28 Ապրիլ 2015 - 09:46 AMT
Վերջին երկու տարում Ռուսաստանին հաջողվել է ուշադրություն հրավիրել միջազգային իրավունքի ողջ փաթեթի վրա իր ամբողջականության մեջ, ներառյալ ժողովրդների ինքնորոշման իրավունքը, ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը ապրիլի 28-ին:
«Սկսեմ նրանից, որ մեզ հաջողվեց ուշադրություն հրավիրել միջազգային իրավունքի սկզբունքների ամբողջականության վրա, ներառյալ ժողովրդների ինքնորոշման իրավունքը: Այդ իրավունքը նաև ամրագրված է ՄԱԿ կանոնադրության մեջ»,-ասել է Լավրովը «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքի հաղորդավար Էվելինա Զակամսկայայի հետ զրույցում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Լավրովը մեկ անգամ ևս նշել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է ու բաց «իրավահավասար ու փոխադարձ հարգանքի հիման վրա հաստատված գործակցության համար, այդ թվում նաև շահերի բալանսի որոնման հիմքի վրա»:
Ազգերի ինքնորոշմքն իրավունքը ամրագրված է Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) Գլխավոր ասամբլեայի հռչակազրերամ, Մարդու իրավունքների միջազգային համաձայնագրերում: Համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության (հոդված 1-ին կետ 2) և Մարդու իրավունքների համաձայնազրի (հոդված 1-ին, կետ 1)՝ ինքնորոշման իրավունքը հռչակվում է որպես միակողմանի գործողության հնարավորություն՝ ուղղորդված ժողովրդի ազատությանը և վարչական տարածքի որոշակի քաղաքական կարգավիճակին, առանց որևէ ենթատեքստի և սահմանափակման:
Ինքնորոշման իրավունքն ամրագրված է նաև «ԽՍՀՄ կազմից միութենական հանրապետությունների դուրս գալու կապի մասին» օրենքում (ապրիլի 3 1990)։ 1960 թվականին ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեան ընդունել է գաղութային երկրներին ու ժողովորոլներին անհապաղ անկախություն շնորհելու ԽՍՀՄ-ի սաաջարկած հռչակագիրը:
Ազգերի ինքնորոշման իրավունքի իրավական նորմ է, պարտադիր է ՄԱԿ-ի անդամ պետությունների, ինչպես նաև այն պետության համար, որի կազմում ինքնորոշվել է ազգը։ Ժողովրդի կողմից իրականացված Ազգերի ինքնորոշման իրավունքը տալիս է անկախ պետականության հռչակման միջազգային իրավազորություն, անկախ այլ պետությունների կողմից դրա ճանաչման փաստից։
ԼՂ ժողովուրդը 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին, հիմք ընդունելով նաև ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ ամրագրված ինքնորոշման մասին դրույթները, հռչակել է իր անկախ պետականությունը։

28 Апрель 2015 - 11:24 AMT
За последние два года России удалось привлечь внимание к уважению принципов международного права во всей их совокупности, включая право народов на самоопределение, сказал в понедельник глава МИД РФ Сергей Лавров.
«Начну с того, что нам удалось привлечь внимание уважать принципы международного права во всей их совокупности, включая право народов на самоопределение. Это право также записано в уставе ООН», — сказал Лавров в интервью ведущей телеканала «Россия 24» Эвелине Закамской, передает агентство «Новости».
Лавров еще раз подчеркнул, что Россия готова и открыта «к сотрудничеству со всеми странами на равноправной и взаимоуважительной основе, в том числе на основе поиска баланса интересов».
Право народов на самоопределение – один из основных принципов международного права, означающий право каждого народа самостоятельно решать вопрос о форме своего государственного существования, свободно устанавливать свой политический статус и осуществлять свое экономическое и культурное развитие. Этот принцип вместе с другими принципами провозглашен в Уставе ООН, ставящем целью «развивать дружественные отношения между нациями на основе уважения принципа равноправия и самоопределения народов». Эта же цель ставится в Уставе ООН в связи с развитием экономического и социального сотрудничества между государствами.
В Международном пакте об экономических, социальных и культурных правах и Международном пакте о гражданских и политических правах от 16 декабря 1966 г. (в обоих пактах — статья 1) закреплено: «Все народы имеют право на самоопределение. В силу этого права они свободно устанавливают свой политический статус и свободно обеспечивают свое экономическое, социальное и культурное развитие… Все участвующие в настоящем Пакте государства… должны в соответствии с положениями Устава ООН поощрять осуществление права на самоопределение и уважать это право».
Право наций на самоопределение провозглашалось ещё в начале XX века правительством США (В. Вильсон), а также российскими большевиками, закрепление которого было одним из основных требований и направлений начального периода их деятельности. Оно было декларировано во всех советских конституциях.
2-го сентября 1991 года народ Нагорного Карабаха, основываясь на принципы самоопределения, записанные в Уставе ООН, провозгласил свое независимое государство.