20 Ապրիլ 2015 - 07:09 AMT
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հրաժարվել է մասնակցել Մայիսի 9-ի զորահանդեսին Մոսկվայում, քանի որ այդ օրը լինելու է Մինսկում` ընդունելով ֆաշիզմի դեմ հաղթանակի 70-ամյակին նվիրված զորահանդեսը: «Մենք մայիսի 9-ին նույնպիսի շքերթ ենք ունենալու, ինչ Մոսկվայում»,-հայտարարել է նա շաբաթօրյակի ժամանակ: Լուկաշենկոն պարզաբանել է, որ ռազմական շքերթը կարող է ընդունել միայն գերագույն հրամանատարը և անթույլատրելի կլիներ մարդկանց փողոց հանել գերագույն հրամանատարի բացակայության դեպքում:
Բելառուսի նախագահը սակայն այնուամենայնիվ կլինի պատվիրակության կազմում, որը Մոսկվա կայցելի մայիսի 7-8-ը` «որպես համերաշխության նշան ռուս և մյուս ժողովրդների հետ»: «Հավանաբար, ծաղկեպսակներ կդնենք Անհայտ զինվորի գերեզմանին, ինչպես անում ենք: Մայիսի 8-ին այնտեղ կանցկացվեն միջոցառումներ ԵՏՄ, ԱՊՀ , ՀԱՊԿ կազմում, ուստի, ես, անշուշտ, չեմ կարող չմասնակցել դրանց: Կաշխատեմ մայիսի 8-ին, թեկուզ գիշերը, տուն վերադառնալ: Այսօրվա դրությամբ այդպես եմ պլանավորում»,-ասել է Լուկաշենկոն:
Ինչպես գրում է Polit.ru-ն, Մինսկում այս տարի որոշել են հրաժարվել նույնիսկ գեորգևյան ժապավեններից, ճիշտ է, ոչ պաշտոնապես: Բելառուսում Մեծ Հաղթանակի խորհրդանիշը կլինի երկրի դրոշի գույնի ժապավենը, որի վրա պատկերված է ծաղկած խնձորենու ճյուղ` նշանավորելով մայիս ամիսը: Այն կոչվում է «Մեծ Հաղթանակի ծաղիկը» և արդեն արտադրվում է Մոգիլյովում: Չի բացառվում, որ սպասարկման ոլորտի և տրանսպորտի բոլոր աշխատակիցները պարտադիր կարգով կկրեն խորհրդանիշը:
Մայիսի 9-ին շքերթին չմասնակցելու որոշմամբ Լուկաշենկոն համալրեց այն երկրների թիվը, որոնց ղեկավարները ևս հրաժարվել են մեկնել Մոսկվա` հոբելյանական զորահանդեսին: ՌԴ նախագահի հրավերը մերժել են նաև ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը և Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը: Չեն մասնակցի հոբելյանին նաև Ուկրաինայի, Լատվիայի, Լիտվայի, Մոլդովայի, Վրաստանի, Էստոնիայի, Իսրայելի, Լեհաստանի, Սլովակիայի, Սլովենիայի, Բուլղարիայի և Ճապոնիայի ղեկավարները: ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելը Մոսկվա կժամանի հաջորդ օրը և ծաղկեպսակ կդնի Անհայտ զինվորի գերեզմանին:
Մինչդեռ, ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը ասել է պարբերականին, որ տեղեկություն չունի այն մասին, թե Բելառուսի նախագահը հրաժարվել է մասնակցել Մայիսի 9-ի շքերթին, հայտնում է Գազետա.ռու-ն:

Президент Белоруссии Александр Лукашенко отказался от участия в Параде Победы в Москве 9 мая, так как в это время будет находиться в Минске, где примет свой военный парад в честь 70-летия победы над фашизмом. «У нас 9 мая будет свой такой же парад, как в Москве», —заявил он на республиканском субботнике. Лукашенко объяснил, что только главнокомандующий может принимать военный парад, и недопустимо вывести на улицы большое количество войск в отсутствие главнокомандующего.
При этом глава Белоруссии все же намерен в составе делегации приехать в российскую столицу 7-8 мая, чтобы «продемонстрировать единство с русским народом и другими». «Возможно, возложим венки к могиле Неизвестного солдата, как мы это делаем. 8 мая там будут мероприятия в рамках ЕАЭС, СНГ, ОДКБ, поэтому я, конечно, не могу не принять в этом участия. Постараюсь 8 мая, пусть даже ночью, вернуться домой. Я так на сегодняшний день планирую», — рассказал Александр Лукашенко.
Как пишет Polit.ru, в Минске в этом году решили отказаться даже от георгиевских лент, правда, неофициально. Символом праздника Великой Победы в Белоруссии выбрали ленту под цвет флага страны и с цветком яблони на ней, который означает май. Аксессуар к празднику называется просто «цветок Великой Победы» и уже производится в Могилеве. Не исключено, что всем работником сферы торговли, услуг и общественного питания предстоит носить эту ленту с цветами в обязательном порядке.
Своим решением не присутствовать на Параде Победы 9 мая в Москве Александр Лукашенко пополнил список стран, чьи лидеры уже отказались от визита в российскую столицу на юбилейный военный парад. Помимо него, отрицательно ответили на приглашение со стороны России президент США Барак Обама, премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон и глава Европейского совета Дональд Туск. Не приедут и лидеры Украины, Латвии, Литвы, Молдавии, Грузии, Эстонии, Израиля, Польши, Словакии, Словении, Болгарии и Японии. Канцлер ФРГ Ангела Меркель тоже не появится на торжественном праздновании 70-летия победы, однако прибудет на следующий день и примет участие в церемонии возложения цветов на Могилу Неизвестного Солдата.
Между тем, пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков сообщил изданию о том, что Кремль не располагает информацией касательно отказа президентом Белоруссии посетить парад Победы на 9 мая, передает Газета.ру.