22 Ապրիլ 2015 - 07:43 AMT
«Ոչ` պատերազմին, ոչ` ՆԱՏՕ-ին» նախաձեռնությունը ստորագրահավաք է սկսել Իտալիայում ՆԱՏՕ-ի կազմից դուրս գալու օգտին:
Նախաձեռնությունը, որին սատարում են խորհրդարանի որոշ անդամներ ու հասարակական գործիչներ, ներկայացվեց սենատի դահլիճներից մեկում տեղի ունեցած խորհրդաժողովում:
Ելույթ ունեցողները նշել են ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հետ կապված մեծ ծախսերը` Իտալիայի համար օրական 52 մլն եվրո, ըստ դաշինքի տվյալների:
«Իրականում այդ գումարը, այլ աղբյուրների հաշվարկներով, շատ ավելի մեծ է: Իսկ եթե հավելենք Իտալիայի ՌՕՈւ ծախսերը, ապա գումարը կհասնի օրական 100 մլն եվրոյի: Սակայն, զուտ տնտեսական բաղադրիչից բացի, կարևոր է նաև բարոյական ասպեկտը. ՆԱՏՕ-ի ձեռքերով, այսինքն մեր ձեռքերով, ռմբակոծություններ են իրականացվում` Հարավսլավիա, Իրաք, Աֆղանստան, Լիբիա»,-ասել է հրապարակախոս և մեկնաբան Մանլիո Դինուչչին, որը նաև ռազմական թեմայի փարձագետ է, արշավի նախաձեռնողներից մեկը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Նա հավելել է, որ կազմակերպությունը թույլ է տալիս ԱՄՆ գերիշխանությունը հաստատել, որը մոտ 850 ռազմակայան ունի աշխարհում, որոնց մի մասը ծառայում է ՆԱՏՕ-ին: «Միայն Իտալիայում ՆԱՏՕ-ի 150 ռազմակայան կա»,-ասել է նա:
Սենատոր Պաոլա դե Պինը 2015-ի փետրվարի 11-ին սահմանադրական բարեփոխման օրինագիծ ներկայացրեց Իտալիայի խորհրդարանի քննարկմանը, որը ենթադրում է փոփոխություններ ռազմական բնույթի միջազգային համաձայնագրերում, այդ թվում ՆԱՏՕ-ի անդամակցության վերաբերյալ: Մասնավորապես, դրույթների թվում նշվում է, որ ռազմական բնույթի ցանկացած միջազգային համաձայնագրի վավերացում մոտ 2 տարվա ժամկետ է նախատեսում: Օրինագծով նախատեսվում է ռազմական նպատակների համար ծախսերի կրճատում:
Արդի աշխարհաքաղաքական համատեքստում ՆԱՏՕ-ի բացասական դերն է նշել հայտնի լրագրող, հասարակական և քաղաքական գործիչ Ջուլյետտո Կյեզան, որը սատարում է նախաձեռնությանը: «Հիմա Ռուսաստանն է դարձել հարձակումների թիրախ, բայց սա միայն առաջին գիծն է, հետո դաշինքի թշնամին կդառնա Չինաստանը և մյուս ասիական երկրները: Մենք պատերազմի շեմին ենք, որը պետք է կանխել»,-ասել է Կյեզան: Արշավի ընդամենը մի քանի օրում հաջողվել է մոտ 6 հազար ստորագրություն հավաքել:

22 Апрель 2015 - 06:10 AMT
Общественная кампания «Нет войне, нет НАТО» по сбору подписей за выход из состава Организации Североатлантического договора началась в Италии.
Инициатива, которую поддержали некоторые члены парламента и общественные деятели, была представлена на конференции, прошедшей в одном из залов сената республики.
Выступающие отметили дороговизну членства в альянсе, которое обходится Италии в €52 млн в день, согласно данным блока.
«На самом деле эти суммы, по подсчетам других источников, намного выше. А если добавить расходы на ВВС Италии, то эта сумма достигает 100 млн в день. Однако, помимо экономической составляющей важен и моральный аспект: руками НАТО, то есть нашими руками, осуществляются бомбардировки территорий – это и Югославия, и Ирак, и Афганистан, и Ливия», – сказал публицист и обозреватель Манлио Динуччи, эксперт по военной тематике, один из инициаторов кампании, сообщает ТАСС.
Он добавил, что организация позволяет установить гегемонию США, которые располагают 850 военными базами по всему миру, некоторые из них служат НАТО. «Только в Италии находятся 150 баз НАТО», – указал он.
Сенатор Паола Де Пин 11 февраля 2015 года вынесла на рассмотрение парламента Италии законопроект конституционной реформы, которая предполагает внесение модификаций в международные соглашения военного характера, в том числе членства НАТО. В частности, среди положений указывается, что ратификация любых международных соглашений военного характера должна быть рассчитана на срок не более двух лет. Законопроект предполагает сокращение расходов на военные цели, а также установление ограничений на пользование военными структурами на территории других стран.
На негативную роль НАТО в современном геополитическом контексте указал известный журналист, общественный и политический деятель Джульетто Кьеза, который поддержал кампанию «Нет войне, нет НАТО». «Сейчас Россия стала предметом атаки, но это первый рубеж – затем врагом / альянса/ станет Китай и другие азиатские страны. Мы стоим на пороге войны, которую необходимо предотвратить», – сказал Кьеза.
Всего за несколько дней в рамках кампании удалось собрать уже более 6 тыс. подписей. Среди парламентских сил против НАТО активно выступают оппозиционные «Лига Севера», Движение «5 звезд», а также «Левые, экология, свобода» (ЛЭС).