Մենք ծրագրավորում ենք եռաչափ վիրտուալ միջավայր, Kinect-ը հետևում է մարմնին, ինչը թույլ է տալիս, դնելով սաղավարտը, փոխգործակցել միջավայրի հետ առանց լրացուցիչ սաքեր օգտագործելու»,-պարզաբանում է ծրագրավորողը:
Տեխնոլոգիայի հիման վրա ստուդիան մի քանի նախագիծ է մշակել` վիրտուալ Նյու Յորքը, որով կարելի է ազատ տեղաշարժվել, Մարսի մակերեսը և վիրտուալ սենյակը: Kinect-ը հետևում է օգտատերի շարժումներին, իսկ վիրտուալ աշխարհը համարժեք արձագանքում է: Վերջերս մշակողները ստեղծեցին հեծանիվի սիմուլացիա: Միացնելով այն հեծանվային մարզասարքին և դնելով սաղավարտը, կարելի է մարզվել` ասես երթևեկելով քաղաքի փողոցներով:
«Այն, որ մյուս կորպորացիաները` Microsoft-ը, Sony-ին, HTC-ը, պատրաստվում են տեխնոլոգիայի իրենց տարբերակները ներկայացնել, դրա հեռանկարների խոսուն վկայությունն է: Անշուշտ, գագաթնակետը կլինի ֆոտոռեալիստական վիրտուալ միջավայրի ստեղծումն` այդ դեպքում արդեն ուղեղը խաբելն այդքան բարդ չի լինի: Oculus-ի նոր տարբերակները գնալով ավելի լավն են դառնում, մրցակիցները պետք է շտապեն, առաջ անցնելու համար», մինչդեռ ընկերության արդյունքները նույն հաջողությամբ կկիրառեն հայ ծրագրավորողները:

В 90-е годы прошлого столетия некоторые смельчаки пытались создать шлемы виртуальной реальности. По идее, такой шлем должен был позволить частично погрузиться в виртуальный мир, создав зрительный и акустический эффект присутствия в заданном компьютером пространстве, без какого либо восприятия окружающего реального мира. Но тогда шлемы оказались громоздкими и тяжелыми, генерируемая среда – не убедительной, поэтому про технологию на время забыли. В 2012-м году небольшой стартап Oculus VR разработал шлем полноценной виртуальной реальности Oculus Rift, который по сей день дорабатывается и меняется. В прошлом году корпорация Facebook купила компанию, оценив по достоинству потенциал новинки. Сегодня к «виртуальной борьбе» присоединились многие компании, но Oculus Rift, пока что, стоит в ней особняком.
Студия X-TECH основана в 2008-м году. Тогда основным направлением деятельности команды был веб-дизайн. Однако с 2011-го года студия начала разработку компьютерных игр. Сначала – в виде мобильных приложений, а с появлением Oculus Rift – игр и интеграций виртуальной реальности.
«Шлем Oculus Rift пока что предоставляется только разработчикам, на прилавках магазинов его нет. Мы выразили заинтересованность и сейчас в нашем распоряжении есть обе версии аппарата, что позволяет свободно экспериментировать и представлять собственные решения. Технология пока далека от совершенства. Чтобы она оказалась полноценной, необходимо решить массу проблем. Но все, в том числе – мы, двигаемся в этом направлении. Очень скоро мы будем общаться не с помощью чата, а сможем беседовать за чашкой кофе в престижном кафе виртуального Парижа», – рассказывает наш собеседник.
В Oculus Rift для формирования стереоэффекта изображения для каждого глаза выводятся на один дисплей рядом (каждое изображение занимает немного меньше половины дисплея), затем геометрия изображения корректируется при помощи линз для увеличения поля зрения. Из за этого использование шлема может вызывать рябь в глазах, морскую болезнь и тошноту. Одна из причин побочных эффектов- большая задержка между поворотами головы и обновлением картинки.
По словам Армана Атояна – это не единственная проблема. Аппарат подключается к компьютеру через кабель, который мешает при погружении. Компания Oculus VR работает над созданием беспроводной версии, но пока сведений о ее появлении нет. В распоряжении студии X-TECH две версии аппарата: первая версия для разработчиков, появившаяся 30-го марта 2013-го года, и вторая – под названием DK2. В сентябре 2014 года, во время конференции Oculus Connect в Лос-Анджелесе, была представлена обновленная версия Rift под кодовым названием Crescent Bay. Эта версия имеет более высокое разрешение, чем DK2, меньший вес, встроенные съемные аудио наушники, благодаря наличию дополнительных ИК-светодиодов в задней стороне устройства лучше отслеживает повороты вплоть до 360 градусов. Что касается потребительской версии – она находится на стадии доработки.
«Мы по-своему решаем проблемы, и у нас неплохо получается. Если Вы решили поиграть в игру в виртуальной среде, использование дополнительной аппаратуры – клавиатура, мышь, джойстик – будет только мешать. Мы же используем бесконтактный сенсорный игровой контроллер Kinect от компании Microsoft. Его проприетарное программное обеспечение осуществляет полное 3-х мерное распознавание движений тела, мимики лица и голоса. Мы программируем трехмерную виртуальную среду, Kinect осуществляет слежение за телом, что позволяет – надев шлем, взаимодействовать со средой без использования дополнительной аппаратуры»,- объясняет разработчик.
Студия разработала на основе технологии несколько проектов – это и виртуальный Нью Йорк, по которому можно свободно передвигаться, и поверхность Марса, и виртуальная комната. Kinect следит за движением пользователя, а виртуальный мир реагирует соответственно: полное погружение. Недавно разработчики создали симуляцию велосипеда. Подключив ее к велотренажеру и надев шлем, можно тренироваться – как если бы управляешь велосипедом по улицам города.
«То, что другие корпорации – Microsoft, Sony, HTC готовятся представить свои версии технологии, красноречиво свидетельствует о ее перспективах. Вершиной всему, конечно, будет создание фотореалистичной виртуальной среды: тогда уж обмануть мозг будет не так сложно. С каждой новой версией Oculus становится все лучше и лучше, соперникам нужно будет спешить, чтобы обогнать его»,- а тем временем плоды успехов компании с тем же успехом будут использованы армянскими разработчиками.