Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) և Թուրքիայի միջև առևտրատնտեսական գործակցության ընդլայնումը կնպաստի միության անդամ երկրների տնտեսության զարգացմանն ու մրցունակության բարձրացմանը համաշխարհային շուկայում: Այդ մասին ապրիլի 18-ին հայտարարել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) մամուլի ծառայությունը` մեկնաբանելով ԵՏՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության հարցը:
Մամուլի ծառայությունում նշել են, որ Թուրքիան ԵՏՄ անդամ երկրների կարևոր առևտրատնտեսական գործընկերն է: «Սակայն, այսօրվա դրությամբ ԵՏՀ-ն պաշտոնական փաստաթուղթ առևտրի ազատ գոտու ստեղծման մասին Թուրքիայից չի ստացել: ԵՏՄ ապրանքաշրջանառությունը Թուրքիայի հետ գերազանցել է 35 մլրդ դոլարը: Թուրքիան 6-րդ տեղում է ԵՏՄ արտաքին առևտրի ոլորտի խոշորագույն գործընկերների թվում»,-ասել են մամուլի ծառայությունում, հայտնոմ է Թրենդը:
Ավելի վաղի Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը հայտարարեց, որ ԵՏՄ-ն հնարավորություններ կստեղծի Թուրքիայի համար նոր շուկաներ դուրս գալու առումով: «Ղազախստանը Թուրքիայի միջոցով կարող է դուրս գալ Եվրոպա և Մերձավոր Արևելք: ԵՏՄ-ն ճանապարհ է բացում թուրքական բիզնեսի համար դեպի նոր շուկաներ»,-ասել է Նազարբաևը մամուլի ասուլիսում: Ըստ նրա, երկու երկրները գործակցության զարգացման մեծ ներուժ ունեն:
Մեկնաբանելով նոր անդամներ ընդունելու ԵՏՄ պատրաստակամությունը` մամուլի ծառայությունում նշել են, որ ԵՏՄ-ն բաց տիպի ինտեգրացիոն միավորում է, որը պատրաստ է տնտեսական գործակցության բոլոր շահագրգիռ երկրների հետ, որոնք կիսում են ընդհանուր նպատակներն ու սկզբունքները, անդամ պետությունների համաձայնեցրած պայմաններով:
«ԵՏՄ և շահագրգիռ երկրների մերձեցման գործընթացը կարող է տարբեր ձևաչափեր ունենալ` տնտեսական ոլորտում գործակցության մասին հուշագիր, ԵՏՄ և երրորդ երկրների միջև առևտրային երկխոսություն, առևտրի ազատ գոտիներ, անդամակցում ԵՏՄ-ին: ԵՏՄ մասին պայմանագրի 108-րդ հոդվածը հստակ կանոնակարգում է միությանն անդամակցելու քայլերի հաջորդականությունը: Թեկնածուի կարգավիճակ ստանալու համար շահագրգիռ երկիրը համապատասխան դիմում պետք է ներկայացնի Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհդի նախագահի անունով»,-ասել են ԵՏՀ-ում:
Նշվել է, որ ԵՏՄ հետ առևտրատնտեսական կապեր հաստատելու պաշտոնական մտադրություն հայտնած երկրների թիվը 30-ից ավելի է:
«Դա չի նշանակում, որ բոլորի հետ ինքնաբերաբար ազատ առևտրի մասին պայմանագիր կկնքվի: Այս կամ այն երկրի պաշտոնական հայտի հիման վրա ստեղծվում է Համատեղ հետազոտման խումբ, որն ուսումնասիրում է ԵՏՄ անդամ պետությունների և հայտ ներկայացրած երկրների միջև ազատ առևտրի մասին համաձայնագիր կնքելու նպատակահարմարության հարցը: Արդյունքում կողմերը համատեղ որոշում են կայացնում առևտրի ազատ գոտու ստեղծման շուրջ պաշտոնական բանակցություններ սկսելու նպատակահարմարության մասին: Այսօրվա դրությամբ պաշտոնապես նման խմբեր են գործում Վիետնամի, Իսրայելի, Հնդկաստանի հետ»,-ասել են մամուլի ծառայությունում:

18 Апрель 2015 - 07:04 AMT
Расширение торгово-экономического сотрудничества между Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) и Турцией способствует развитию экономики и повышению конкурентоспособности стран-частниц этого союза на мировом рынке. Об этом сообщили 18 апреля в пресс-службе Евразийской экономической комиссии (ЕЭК), комментируя вопрос возможного вступления Турции в ЕАЭС.
В пресс-службе отметили, что Турция является важным торгово-экономическим партнером стран-участниц ЕАЭС.
«Однако, на сегодняшний день в Евразийскую экономическую комиссию официально не поступало документов от Турции по поводу создания зоны свободной торговли. Товарооборот ЕАЭС с Турцией превысил 35 миллиардов долларов. Турция занимает шестое место среди стран–крупнейших внешнеторговых партнеров ЕАЭС», – сказали в пресс-службе, сообщает Тренд.
Ранее президент Казахстана Нурсултан Назарбаев заявил, что ЕАЭС создаст для Турции возможности для выхода турецкого бизнеса на новые рынки. «Казахстан через Турцию может выйти в Европу и на Ближний Восток. Евразийский экономический союз открывает дорогу для выхода турецкого бизнеса на новые рынки», – сказал Назарбаев на пресс-конференции. По его словам, обе страны имеют большой потенциал для развития сотрудничества.
Комментируя готовность ЕАЭС принять в союз новые страны, в пресс-службе отметили, что Евразийский экономический союз – это интеграционное объединение открытого типа, готовое к экономическому сотрудничеству со всеми заинтересованными странами, разделяющими его цели и принципы, на условиях, согласованных государствами-участниками.
«Процесс интеграционного сближения между ЕАЭС и заинтересованными странами может иметь различные форматы, а именно: подписание меморандумов о сотрудничестве в различных сферах экономики, создание торгового диалога между ЕАЭС и третьими странами, зоны свободной торговли, вступление в ЕАЭС. Статья 108 Договора о ЕАЭС четко регламентирует последовательность шагов для вступления в этот союз. Для получения статуса государства-кандидата на вступление в союз заинтересованная страна направляет соответствующее обращение на имя председателя Высшего евразийского экономического совета», – сказали в ЕЭК.
Как отметили в пресс-службе, в настоящее время число стран, официально изъявивших желание развивать торгово-экономическое сотрудничество с ЕАЭС в формате соглашения о зоне свободной торговли, превысило 30.
«Это не значит, что со всеми автоматически будет заключено такое соглашение. На основании официальной заявки той или иной страны создается Совместная исследовательская группа (СИГ) по изучению вопроса о целесообразности заключения соглашения о свободной торговле между государствами-членами ЕАЭС и страной, подавшей заявку. По итогам проведенного анализа стороны совместно принимают решение о целесообразности начала официальных переговоров по созданию зоны свободной торговли. На сегодняшний день официально приняты решения о создании таких исследовательских групп с Вьетнамом, Израилем, Индией», – сказали в пресс-службе.