Իրանը ռուսական արտադրության զենիթահրթիռային համակարգերը (ԶՀՀ) կստանա արդեն ընթացիկ տարում: Այս մասին լրագրողներին է հայտնել Իրանի պաշտպանության նախարար, գեներալ Հոսեյն Դեհգանը Մոսկվա մեկնելուց առաջ:
«Մոսկվա այցելության ժամանակ ես պայմանագիր կկնքեմ, որի համաձայն Ռուսաստանը համալիրները կառաքի Իրան»,-ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ապրիլի 13-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր ստորագրեց, որով հանվեց Իրանին С-300 ԶՀՀ-ների մատակարարման արգելքը:
«Հրամանագիրը հանում է ՌԴ տարածքով դեպի Իրանի Իսլամական Հանրապետություն С-300 ԶՀՀ-ների տարանցման (այդ թվում նաև օդային տրանսպորտով), ինչպես նաև առաքման արգելքը»,-ասվում է փաստաթղթում: Փաստաթղթով փոփոխություններ են կատարվում 2010 թ. սեպտեմբերի 22-ի հրամանագրում «ՄԱԿ ԱԽ 2010 թ. հունիսի 9-ի թիվ 1929 բանաձևի կատարման միջոցների մասին», հանելով С-300 ԶՀՀ-ներին վերաբերող ենթակետը:
Մինչդեռ, Իրանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ալի Շամհանը հայտարարել է, որ Իրանը կհրաժարվի Ռուսաստանին ներկայացրած հայցից, հենց որ համակարգերը տեղում լինեն: «Հուսով եմ, որ С-300 ԶՀՀ-ները կառաքվեն մինչև տարեվերջ»,-հայտարարել է Շամհանը Մոսկվայում ՇՀԿ երկրների անվտանգության խորհրդների քարտուղարների 10-րդ հանդիպմանը:
«Բնականաբար, հենց որ համակարգերը հասցվեն Իրան, հայցը կդադարեցվի»,-ասել է նա:
С-300 ԶՀՀ-ների մատակարարման 2007 թ. ռուս-իրանական պայմանագրի իրականացումը կասեցվեց ՄԱԿ կողմից Իրանի դեմ սահմանված պատժամիջոցների պատճառով 2010-ի սեպտեմբերին: Ավելի ուշ Թեհրանը վիճարկեց այդ որոշումը դատարանով: ՌԴ ՊՆ ղեկավար Շոյգուի հունվարին Իրան կատարած այցի արդյունքում ԱՄՆ պետդեպարտամենտում հերթական անգամ հայտարարեցին, որ ռուսական С-300 ԶՀՀ համակարգերի առաքումն Իրան անընդունելի է:

Иран получит российские зенитно-ракетные комплексы (ЗРК) С-300 уже в нынешнем году.
Об этом заявил журналистам министр обороны Исламской Республики, генерал Хосейн Дехган перед вылетом в Москву.
«Во время визита в Москву я подпишу контракт, согласно которому Россия будет поставлять эти ракетные установки в Иран», – сказал он, сообщает ТАСС.
13 апреля президент РФ Владимир Путин подписал указ, которым снял запрет на поставку зенитных ракетных систем С-300 в Иран.
«Указ снимает запрет на транзитное перемещение через территорию Российской Федерации (в том числе воздушным транспортом), вывоз с территории Российской Федерации в Исламскую Республику Иран, а также передачу Исламской Республике Иран вне пределов Российской Федерации с использованием морских и воздушных судов под государственным флагом Российской Федерации зенитных ракетных систем С-300», — говорится в справке к документу.
Документом вносятся изменения в указ главы государства от 22 сентября 2010 года «О мерах по выполнению резолюции Совета Безопасности ООН 1929 от 9 июня 2010 года», из него исключается подпункт, касающийся С-300.
Между тем, секретарь совбеза Ирана Али Шамхани заявил, что Иран откажется от иска к России, как только системы С-300 будут поставлены. «Я надеюсь, что зенитно-ракетные системы будут поставлены в конце этого года», – заявил Шамхани в Москве в рамках 10-й встречи секретарей советов безопасности стран ШОС.
«Естественно, что после того, как системы будут поставлены в Иран, иск будет прекращен», – подчеркнул Шамхани.
Реализация российско-иранского контракта от 2007 года на поставку комплексов С-300 была приостановлена в связи с введением ООН санкций в отношении Ирана в сентябре 2010 года. Позже Тегеран оспорил это решение через суд. По итогам состоявшегося в январе визита министра обороны РФ Сергея Шойгу в Иран в Госдепартаменте США в очередной раз заявили, что поставки в исламскую республику российских зенитных ракетных комплексов С-300 были бы неприемлемы. Между тем иранская сторона неоднократно выражала надежду на поставку Россией именно систем С-300.